ישראל פותחת במאמצים חדשים להשבת רכוש יהודי גזול באירופה

תוכנית עבודה חדשה כוללת איתור ומיפוי של רכוש שנגזל במלחמת העולם השנייה ואחריה בחמש מדינות. ארגון הגג להשבת רכוש יהודי: הבשורה העיקרית היא הפיכת הנושא לסוגיה בינלאומית

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין וגמליאל באירוע הצגת התוכנית, אתמול
ריבלין וגמליאל באירוע הצגת התוכנית, אתמולצילום: דוברות המשרד לשוויון חברתי

תוכנית עבודה חדשה להשבת רכוש שנגזל מיהודי אירופה במלחמת העולם השנייה ובתקופה הקומוניסטית הוצגה אתמול (חמישי) בבית הנשיא בירושלים. התוכנית תכלול בין היתר איתור, תיעוד ומיפוי של רכוש גזול בחמש מדינות בהן נותר רכוש יהודי רב שטרם הוסדרה השבתו.

התוכנית היא שיתוף פעולה בין המשרד לשוויון חברתי, משרד החוץ והארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל״ר). בהודעה שפרסמו נכתב כי "מטרתה העיקרית של התוכנית היא לרכז מאמץ ולשלב כוחות לקידום מואץ של חקיקות וצעדים אחרים, אשר ייטיבו עם ניצולי השואה ועם יורשי נספי השואה שרכושם נבזז/הולאם במהלך מלחמת העולם השנייה או בעקבותיה".

חמש המדינות בהן מתמקדת התוכנית הן פולין, רומניה, הונגריה, קרואטיה וליטא. בנוסף לאיתור, תיעוד ומיפוי הרכוש הגזול, יוקמו ועדות וקבוצות עבודה משותפות בין נציגי ישראל, איל"ר וחמש המדינות. בנוסף יקודמו חוקים ותיקוני חקיקה בנושא.

בשיחה עם "הארץ" אמר גדעון טיילור, יו"ר ועדת תפעול של איל"ר, כי התוכנית כוללת מאמצים רבים ומגוונים להשבת רכוש קהילתי ורכוש פרטי כאחד. לדבריו, הבשורה העיקרית בתוכנית החדשה היא הפיכתו של הנושא הזה לסוגיה בינלאומית, שאינה רק עניינה של ישראל אלא של אירופה כולה.

הנשיא ראובן ריבלין, שאירח את מפגש השקת התוכנית, אמר: "נהוג לומר שהפשע לא משתלם. לאנשים רבים פשעי השואה כן השתלמו. אסור לנו להרשות זאת, יש להשיב את הרכוש". ריבלין קרא למנהיגי העולם לפעול, ואמר: "זהו חלון הזדמנויות להראות לניצוליה של התקופה האפלה בהיסטוריה, שהעולם למד לקח. זו חובתנו המוסרית". השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל אמרה באירוע: "לעם היהודי ולמדינת היהודים יש חובה מוסרית לעשות כל מאמץ להשבת רכושם הגזול של ניצולי השואה". היא ציינה כי השבת הרכוש היהודי היא סוגיה סבוכה "המחייבת פעילות בינלאומית ענפה, עדינה ומורכבת".

השקת התוכנית אתמול באה לאחר שבסוף החודש שעבר התקיימה ועידה בינלאומית בנושא בפרלמנט האירופי בבריסל, בה הוצג דו"ח חדש שחשף כי חלק משמעותי מהרכוש שנגזל מהיהודים בזמן השואה לא הוחזר לבעליו או ליורשיהם.

המחקר שקדם לדו"ח בחן את מאמצי החקיקה שננקטו ב-47 המדינות החתומות על "הצהרת טרזין"  מ-2009 לגבי נכסי שואה, אשר קראה לפעול להשבת רכוש יהודי מתקופת השואה. מהמחקר עולה כי רבות ממדינות מזרח אירופה הקומוניסטיות לשעבר, ובמיוחד פולין, עדיין לא עמדו בהתחייבויותיהן על פי ההצהרה לפעול לחקיקה מקיפה בתחום השבת הרכוש מתקופת השואה. באיל"ר כינו את התופעה "הגניבה הגדולה ביותר בהיסטוריה", וטענו כי פולין ובוסניה-הרצגובינה "נכשלו כליל" בנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ