"זו זעקה של נשות לוד": עשרות הפגינו במחאה על רצח סיהאם אזבארקה

אזבארקה נורתה בביתה בשבוע שעבר, ומתה כעבור יומיים מפצעיה. ח"כ עאידה תומא־סלימאן: אי אפשר להתעלם מהעובדה כי רק 50% ממקרי רצח נשים ערביות מפוענחים

לי ירון
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בלוד, היום
לי ירון
ג'קי חורי

עשרות גברים ונשים הפגינו היום (רביעי) בערב מול תחנת המשטרה בלוד, בעקבות רצח סיהאם אזבארקה. אזבארקה נורתה ביום ראשון בשבוע שעבר בביתה בעיר, ומתה אחרי יומיים מפצעיה.

היאם אזבארקה, אחותה של סיהאם ופעילה למען זכויות נשים, השתתפה גם היא במחאה. "אני דורשת מכל הגורמים האחראים במדינה לבוא בחשבון עם כל הרוצחים, אלה שירו באחותי ובעוד עשרות נשים", אמרה. השתתפו בהפגנה גם פעילות מעמותת "נע"ם — נשים ערביות במרכז" לקידום נשים ונערות ערביות ברמלה־לוד, ופעילים חברתיים. פעילה בעמותה שהשתתפה בארגון ההפגנה, מהא סאקאללה, אמרה כי "זאת זעקה של הנשים בלוד כדי להפסיק את שפיכות הדמים ואת אירועי הרצח המתועבים".

מנהלת נע"ם, העובדת הסוציאלית סמאח סלאימה, אמרה מוקדם יותר אתמול: "במלחמה על החיים שלנו כל הנשים צריכות להתגייס. זו מלחמת התשה של הנשים הערביות למען הצדק שלא נעשה עם כל הנשים בחברה הישראלית. בשבוע שבו נרצחו שתי נשים ערביות מירי ונערף ראשה של אישה יהודיה, שאף אחד לא יגיד לי שמדובר ב'עוד רצח אישה מגזר'. הגזרה היחידה שנגזרה עלינו היא להיאבק בכל פינה ובכל דקה על הזכות שלנו לחיים, שוויון, הגנה, וביטחון".

אזבארקה היתה בת ה–29, ובניגוד לפרסומים השונים לא היתה פעילה לזכויות נשים. "היא הגיעה למפגשים של התנועה פעם או פעמיים אל יותר. היא היתה אשה שקטה, שאהבה לעבוד קשה. אין לנו קצה חוט בשאלה למה נרצחה ועל ידי מי", סיפרה סלאימה. עשר נשים ערביות נרצחו ברמלה ובלוד מאז 2011, וביום שני נרצחה לינה אחמד איסמעאיל, בת 35, בכפר ראמה שבגליל. מספר יריות נורו לעברה בזמן שנהגה ברכבה והיא נמצאה מתה במכוניתה. 

סיהאם אזבארקה

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה ושוויון מגדרי, ח"כ עאידה תומא־סלימאן (הרשימה המשותפת), אמרה בהפגנה: "אי אפשר להתעלם מהעובדה כי רק 50% ממקרי רצח נשים ערביות מפוענחים, אי אפשר לבקש מהנשים שירגעו כאשר יש יותר משישים נשים בעיר הזו הנמצאות בסכנת רצח מיידית". לדבריה, "כל פעם שאשה נוספת שנרצחת, זה אומר שלא נעשה מספיק. כל עוד יש רוצח אחד מסתובב חופשי זה אומר שהמשטרה לא עושה את שלה".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר כי "יש כאן הפקרות והפקרה. אם המשטרה היתה נותנת לזה את העדיפות שהיא יודעת לתת אפשר היה לתפוס את העבריינים, להכניס את הרוצחים לכלא ולמנוע את הרצח הבא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ