נפתחו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה; אלפים השתתפו במצעד החיים בפולין

השר בנט במצעד החיים: "אנו מתקרבים ליום שבו אחרון הניצולים ייפרד מאיתנו. אני מפציר בכם – דברו עם הניצולים, תקשיבו להם". טקסי נעילה יתקיימו בערב בקיבוץ יד מרדכי ובקיבוץ לוחמי הגטאות

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפתחו הבוקר (שני) בצפירת דומיה בת שתי דקות ומיד לאחריה החל טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה בהשתתפות נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, קנצלר אוסטריה כריסטיאן קרן, ארגוני ניצולים ולוחמים ומשלחות מהארץ ומחו"ל.

בפולין השתתפו אלפי בני אדם במצעד החיים מאושוויץ לבירקנאו, בהם גם שר החינוך נפתלי בנט והרמטכ"ל גדי איזנקוט. 

"אילו המקום הזה היה יכול לדבר, הוא היה מספר על הטרגדיה הגדולה ביותר והפשעים הזוועתיים ביותר בהיסטוריה האנושית", אמר השר בנט בנאומו במצעד החיים, "אבל אלא ששרדו את הזוועות אט-אט הולכים ומתמעטים. הם לוקחים עימם את הסיפורים והעדויות. אנו מתקרבים ליום שבו אחרון הניצולים ייפרד מאיתנו. כיום, בשנת 2017, יש הרבה פחות סיכוי שילד ישמע את סיפורו של ניצול שואה מאשר בשנת 1950 או 1990. אני רוצה להפציר בכם – משתתפים מרחבי העולם – דברו עם הניצולים הנמצאים כאן היום. תקשיבו להם. תזכרו את השמות, הפרצופים והסיפורים שלהם".

לאחר מכן עלה לנאום הרמטכ"ל איזנקוט, שאמר כי "דרך השער שניצב בּפתחוֹ של מחנה ההשמדה אושוִיץ-בִירקנאו עברו אין ספוֹר מבני עמנו בדרכם האחרונה. עשרות שנים עברו ואנחנו חוצים היום שער זה יחד, כתף אל כתף, נושאים מבטנו אל עבר העתיד אך לא עוצמים את עינינו לנוכח זיכרון העבר. דרך השער הזה צעדו עמי היום ניצולי שואה ששרדו במחנות ההשמדה והצליחו להיחלץ מידיו של הצורר הנאצי, עלוּ למדינת ישׁראל, תרמו לבניין כוֹחה ולחוסנה, ושבו לכאן כדי להעביר את לפּיד הזיכּרון לדורות הבאים. גם בחלוף 69 שנים להקמתה, מדינתנו עומדת מול אויבים המבקשים לערער את עצם קיומה. עינינוּ פּקוחות וזרוענוּ ארוכה – אנו נערכים לכל תרחיש, מתאימים עצמנו לאתגרי העתיד ויודעים כי ברגע האמת נפעל יחד, נילחם ללא פשרוֹת ונממש את ייעודו של צה"ל: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה ואם נידרש לכך – לנצח במלחמה".

מוקדם יותר היום קיים יד ושם סדרת מפגשים פתוחים לקהל עם מומחים, ולקהל הוצגו מסמכים, תעודות, יצירות וחפצים שאינם מוצגים ביום יום. מאוחר יותר התקיים מעמד "לכל איש יש שם" במהלכו הוקראו שמות הקורבנות על ידי הציבור הרחב באוהל יזכור ביד ושם וכן במשכן הכנסת בחסות יושב ראש הכנסת. ב-13:00 נפתח טקס האזכרה המרכזי באוהל יזכור.

ב-17:30 תתקיים עצרת תנועות הנוער באתר ההנצחה בבקעת הקהילות ביד ושם. בעצרת יישאו דברים יו"ר יד ושם אבנר שלו וניצולת השואה מריאן מילר. את אבוקת הזיכרון ידליק ניצול השואה יצחק רייכנבאום בליווי חניכי תנועות הנוער.

בשעה 18:30 ייפתח כינוס עמותת דורות ההמשך נושאי מורשת השואה והגבורה, במסגרתו תועלה ההצגה "רישיון לחיים" בתאטרון הקאמרי בתל אביב.

אירועי יום השואה ינעלו בטקסי זיכרון בקיבוץ יד מרדכי ב-19:30 ובקיבוץ לוחמי הגטאות ב-19:45. 

במקביל, יתקיימו אירועים לא רשמיים בסינמטק שדרות ובתיאטרון הקאמרי בתל אביב. בשעה 19:00 יוקרן בסינמטק הסרט "המסע של פאני" שביימה לולה דויאון, המתרחש בצרפת בזמן הכיבוש הנאצי ועוסק בנערה שנשלחת עם שתי אחיותיה לבית מחסה לילדים יהודים. המחזה "הכיתה שלנו", יוצג בתיאטרון הקאמרי ב-12:00 וב-20:45. הוא מתמקד ביחסים הסבוכים בין יהודים לפולנים בזמן מלחמת העולם השנייה.

במשך היום תתקיים בבית הספר הבין-לאומי להוראת השואה ביד ושם פעילות חינוכית לקבוצות מהארץ ומחו"ל ויעלו מופעי מוסיקה – "זיכרון מוסיקלי", פרי שיתוף הפעולה של תיכון האקדמיה למוסיקה בירושלים ובית הספר הבין-לאומי להוראת השואה של יד ושם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ