יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל |

ריבלין להורים השכולים: היכל הזיכרון הלאומי ינציח את בנינו ובנותינו בלב האומה

אתר הזיכרון החדש בהר הרצל בנוי מלבנים עליהן חקוקים שמות כל הנופלים במלחמות ישראל. את דבריו של נתניהו בטקס קטע אב שכול שמחה על היחס לאמו של הדר גולדין

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין בטקס חנוכת היכל הזיכרון בהר הרצל, היום
יותם ברגר

היכל הזיכרון החדש לחללי מערכות ישראל נחנך הבוקר (ראשון) בהר הרצל בירושלים. ההיכל, הממוקם בבית העלמין הצבאי, בנוי מלבנים עליהן חקוקים שמות כל הנופלים במלחמות. בין המשתתפים בטקס היו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן ונשיא המדינה ראובן ריבלין, לצד משפחות שכולות, שרים, חברי כנסת ורבים מצמרת מערכת הביטחון הישראלית - בהם הרמטכ"ל גדי איזנקוט, המפכ"ל רוני אלשיך, ראש השב"כ נדב ארגמן וראש המוסד יוסי כהן.

"חנוכת היכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל היא אירוע מכונן עבור מדינת ישראל", אמר בנאומו נשיא המדינה, רובי ריבלין. "השנה נציין 50 שנה למלחמת ששת הימים. אני יודע שהורים רבים שואלים, 'מי יזכור את הילד שלנו אחרי לכתנו?'. בהיכל הזה אנחנו מבטיחים כי זכרון בנינו ובנותינו האהובים והגיבורים יהיה נצור בלב האומה מדור לדור".

"הערכים שהנחו את בניית ההיכל, שמשלב בין זכרון היחיד לזכרון העם, הם הערכים המיוחדים לנו כמדינת העם היהודי", המשיך ריבלין. "אין עוד מדינה שהשכילה לחבר ולשזור בצורה מדויקת וזהירה את השכול הפרטי והלאומי. ההיכל הזה אינו רק מקום משכנם של זכרונות העבר. בהיכל הזיכרון הזה אנו מבטיחים לנצור את העבר, אבל באותה מידה של נחישות גם ליצור ולייצר את העתיד". 

את תחילת דבריו של נתניהו קטע בדברי מחאה שאול צ׳יטיאט, ששכל את בנו עומרי ב-96': "גם ביום קדוש זה אני לא סולח על דמעותיה של לאה גולדין, דמעותיה חייבו תגובה, ובקשת סליחה ומחילה מידיית", אמר צ'יטיאט. בעקבות זאת, הנהלת ארגון יד לבנים ביקשה ממנכ"לית הארגון להשעות את צ'יטיאט מתפקידו בהנהלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מהנהלת יד לבנים להקפיא את ההשעייה, וההנהלה הסכימה.

"היכל הזיכרון הזה הופך מהיום לאחד מסמליה של תקומת ישראל", המשיך ראש הממשלה והוסיף, "התעוזה והגבורה אינן נקטעות גם בנפול הבנים והבנות. גם כשלא תהיינה משפחות, גם כשלא יהיה אדם פרטי שיזכור את הנופלים ואת הנופלות - יידלק ביום נפילתם כאן נר זיכרון מיוחד להם. המפעל הזה משלב בצורה מופלאה זיכרון אישי וזיכרון לאומי, והוא מבטיח שזכר הנופלים יישאר לעד נצור בלב עמנו".

שר הביטחון ליברמן אמר כי "ישראל אינה זוכה ברגע האמת לגיבוי מהקהילה הבינלאומית. כך היה בעבר וכך קורה גם בהווה". הוא הוסיף כי "ישראל צריכה לדעת להגן על עצמה מול כל האיומים. אני  עדיין תקווה שייבלמו יוזמות דיפלומטיות צבועות ואנטי-ישראליות, חלקן אף אנטישמיות, שעולות חדשות לבקרים באו"ם ובמוסדותיו השונים ומטרתן אחת: לפגוע בלגיטימיות ובמעמד הבינלאומי שלנו".

"אין מקום ראוי יותר להקים בו את היכל הזיכרון מהר ההנצחה, הנושא את שמו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל", המשיך ליברמן, "כאשר למולנו ירושלים בירת הנצח שלנו, ולמרגלותינו יד ושם".

במשרד הביטחון מבקשים לשנות באמצעות היכל הזיכרון הלאומי החדש את "מדיניות הזיכרון" של 23 אלף החללים שנפלו על הגנת הארץ והמדינה מסוף המאה ה-19 ועד היום. היכל הזיכרון שם לו למטרה להנציח לראשונה את כל הנופלים במערכות ישראל במקום אחד. בכל יום יודלק נר אלקטרוני ליד שמם של החללים שנפלו באותו היום ותמונתם תוצג על מסכים שהוצבו באתר. כך יקבל כל חלל תשומת לב אישית בנוסף להנצחה הכללית. עד כה הונצחו הנופלים באנדרטאות שונות בהתאם ליחידה בה שירתו או לקרב בו נפלו. בנוסף, לפי נתוני משרד הביטחון, כ-3,000 חללים כלל לא זכו להנצחה באנדרטאות חייליות משום שבעת נפילתם לא היו משויכים ליחידה מסויימת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ