ריבלין נגד לה פן: הכחשת שואה שהולכת וצומחת לנגד עינינו

הנשיא נאם בטקס נעילת יום הזיכרון לשואה בקיבוץ לוחמי הגטאות והתריע מפני גל חדש של פוליטיקאים ברחבי אירופה המנסים להתנער מאחריות מדינתם לרדיפת היהודים

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא ריבלין בטקס יום השואה ביד ושם, היום
הנשיא ריבלין בטקס יום השואה ביד ושם, היוםצילום: AMIR COHEN/אי־פי

הנשיא ראובן ריבלין נאם הערב (שני) בעצרת הנעילה של יום השואה בקיבוץ בית לוחמי הגטאות ומתח ביקורת על פוליטיקאים מכחישי שואה באירופה, בהם מועמדת הימין הקיצוני בצרפת מרין לה פן. "המסר שעולה מההתבטאויות הפוליטיות האחרונות הוא מטריד מאין כמוהו", אמר. "ובכל מקום המסר הוא אותו מסר: 'איננו אחראים לשואה. איננו אחראים להשמדת העם היהודי שאירעה בגבולנו'. כך למשל לפני כשבועיים, הכחישה מועמדת לנשיאות צרפת את אחריות צרפת לגירוש אזרחיה היהודים למחנות הריכוז וההשמדה הנאציים. חבר מפלגתה הכחיש לא רק את המעורבות הצרפתית בגירוש היהודים להשמדה, אלא את עצם ההשמדה ההמונית".

הנשיא המשיך ותיאר כיצד תופעה חוזרת על עצמה בעוד מקומות. "בפולין, הדיון במעורבות האוכלוסייה המקומית ברדיפת היהודים ורציחתם, הפך לנושא פוליטי מן המדרגה הראשונה. באוקראינה, זעמו נבחרי ציבור על כי בנאומי בפני הראדה, הפרלמנט האוקראיני, הזכרתי ש"רבים מהמסייעים לנאצים היו בני העם האוקראיני ובתוכם היו שפרעו וטבחו ביהודים ובמקרים רבים הסגירו אותם לגרמנים". בבריטניה קבע חבר במפלגת הלייבור שגורש ממנה כי "היהודים הציונים שיתפו פעולה עם היטלר".

לדברי ריבלין, "איננו דורשים מאף אומה מלבד מהאומה הגרמנית את האחריות על התכנון השטני וההוצאה לפועל של הפתרון הסופי. אבל אנו תובעים חשבון נפש לאומי ומוסרי מכל אלו שסייעו להוצאת תוכנית ההשמדה מהכוח לפועל. ההתכחשות לאחריות לפשעים שנעשו בימי מלחמת העולם השנייה היא הכחשת שואה מסוג חדש, מסוכן והרסני הרבה יותר מזה שהכרנו עד כה. מכחישי השואה המסורתיים השתייכו לשוליים קיצוניים, מימין ומשמאל. הם הסתמכו על עבודתם הכמו-מדעית של היסטוריונים-כביכול. אותם מכחישי שואה מהדור הישן ביקשו לתקף את העובדות והממצאים המוצקים על ממדי ההשמדה הנאצית ההמונית ומטרותיה האנטישמיות והגזעניות. הצלחתם היתה מזערית. מנגד - הכחשת השואה שהולכת וצומחת לנגד עינינו חותרת למטרה מתחכמת ומסכנת הרבה יותר - זוהי אינה הכחשה של עצם קיומה של השואה, אלא הכחשה של ההבחנה בין קורבן לבין פושע. זוהי הכחשה שמבקשת להפוך את אירופה כולה - על הנהגתה הלאומית ומוסדותיה המארגנים - לקורבנות. זוהי הכחשה שחותרת לבטל את האחריות הפוליטית והמוסרית".

לאחר ריבלין עלה לנאום בטקס נשיא גרמניה היוצא, יואכים גאוק. כמה מוחים התכוונו להניף שלטים בזמן נאומו של גאוק בטקס עליהם נכתב "אין גרמניה אחרת", אולם לדבריהם, המשטרה החרימה את השלטים. לטענתם, אסור היה להזמין את הנשיא הגרמני היוצא לקיבוץ שמקימיו התנגדו אפילו לקבל שילומים מגרמניה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן השתתף בעצרת המרכזית לנעילת אירועי יום השואה בקיבוץ יד מרדכי ואמר כי "עם ישראל היה ונשאר עם חזק ונחוש, וההוכחה הניצחת לכך היא שאנחנו עומדים כאן הערב בקיבוץ יד מרדכי, הקרוי על שמו של מרדכי אנילביץ', למרגלות הגבעה שבראשה ניצבים שני סמלים ותמרורי דרך בתולדות האומה: אנדרטת הזיכרון לדמותו של מפקד מרד גטו ורשה ובסמוך לה מגדל המים הנקוב שהופצץ וקרס בקרב עם הצבא המצרי, בקרבות תש"ח".

ליברמן הוסיף כי "הערב אנו מציינים גם 70 שנים למסעה של ספינת המעפילים "אקסודוס" שעל סיפונה היו 4,515 ניצולי שואה, שהגיעו לאחר מסע מפרך לחופי ארץ ישראל וגורשו בכח למחנות העקורים בגרמניה. מה שהיה לא יהיה עוד. איש לא יוכל לערער יותר על זכותנו לשוב למולדתנו, עם ישראל ישכון לבטח בארצו וכל יהודי באשר הוא, יוכל לבוא ולחיות בארץ ישראל ללא איום על חירותו, כאדם חופשי במדינה יהודית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ