350 נכים הפגינו הערב בתל אביב בדרישה להגדיל את קצבת הנכות

כיום הקצבה עומדת על 2,343 שקלים לחודש. יושב ראש מטה מאבק הנכים: "נתניהו וכחלון עסוקים בתאגיד ובפוליטיקה קטנה במקום לדאוג למאות אלפי נכים"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי ירון
לי ירון

כ-350 נכים הפגינו הערב בכיכר רבין במחאה על גובה קצבת הנכות וחסמו את הכבישים באזור במשך שעות ארוכות. במקביל, הנכים הקימו הערב מאהל מחאה בכיכר ומתכננים להמשיך למחות עד שיוגדלו הקצבאות. מדובר בהפגנה ראשונה משותפת מזה שנים של ארגוני נכים שונים ביניהם ״נכה לא חצי בן אדם״, ״מטה הפעולה של הנכים״ ו״המרכז לעיוור״ שהתאחדו לטובת המאבק.

במשך שנים קצבת הנכים עמדה על 2,343 שקלים לחודש. לאחר מאבק הנכים, בחוק ההסדרים האחרון אושרה תוספת של בין 44 ל-150 שקלים לקצבה – הראשונה מאז שנת 2003. 

הפגנת הנכים, הערב בתל אביב
הפגנת הנכים, הערב בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

ארגוני הנכים מפנים אצבע מאשימה לשר האוצר כחלון, ואומרים כי הוא וראש הממשלה בינמין נתניהו הם האחראים הבלעדיים למצבם. ״כחלון וביבי עסוקים בתאגיד, בפוליטיקה קטנה וב-300 עובדים, במקום לדאוג ל-230 אלף נכים במדינת ישראל״, אמר יו״ר מטה מאבק הנכים קובי כהן. גם אלכס פרידמן, יו״ר ״נכה לא חצי בן אדם״ הצטרף לדבריו, ואמר: ״עצוב מאוד שכחלון דואג לתאגיד במקום לעמוד לצדנו. כאן הוא היה צריך להיות כמי שרואה בעצמו שר אוצר חברתי״.

הפוליטיקאים שכן הגיעו להפגנה הם חברי כנסת מהאופוזיציה: אילן גילאון, קארין אלהרר, דב חנין, איציק שמולי, עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס שהוכרזה לאחרונה כפורשת ממפלגת ישראל ביתנו. ״זו לא מחאה פוליטית, אנחנו מזמינים את כל הפוליטיקאים להגיע ולתמוך בנו. עצוב שרק חברי כנסת מהאופוזיציה ראו לנכון להגיע״, אמר דוד מזרחי, בן להורים נכים ששבת רעב במשך עשרה ימים במחאה על גובה הקצבאות.

הנכים דחו את שביתתם ביום שלישי האחרון מחשש לאובדן חיי אדם, לאחר שאביטל כהן, נכה סיעודית ממרכז הארץ ששבתה, ושפזה בפעם השלישית בתוך שבוע וחצי. חבר הכנסת שמולי אמר לנכים בהפגנה:״אתם נאבקים על הזכות להתקיים הכבוד. זה לא שאין למדינה כסף, יש סדר עדיפיות. במקום לזרוק את הכסף על הורדת המע״מ, יש להשקיע אותו אחת ולתמיד בהעלאת קצבאות הנכות והזקנה״. 

עמוס ראובן, חולה פוליו בן 64, הגיע מביתו בפתח תקווה על מנת להפגין. ״אני מכה מגיל שנה. אשתי מטפלת בי, אם לא הייתי נשוי לא הייתי יכול לחיות מהסכום של הקצבה. כל אחד יכול להפוך לנכה, המדינה צריכה להתעורר״.

גם רפאל אגיאון, בן 23, נכה מלידה החולה בניוון שירים,הגיע להפגנה מקיבוץ עין דור. ״אנחנו לא מבקשים סיגרים ולא מבקשים שמפניה. אמא שלי עדיין מטפלת בי בנוסף לעובד סיעודי. הייתי מצפה מכחלון שיעניק לנו סכום שנוכל לחיות ממנו, אפילו לא בכבוד, פשוט לחיות״. 

שלומי גבאי, בן 45, הגיע להפגנה מירושלים. הוא נכה מגיל שנתיים, ונמצא בחובות כדי לממן את הטיפול הרפואי. ״איך זה שיש חוק שכר מינימום בישראל, ויש אנשים שלא מגיע להם המינימום הזה? בחודש שעבר קיצצתי במזון שאני קונה. כל חודש אני מקצץ במשהו אחר. זו קצבת רעב שגוזרת עלינו עוני״. עמיר בן יעקב מרמת גן הפסיק לשלם את חשבון החשמל כי אין לו דרך לעמוד בתשלומים. ״איך רוצים שנכה יעמוד בתשלום של ארנונה, חשמל, מים, ושכר דירה מהסכום הזעום הזה? זה פשוט לא הגיוני". 

גם העובדים הסוציאליים הפגינו עם הנכים בכיכר. במכתב שפרסמה יו״ר איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דוויק, היא אומרת כי העובדים הסוציאליים עומדים מידי יום חסרי אונים נוכח ההתדרדרות המתמדת במצבם של הנכים. לדבריה, "לא יעלה על הדעת שהנכים ידרשו למלחמה יום-יומית בהישרדות, נוכח האבסורד, שהמדינה קבעה גמול נכות שלא מאפשר להם לחיות בכבוד". היא הוסיפה כי "לעתים קרובות נכים ניצבים בפני דילמה נוראית ונדרשים להחליט האם להוציא את כספם על אוכל או על תרופות״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ