כ-200 נכים הפגינו בחיפה בקריאה להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום

ההפגנה אורגנה לאחר שכחלון הכריז על השקעת מיליארדים בשורת הטבות כלכליות למשפחות עובדות, והנכים טענו לאפלייה לטובת מעמד הביניים. הח"כים ביטן ובוקר נכחו גם הם בהפגנה

לי ירון
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הנכים בחיפה, אחר הצהריים
הפגנת הנכים בחיפה, אחר הצהרייםצילום: רמי שלוש

כ-200 נכים הפגינו אחר הצהריים (רביעי) במרכז חורב בחיפה בקריאה להשוות באופן מיידי את קצבת הנכות לשכר המינימום ובטענה לאפליה מצד שר האוצר משה כחלון לטובת מעמד הביניים. הנכים נשאו שלטים עליהם נכתב: "קצבת נכות בגובה שכר מינימום זה בסיסי", ו"אתם יכולים להסתדר עם 2,342 שקלים בחודש? גם אנחנו לא!".

אחת המשתתפות בהפגנה, צעירה נחמיאס, פעילה חברתית הסובלת מנכות, אמרה ל"הארץ" כי כל ארגוני הנכים שותפים להפגנה. "זו רק ירית הפתיחה, מפה רק נעצים את המחאה כדי שנקבל את שכר המינימום, לא פחות מזה, לא פירורים", אמרה. נחמיאס הוסיפה כי "אנחנו פתחנו במלחמה ונחושים להמשיך איתה, אין לנו מה להפסיד".

ההפגנה אורגנה לאחר שכחלון הכריז אתמול על השקעת מיליארדים בשורת הטבות כלכליות למשפחות עובדות. התוכנית, ששמה "נטו למשפחה", כוללת סבסוד צהרונים, הוספת נקודות זיכוי להורים עובדים, הגדלת מענקי עבודה למשפחות וביטול מכסים ומסים על מוצרים שנועדו למשפחה. אם תצא לפועל, היא צפויה לחסוך אלפי שקלים בשנה למשפחות עם ילדים.

שר האוצר מינה כבר לפני חודשים ועדה בראשות פרופסור ירון זליכה שתדון בהעלאת קצבאות הנכות, והצהיר כי יקצה לנושא כארבעה מילארד שקלים, לאחר שהקצבאות לא הועלו משנת 2003. זליכה צפוי להודיע על העלאת הקצבאות ב-50% אחוז ובארבע פעימות, אך בארגוני הנכים מוחים כי מדובר בסכום נמוך מדי שיועלה לאורך ארבע-חמש שנים ולא באופן מיידי. לדברי קובי כהן, יו"ר מטה הפעולה של הנכים, "לא נתפשר על שום סכום מתחת לשכר המינימום. כחלון משקיע בקולות הבחורים שלו ממעמד הבינים, אבל מפקיר ומפלה את הנכים שבאמת צריכים אותו ואת המדינה. למה למעמד הביניים יש מילארדים לתת עכשיו, אבל אנחנו צריכים לקבל מעט כל שנה?".

במכתב שהפיץ מטה הפעולה של הנכים בישראל לאחר פרסום ההטבות החדשות נכתב: "תכניות כחלון - נטו דיבורים, ההמלצה לא נותנת מענה לדרישות שהצגנו. הצעות החוק של ח"כ בוקר וח"כ גילאון שוכבות על השולחן, ומונעים את קידומן. אם בעבר קילו עגבניות עלה חצי שקל וכשהמחיר האמיר לשקל, הנכים יכלו להתגבר על עליית המחיר בצמצום הצריכה, היום הם לא מסוגלים לסגור את הפערים".

בהפגנה נכחו גם יו"ר הקואליציה דוד ביטן וח"כ נאווה בוקר (ליכוד), שביקרו את כחלון ואיימו כי לא יאפשרו את העברת תכניתו לפני אישור העלאת קצבאות הנכים. לפני ההפגנה אמר ביטן כי עליו לעמוד לצידם "במיוחד בתקופה בה ישנם תקציבים גדולים שלא מועברים לרווחת הנכים שחיים מקצבת בושה של 2,340 שקלים". חבר הכנסת הוסיף כי "קודם כל תפתר בעיית קצבאות הנכים ואז נפנה תקציבים לרפורמות חדשות".

לפני ההפגנה מסרה בוקר כי "זאת תכנית גרועה שלא נותנת מענה לנכים שחיים בחרפת רעב. על כחלון להכריז על העלאת הקצבאות לסכום שכר המינימום". חברת הכנסת קראה לציבור להגיע להפגנה והוסיפה "יחד נאמר לכחלון שרק פיתרון מלא הכולל העלאת הקצבאות לגובה שכר המינמום הוא הפיתרון המתאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ