אלפים הפגינו נגד גיוס חרדים בכניסה לירושלים; התנועה באזור נחסמה

מאות צעירים חסמו את צומת הרחובות ירמיהו ושמגר ועימותים התפתחו בינם לבין השוטרים במקום. העצרת היתה חלק מגל מחאה שפרץ בעקבות מעצר של עריק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העצרת, הערב בירושלים

אלפי בני אדם השתתפו הערב (שלישי) בעצרת נגד גיוס חרדים לצה"ל בכניסה לירושלים, שיזם הפלג הליטאי הקנאי בהנהגת הרב שמואל אוירבך. העצרת התקיימה באזור הרחובות שרי ישראל ומלכי ישראל שבקרבת התחנה המרכזית בירושלים. 

מאות צעירים חסמו את צומת ירמיהו-שמגר, המכונה צומת תנובה, ובמקום התפתחו עימותים בין המפגינים לשוטרים. הולכת רגל לא חרדית שנקלעה לאזור ספגה בעיטות וצעקות גנאי וחולצה בידי השוטרים.

בעצרת, שהיתה חלק מגל מחאה שפרץ בעקבות מעצרו של עריק חרדי, נראו שלטים כמו "המשתף פעולה עם גזירת הגיוס הינו קאפו 'חרדי'", "מעריצים את אסירי עולם התורה בחזית המאבק במכסות צבא השמד" ו"גזירת הגיוס - שואה ליהדות התורה". הרב אוירבך התקבל על ידי מעריציו בשירה. מנחה ההפגנה הציג אותו כמי ש"עומד בראש מערכות ישראל".

בנאומו אמר אוירבך: "אני מברך את כל מי שהגיע להלחם על הדת והיהדות. אוי לנו שכך עשה לנו בימינו. פריצי עמך טועים. צריכים להתעורר ולעמוד על נפשנו ולא להיגרר. אוי לנו שצריכים להסביר ולבאר את הצרה שקמו פריצי עמך לקררם, שהם ככל הגויים ממש". בהמשך אמר אוירבך כי "כבר הגיעו לתוך בתי המדרשות, מנסים לגייס". על החרדים המתגייסים והמגייסים לצבא אמר: "להתרחק מהם ככל יכולתנו".

"ביטאונו של הרב אוירבך, "הפלס", פרסם הבוקר בעמוד השער שלו שלושה מכתבים מטעם קבוצת רבנים ידועים בציבור החרדי-ספרדי, שקראו לציבור הספרדי להשתתף בעצרת. הקבוצה מורכבת מרבנים שמהווים באופן מסורתי אופוזיציה-מבית לש"ס, ומאלה שקראו בעבר להצביע למפלגתו של אריה דרעי, אולם כעת מתייצבים לצד הקצה הקנאי של הציבור החרדי.

"הרעישו עולמות נגד הגזירה להעביר על הדת שאין לה אח ורע בכל העולם כולו", נכתב באחד המכתבים, עליו חתמו 16 רבנים. בין החותמים הרב בן ציון מוצפי, שפרסם מכתב תמיכה בש"ס בבחירות האחרונות והמפלגה התהדרה בו. על המכתב חתום גם הרב שלמה מחפוד, ממנהיגי העדה התימנית. באתר "בחדרי חרדים" הכחיש הרב מחפוד כי אישר לצרף את חתימתו למכתב, אך בעיתון "הפלס" מתעקשים כי הסכים לכך.

במכתב אחר, שכתב הרב בן ציון בוארון, דיין בית הדין הרבני הגדול שלפני שלוש שנים היה מועמד לרב הראשי הספרדי לישראל, נכתב כי "לצערנו הגדול הרי שהנציגות הספרדית בממשלה ובכנסת לא נוקפת אצבע להביא לתיקון 'התקנות' דהיינו 'הגזירות' נגד הישיבות, וכאילו מסכימים לכך, ועל כן מחאתנו היא נגד הנציגים האמורים לעזור ואוי לאותה עזרה ולאותה בושה".

העצרת מתקיימת אחרי כשבועיים וחצי של הפגנות אקראיות בכבישי ישראל בעקבות מעצר עריק, תלמיד ישיבה, שסירב בהוראת הרב אוירבך להסדיר את מעמדו בלשכת הגיוס כפי שעושים מרבית בחורי הישיבה החרדים. לאחריו נעצרו בחורי ישיבה נוספים בשל עריקות, אחד מהם שוחרר אתמול ושניים נותרו במעצר צבאי. בחורי ישיבות נוספים נעצרו בשבועות האחרונים בשל הפרות סדר. לא ברור עד כמה ייענה הציבור הספרדי לקריאת הרבנים להגיע לעצרת, אבל צפויים להשתתף בה גם אלפים מחברי הקהילות האנטי-ציוניות של "העדה החרדית".

"הפלס" הקדיש את החלק העיקרי בגיליון היום ל"עצרת הרבבות" וקרא במאמר המערכת: "לא ננוח ולא נשקוט כל עוד בני תורה יקרים מושלכים לכלא כאחרוני הפושעים", וגינה את מי שהגדיר כ"היבסקציה הישראלית", כלומר מי שמנסה למחוק את היהדות, כפי שעשתה המחלקה היהודית במפלגה הקומוניסטית הרוסית לפני מאה שנה. "אסירי עולם התורה הנאנקים תחת מגף היבסקציה הישראלית יזכו לתמיכה מקיפה ומתמשכת", נכתב. במקביל, בעיתונות החרדית המרכזית לא נכתב דבר על העצרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ