בלחץ פעילי ימין: מכללה ביטלה פעילות של עמותת זוכרות בפסטיבל בצפון

הקרנת שני סרטים ושיחה עם הקהל מטעם העמותה שעוסקת בנכבה בוטלו, אולם שתי עמותות שלום אחרות יקרינו סרטים בפסטיבל. חברה בצוות זוכרות: "פעילי ימין לא רוצים שיישמע הקול הזה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מכללת אורנים לחינוך ביטלה הקרנת סרטים מחר (שישי) מטעם עמותת זוכרות העוסקת בנכבה, בעקבות לחץ של פעילי ימין. בתחילה ההקרנה תוכננה להתקיים במתנ"ס בזבידאת הסמוכה לטבעון, אך הנהלת המתנ"ס ביטלה אותה לפני יומיים, גם כן בשל לחץ פעילי ימין.

ההקרנה תוכננה להיערך במסגרת פסטיבל שייח אבריק לתרבות אזרחית שמתקיים בטבעון ביוזמת התושבים. זוכרות היו אמורות להקרין שני סרטים: "חירבת חיזעה" בבימוי רם לוי ו,"אל-מידיא", עבודת וידיאו של דני גל. יעל מסר, חברה בצוות זוכרות והמנהלת האומנותית של פסטיבל הקולנוע 48 מ"מ, שעוסק בנכבה ובשיבת הפליטים הפלסטינים, היתה אמורה לקיים גם שיח עם הקהל. עם זאת, בפסטיבל יוקרנו סרטים מטעם עוד עמותות נשים עושות שלום ולוחמים לשלום. 

מחאה של עמותת זוכרות נגד החלטה של עיריית חיפה שמנעה ממנה להקרין סרטים בעיר, ב-2015
מחאה של עמותת זוכרות נגד החלטה של עיריית חיפה שמנעה ממנה להקרין סרטים בעיר, ב-2015צילום: רמי שלוש

בעקבות ביטול ההקרנה במתנ"ס, פנה מנהל הפסטיבל יונתן לוי למכללת אורנים וביקש לקיים את ההקרנות בה. נשיאת המכללה יערה בר און הסכימה, והחלה לקבל פניות רבות בטענה שאירוח זוכרות היא תמיכה בעמותה שפועלת נגד מדינת ישראל ותמיכה ב-BDS. לאחר מכן בר און עצמה הודיעה לזוכרות כי לא יקרינו את הסרטים במכללה.

לדברי מסר, "עצם העבודה של ׳זוכרות׳ היא בתוך הציבור הישראלי, אנחנו עובדות עם מוסדות ישראליים, אז זה קצת מוזר לטעון שאנחנו תומכות BDS. גם באתר שלנו אין שום דבר שמתייחס באופן ישיר לחרם על ישראל. אנחנו עמותה רשומה במדינה הזאת ואלה הפעילויות שלנו. פעילי הימין מנסים לעשות לנו דה-לגיטימציה באמצעות הטענה שאנחנו תומכות בחרם על ישראל. אבל למעשה הם מנסים למנוע פעיליות ואת הקול שקורא לקחת אחריות בקרב הציבור היהודי בישראל על הנכבה ושתומך בשיבת הפליטים הפלסטינים".

נשיאת המכללה, פרופ׳ בר און אמרה כי "אורנים דוגלת בקיום אירועי למידה שעוסקים בסוגיות פוליטיות במחלוקת. האירוע המדובר מאורגן על ידי הפסטיבל שאורנים שמחה לסייע לו כחלק מגישתה החברתית לבינוי קהילה אזרחית. ארוע זה הועבר לאורנים רק אתמול לאחר שהיה אמור להתקיים במתנ"ס באזור. לאחר המעבר של כל הארוע לאורנים ולאור סערה שצצה סביב השתתפות ׳זוכרות׳ מגורמים שטענו נגד התנהלות ׳זוכרות׳ ועמדות הארגון, ומכיוון שהאירוע לא היה מיועד לקהילת אורנים, לא לסטודנטים או לסגל, ולא ניתן לנו זמן ללמוד את מרכיבי הארוע ואת התנהלות הארגון, הנהלת אורנים החליטה שלא לאפשר את השתתפות ׳זוכרות׳ באירוע במתכונת הזו בקמפוס שלה. נשמח לבחון הזמנת זוכרות במסגרת ארוע אקדמי שאנחנו נארגן ובו נוכל לקחת אחריות".

ממכללת אורנים נמסר כי "מכללת אורנים מארחת את פסטיבל שייח' אבריק לתרבות אזרחית ושותפה לפעילות נהדרת זו של תושבי קרית טבעון. במסגרת זו יערך באורנים אירוע מתחם השלום וארגון זוכרות, שהיה אמור להשתתף בארוע, לא ישתתף".

עמותת זוכרות מסרה כי "הנכבה היא אירוע שהתעלמות ממנו היא התעלמות מהבסיס של החברה הישראלית. כניעת מוסדות תרבות וחינוך ללחצי הימין היא חלק ממדיניות גזענית, שמעדיפה לאום מסוים על פני לאום אחר". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ