יום הזיכרון לשואה ולגבורה

הנשיא ריבלין: המחשבה שכל ביקורת על ישראל היא אנטישמיות מסוכנת לעתיד המדינה

ריבלין הוסיף בנאומו בעצרת הממלכתית ביד ושם: "איננו יכולים להחריש נוכח זוועות". נתניהו: "האנטישמיות החדשה-ישנה רווחת אצל חוגים במערב והיא גם רווחת במוסדות האו"ם"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הנשיא ריבלין ביד ושם, היום
הנשיא ריבלין ביד ושם, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
יאיר אטינגר

האירועים לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה החלו הערב (ראשון) בעצרת הפתיחה הממלכתית בכיכר גטו ורשה ביד ושם בירושלים. בעצרת נשאו דברים הנשיא ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. את אבוקת הזיכרון הדליק יו"ר יד ושם אבנר שלו, ואת דבר נציג הניצולים נשאה שורדת השואה אסתר מירון. השנה יום הזיכרון לשואה ולגבורה יעמוד בסימן "לחלץ תווי פניהם" - סיפורו של היחיד בשואה.

בנאומו, הזכיר נתניהו את המחקר שלפיו בעלות הברית ידעו על השמדת היהודים כבר ב-1942. "המעצמות ידעו ולא פעלו‎ בשעה שמעשי זוועה מחרידים נעשו נגד היהודים. בשעה שאחינו ואחיותנו נשלחו למשרפות". הוא הוסיף כי "אם לשפוט על פי ההיסטוריה בת אלפי השנים של האנטישמיות זו תהיה תמימות לחשוב שהיא תיעלם בעתיד הנראה לעין. בצד האנטשימיות שמתגלית מחדש במערב, מתפרצת שנאה עזה במזרח. האנטישמיות של האיסלאם הקיצוני ששני פלגיו מונהגים על ידי איראן ודאעש‎". 

נתניהו התייחס גם לאנטישמיות בעולם. לדבריו, "שנאת היהודים מופנית כעת גם למדינת היהודים. האנטישמיות החדשה-ישנה רווחת אצל חוגים במערב והיא גם רווחת במוסדות האו"ם". הוא הוסיף: "מול מדינות רצחניות סיכוייו לשרוד נמוכים. החזק הוא זה ששורד, החלשים נמחקים. הלקח עומד לנגד עינינו והוא שעלינו להיות מסוגלים להגן על עצמנו, בכוחות עצמנו, מול כל איום, מול כל אויב. אלה המכוונים כליה נגדנו מעמידים עצמם בסכנת כליה". 

הנשיא ראובן ריבלין אמר בנאומו כי "ככל שחולף הזמן, ככל שהעדים לזוועה מתמעטים, ככל שמדינת ישראל מתבגרת - מתחדד הצורך שלנו לעסוק ביחסינו לשואה ולזיכרון השואה". לנושא זה הוא הקדיש את נאומו. לדבריו, יש שתי גישות רווחות לשואה שאת שתיהן הוא רואה כמסוכנות. האחת היא הגישה האוניברסלית שרואה בה עוד רצח עם, והשנייה היא זו שרואה בשואה משקפיים שדרכם רואים את העולם, ומצדיקה את קיומה של מדינת ישראל. 

נתניהו ביד ושם, היום
נתניהו ביד ושם, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הראשונה, אמר, היא "תופעה מסוכנת. היא מגמדת את השואה, היא מסלפת את ההיסטוריה, היא מתכחשת לתוכנית ההשמדה השיטתית שכוונה כלפי העם היהודי והעם היהודי דווקא, היא מתכחשת לאנטישמיות כמחלה ממארת, בת אלפי שנים". על פי הגישה השנייה, "זכות קיומה של מדינת ישראל היא מניעת השואה הבאה. כל איום הוא איום קיומי. כל מנהיג שונא ישראל הוא היטלר. לפי גישה זאת, מהותה של הזהות היהודית הקולקטיבית שלנו היא ההימלטות מטבח באמצעים משותפים. והעולם מחולק לשניים - חסידי אומות עולם מצד אחד ואנטישמיים נאציים מנגד וממילא כל ביקורת על מדינת ישראל היא אנטישמיות. גם גישה זאת בטעות יסודה, והיא מסוכנת לנו כאומה וכעם, ולא פחות מכך מסוכנת לזיכרון השואה". 

"תאי הגזים לא נבנו כפשע נגד האנושות, הם נבנו במטרה להשמיד את העם היהודי ואותו דווקא". הוא הוסיף שהשואה היא "השמדה שמנותקת מסכסוך, מנותקת משאלות טריטוריאליות או ממאבק על שליטה. מהלך אימים שכנס יהודים מרחבי העולם, מיבשות שונות, יהודים שלא ידעו איש את שפת רעהו, מאמינים וכופרים, מתבוללים ואורתודוקסים, במטרה אחת: להשמיד אותם ואת זרעם מעל פני האדמה". 

הנשיא ריבלין אמר: "איננו יכולים להחריש נוכח זוועות הנעשות במקומות רחוקים ובוודאי מעבר לגדר. השמירה על צלם האנוש זאת הגבורה האדירה שהנחילו לנו קורבנות השואה ואתם שורדיה, במעשים שנעשו למען הזולת, בקור, ברעב, בקרונות, בכבשנים ובגטאות". הוא הוסיף: "לעולם נגן על עצמנו בעצמנו. שותפות הגורל היהודית, חביב אדם שנברא בצלם - אלה הלקחים שלימדה אותנו השואה ואותם נשנן לבנינו ולבנותינו עד עולם. מכובדיי, ב-27 בינואר 1945 נפתחו שערי הגיהנום לרווחה. השמש הפציעה מעל מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו אחרי חמש שנות חשכה. שיירת אנשים ששוחרה על ידי הצבא האדום יצאה מגיא ההריגה".

כמדי שנה, בעצרת יודלקו שש משואות של שורדי שואה, שסיפוריהם יוקרנו בסרטונים במהלך הטקס - משה העליון, משה יעקובוביץ', ג'נין בוהנה סבן, משה פורת, מקס פריבלר ואלקה אברמוביץ.

מחר ב-10 בבוקר תישמע צפירת דומיה בת שתי דקות, ואחריה יתקיים ביד ושם טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה. מ-11 ועד 14:30 יפתח מוסד יד ושם את שעריו למבקרים. מ-11, יחלו באוהל יזכור ביד ושם ובמשכן הכנסת הקראת שמותיהם של קורבנות השואה על ידי הציבור הרחב, "לכל איש יש שם". אחר הצהריים תתקיים עצרת תנועות הנוער. ב-19:30 תתקיים עצרת נעילה בקיבוץ יד מרדכי, במעמד שר הביטחון אביגדור ליברמן. ב-19:45 תערך עצרת נעילה בקיבוץ לוחמי הגטאות, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין ונשיא גרמניה לשעבר, יואכים גאוק.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ