משרד החינוך דחה את חופשת ל"ג בעומר מחשש לחילול שבת; הורים ומורים זועמים

הרב הראשי דוד לאו ביקש משר החינוך בנט לדחות את החופשה בגלל השבת והזכיר כי הדבר כבר נעשה בעבר. בשל כך, בחינת הבגרות במחשבים נדחתה למועד לא ידוע

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט (אז שר הכלכלה) והרב לאו, במסיבת עיתונאים משותפת ב-2014
בנט (אז שר הכלכלה) והרב לאו, במסיבת עיתונאים משותפת ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

משרד החינוך הודיע הבוקר (שישי) כי חופשת ל"ג בעומר תידחה ביום אחד - מיום ראשון, 14 במאי, ליום שני, 15 במאי, בשל חשש מחילול שבת. בהודעת המשרד נכתב כי "ההחלטה התקבלה כמענה לצרכים השונים של תלמידי המערכת ובעקבות פניית הרבנות הראשית לישראל בעניין". בעקבות הזזת החופשה תידחה בחינת הבגרות במחשבים שאמורה היתה להתקיים ב-15 במאי למועד שטרם נקבע. 

הרב הראשי לישראל דוד לאו פנה לשר החינוך נפתלי בנט בבקשה לדחות את החופשה ביום אחד כבר בינואר. "סמיכות ל"ג בעומר לשבת היא פתח לחילולה. רבים חושבים שבהדלקת המדורות הם מקיימים מצווה ואין כל מניעה לחלל את השבת לצורך עניין זה. אני חושש שמדורות רבות תודלקנה טרם צאת השבת וייצא שכרנו - שמירת מסורת ל"ג בעומר, בהפסדנו". הרב הראשי הזכיר במכתבו כי בשנת תשע"ד (2014) כבר נדחתה חופשת ל"ג בעומר באופן דומה - והרבנות הראשית אישרה לקיים את הדלקת המדורות המסורתית ביום ראשון. 

ההחלטה על הזזת החופשה, שהתקבלה בהתרעה קצרה במיוחד, עוררה סערה וכעס בקרב קבוצות שונות. בפורום המאגד את ועדי ההורים ביישובים השונים אמרו כי הם מתגדים בתוקף להחלטה. "ל"ג בעומר לא אמור בכלל להיות יום חופש, ואם כבר נקבע - אין סיבה בעולם להזיז שבועיים מראש. זה רק מוכיח את הזילות בתכנון ימי החופש במערכת החינוך", נמסר מהוועד. "ההורים העובדים עושים תוכניות בהתייחס לימים שנקבעו בתחילת השנה: משמרות בעבודה, חופשות וכדומה. אין סיבה שמשרד החינוך יזיז את ימי החופשה של המשק הישראלי בלי לקיים על כך דיון במקומות המושפעים מכך. לא רק מערכת החינוך אלא המשק הישראלי כולו".

גם מורים הביעו מורת רוח מההחלטה ואמרו כי מדובר בזלזול בתוכניותיהם, כיוון שחלקם כבר קבעו חופשות בהתאם. בהסתדרות המורים התנו את הסכמתם לשינוי מועד החופשה בכך שחופשותיהם של עובדי הוראה שנקבעו מראש לא יבוטלו ושכרם לא יקוזז ובכך שהאחריות למציאת מורים מחליפים תהיה על משרד החינוך ולא על מנהלי בתי הספר. תנאי נוסף שהציבה הסתדרות המורים היא הסכמתם של גורמים נוספים - ארגון המורים, מועצת התלמידים וארגון ההורים. 

בעקבות התגובות למהלך פרסם דובר משרד החינוך עמוס שביט הודעת הבהרה, בניסיון להרגיע את הרוחות. "בבסיס ההחלטה עמד לנגד המשרד הצורך לתת מענה לכ-750,000 תלמידים במערכת החינוך, שלא יוכלו לחגוג את ל"ג בעומר באופן ראוי, בשל ציון החג ביום שבת. צריך לזכור שאנחנו מערכת ציבורית שמחויבת לראות את הצרכים של כל התלמידים", מסר בהודעה. דובר המשרד הוסיף כי "השבת יוצאת בסביבות השעה 20.00. אין לתלמידים אלה מספיק זמן להתארגנות עם המדורות. ניתן מענה למורים. נתגמש איתם במקרה שהזמינו חופשות. ניתן מענה לבחינת הבגרות במחשבים. נקבע מועד חדש. נעדכן מיד בראשית השבוע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ