15 הערים הגדולות על הדרישה לפקח על בטיחות בבנייה: סיפורים ופנטזיות

במשרד העבודה אומרים כי הרשויות המקומיות מחויבות לפי החוק לפקח על הבטיחות באתרי הבנייה בתחומן. בפורום ה-15 אומרים: הניסיון להיתפס בסעיף ארכאי - מגוחך או נבזי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנוף שקרס ברמת גן לפני כשבועיים
לי ירון
לי ירון

פורום 15 הערים שאינן מקבלות מענקים מהממשלה יצא אתמול (חמישי) נגד דרישת משרד העבודה מהרשויות המקומיות לפקח על הבטיחות באתרי הבנייה בשטחן וכינה אותה ״סיפורים ופנטזיות". בפורום אומרים שמדובר בהתנערות מוחלטת מאחריות של משרד העבודה ובראשו השר חיים כץ ובניסיון להעביר את הטיפול במחדל הבנייה לרמה העירונית. 

"זה פשוט מגוחך, שלא לומר לעג לרש, שממשלת ישראל, שהוגדרה על ידי ארגון ה-OECD כאחת הממשלות העשירות והאמידות בארגון, מנסה לגלגל את האחריות לטיפול בנושא הבטיחות אל השלטון המקומי בישראל, שהוגדר על ידי אותו ארגון OECD, כשלטון המקומי מהעניים ביותר בארגון המדינית המפותחות", אמר מנכ"ל הפורום עו"ד איתן אטיה.

לדבריו, "כמו ששר הרווחה יודע להיאבק בנושאים שחשובים לו, הוא יכול להיאבק גם כאן מול האוצר כדי להגדיל את מספר המפקחים. לא הגיוני שיש אלפי מפקחים על הכשרות במדינת ישראל, אבל מפקחים על הבנייה יש פחות מעשרים״.
כיום, מי שמפקח על כ–13 אלף אתרי הבנייה ברחבי הארץ הם 18 פקחי משרד העבודה שלא מצליחים לעמוד בעומס, והמדינה לא מממנת להם רכב לנסיעה בין האתרים. 

במשרד העבודה אומרים כי הפיקוח על הבטיחות נמצא כבר היום באחריות העיריות. זאת בשל העובדה שפקודת העיריות קובעת כי על הרשות המקומיות "לקבוע אמצעי זהירות שיש לנקוט נגד תאונות בשעת הקמת בניינים, הריסתם, שינויים ותיקונם" ו"לפקח על הבנייה ופעולת מעליות ומנופים".

אך לדברי עו"ד אטיה, הישענות על פקודות העיריות במקרה זה אינה סבירה ומבחינה משפטית אין לרשויות אפשרות לשלוח את מפקחי הבנייה לבצע בדיקות אלה. "מה שמגדיר עבור הרשויות המקומיות את סמכויות האכיפה בתחום הבנייה הוא חוק התכנון והבנייה והתקנות מכוחו, והם בלבד, ולא פקודת העיריות. על פי הוראות חוק התכנון והבנייה, הרשויות המקומיות מצרפות לכל היתר בנייה גם פרק תנאי בטיחות, אבל אין לרשויות שום סמכות אכיפה לפי דיני הבטיחות והגהות בעבודה, ולכן נאסר עליהן לעסוק בענייני בטיחות וגהות. הגוף היחיד המוסמך לאכוף את דיני הבטיחות הוא משרד העבודה. הניסיון של משרד העבודה להיתפס בסעיף הארכאי מפקודת העיריות מגוחך במקרה הטוב, וציני ונבזי במקרה הפחות טוב".

ממשרד העבודה נמסר בתגובה: "מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד ניסה מזה מספר חודשים לקיים דיאלוג עם מהנדסי הערים, אך היענות מצדם לא הביאה לתוצאות המיוחלות בדמות צעדים מעשיים אשר נועדו לצמצם את ההסתברות שציבור האזרחים ייפגע כתוצאה מזלזול של קבלנים בשמירה על בטיחות העבודה באתרים. מאחר וברור לכל שענף הבינוי, בכל הקשור לבטיחות, דורש טיפול מערכתי, רב־משרדי ומשותף של כל הגורמים המשיקים לעניין, פועל משרד העבודה ביתר שאת בחודשים האחרונים על מנת לגבש קואליציה רחבה של בעלי עניין ממשלתיים וציבוריים שיתמקדו כל אחד בתחומו הוא ויתרמו למאמץ אשר יביא לתוצאה המיוחלת".

במשרד הוסיפו: "אנו מצרים על תגובת הנגד הקיצונית מצד פורום ה-15 לפנייתנו הצנועה לרשויות שמנתה בסך הכל 5 סעיפים ספציפיים אשר אכיפתם היא אינטרס עליון של הרשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ