לי ירון
לי ירון

ח"כ יואב קיש (הליכוד) אמר היום (שני) כי "נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מגיע לפה אבל אין שום סיכוי שייצא מזה משהו, המקסימום שאנחנו מוכנים לתת רחוק מהמינימום שהפלסטינים מוכנים לקבל". קיש, יו"ר שדולת ארץ ישראל בכנסת, אמר את הדברים בכנס "חושבים הארץ בקמפוס" שהתקיים הבוקר במכללה האקדמית בית ברל.

הכנס עסק בתהליך השלום עם הפלסטינים תחת הכותרת "על רקע התחושה שהשלום נכשל במועד א', 'הארץ' לא מתייאש ומתעקש לחשוב יחד עם ישראלים צעירים איך נותנים מועד ב' לשלום". בכנס השתתפו גם חברות הכנסת שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) ועאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת), יו"ר חבר הנאמנים של המכללה חיים אורון (ג'ומס), הסופר א.ב יהושע, עיתונאי "הארץ" רוית הכט וגדעון לוי ועורך העיתון אלוף בן. 

קיש אמר עוד כי בעיניו "כל מי שיש לו תפיסה ציונית הוא בר שיח, ואני לא מסכים עם מי שמתייחס לשמאל במילות גנאי, זה לגיטימי ואני מכבד את הדעות". חבר הכנסת הוסיף: "לעולם לא אתן לערביי יהודה ושומרון להצביע לכנסת".

הסופר א.ב יהושע הציע רעיונות חדשים שלשיטתו יכולים לסייע לפריצת הקיפאון המדיני, בהם ויתור על התביעה לסיום הסכסוך וכן מתן אפשרות להכרה במדינה פלסטינית באו"ם. "צריך להכיר בחומרת ובייחוד הסכסוך. הסכסוך הזה עקשני כל כך כי הוא ייחודי", אמר. לדבריו, "לא היה תקדים בהיסטוריה של ארץ בה היו 550 אלף ערבים ו-50 אלף יהודים, ובא עם מכל רחבי תבל ואומר שהיה פה לפני אלפיים שנה והוא חוזר אליה".

מימין: רוית הכט, גדעון לוי, חיים אורון והח"כים קיש, תומא-סלימאן ומועלם-רפאלי בכנס "חושבים הארץ בקמפוס", היוםצילום: רמי שלוש

יהושע הוסיף כי על מדינת ישראל לאפשר לפלסטינים הכרה במדינה פלסטינית באו"ם. "צריך להגיד לפלסטינים 'יש לכם מדינה'. להפסיק לטרפד את הרצון שלהם באו"ם, ולהגיד ל'עבד' שלנו ארה"ב שיאפשרו להם הכרה במדינה" אמר. "אם שואלים על גבולות לא ברורים, צריך להגיד שגם ישראל גבולותיה לא ברורים". יהושע התייחס גם לתביעה לסיום הסכסוך: "אי אפשר לבקש את זה מאף אחד, זו בקשה מגוחכת. יש ערך לנייר כזה שאומר לגמור את התביעות?".

ח"כ מועלם-רפאלי: מעולם לא היה בארה"ב נשיא ימני יותר

ח"כ מועלם-רפאלי אמרה בכנס כי היא מאוכזבת מהתנהלות ממשלת ישראל מול נשיא ארה"ב והתעקשה כי ישראל אינה כובשת בשטחים. "התאכזבתי מההתנהלות שלנו. אף פעם לא היה נשיא ימני יותר", אמרה והוסיפה: "צריך להגיד מפורשות שאין עם כובש בארצו, חזרנו לפה אחרי אלפיים שנה. בשטחי ישראל צריכה להיות מדינה אחת עם אוטונומיה".

אורון התייחס לשאלת הפרטנר ואמר כי הוא סבור שיש לישראל שותפים אפשריים להסכם שלום וכי האלטרנטיבה לפתרון שתי המדינות היא עשרות שנות הפרדה גזעית שבסיומה מדינה ערבית אחת. "אני מאמין שיש פרטנר עכשיו. מי שעומד בראש הרשות הפלסטינית, ומי שבכלא שלנו, מרואן ברגותי. אנחנו נעשה שלום ונדבר עם מי שנלחם בנו, כמו שדברנו עם ערפאת", הבהיר. "יש רק אפשרות של שתי מדינות, האלטרנטיבה היא מדינה ערבית, עם 30-40 שנה של אפרטהייד בדרך, ואני לא רוצה להיות באף אחת מהפאזות האלה".

לדבריו הצטרפה ח"כ תומא-סלימאן שאמרה: "צריך לשאול את השאלה עם מי הפלסטינים יעשו שלום? הממשלה הזו רוצה לשמר את המצב הקיים, את זמן הפציעות, ולקבוע מציאות בה לא מדברים על שלום ועל סיום הכיבוש". תומא-סלימאן הזהירה כי ישראל מתקרבת "למצב של כאוס אמיתי של מדינת אפרטהייד אם לא יהיה שינוי קיצוני בשנים הקרובות. יש עם תחת כיבוש שמשלם מחיר מאוד כבד וגם הישראלים יהודים וערבים ישלמו מחיר אם אין ביטחון לעם הפלסטיני לא יהיה ביטחון לישראלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ