בשל הזזת חופשת ל"ג בעומר: אלפי תלמידים בכל הארץ יישארו ללא הסעה לבתי הספר

מאות אוטובוסים שמסיעים תלמידים יוסטו ביום ראשון לטובת משתתפי ההילולה במירון. ממשרד התחבורה נמסר כי התוכנית נקבעה לפני החלטת משרד החינוך על הזזת החופשה. הורים מוחים: האם עלינו להיעדר מהעבודה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילולת הרשב"י בהר מירון, ב-2014
הילולת הרשב"י בהר מירון, ב-2014. לפי המשרד, מדובר בסיכון בטיחותיצילום: אי־אף־פי

ההסעות למוסדות החינוך המשרתות אלפי תלמידים ברחבי הארץ לא יפעלו ביום ראשון הקרוב בשל הקצאת האוטובוסים לטובת משתתפי הילולת הרשב"י במירון. ההקצאה נקבעה מראש, עוד בטרם החלטת משרד החינוך על הזזת חופשת ל"ג בעומר מיום ראשון לשני. על אף השינוי במועד החופשה, אין בכוונת משרד התחבורה לשנות אותה בהתאם להחלטת משרד החינוך.

משרד החינוך הודיע לפני כשבועיים וחצי על דחיית החופשה ביום אחד - מיום ראשון ליום שני - בשל החשש מחילול שבת. יחד עם זאת, ממשרד התחבורה נמסר כי מנכ"לית המשרד החליטה שלא לשנות את התוכנית המקורית להקצות את האוטובוסים לטובת האירוע במירון, "במטרה למנוע סיכון בטיחותי ממשי של מאות אלפי המשתתפים שעלולים היו להיפגע מהעומסים הצפוים בקווי האוטובוסים".

על אף בקשת "הארץ", משרד התחבורה לא מסר את מספר האוטובוסים שיפעלו לטובת ההילולה במירון. לפי הנתונים שאספו פורום ועדי ההורים הישוביים עד כה, כ-800 אוטובוסים שאמורים היו לשמש להסעות תלמידים מכל רחבי הארץ יופנו לצורך הסעת חוגגים להילולה. פירוש הדבר הוא שאלפי ילדים יישארו ללא הסעות לבתי הספר ביום ראשון הקרוב.

במשרד התחבורה אמרו כי נערכו למבצע ההסעות למירון לפני כחצי שנה והסיטו את האוטובוסים מכיוון שביום זה היתה אמורה להיות חופשה בבתי הספר. "אולם להפתעתנו וללא כל התראה מוקדמת החליט משרד החינוך בצעד חריג וחסר תקדים לדחות את חופשת החג מיום ראשון ליום שני", כתבו במשרד. "החלטת משרד החינוך עלולה לגרום לכאוס תחבורתי ולסיכון בטיחותי חמור של עשרות המשתתפים שהיו עלולים להישאר ללא הסעות, ולכן הוחלט להיצמד לתוכנית המקורית שנקבעה מראש וכוללת שימוש בהסעות תלמידים המופעלות על ידי חברות אגד ודן".

בפורום ועדי ההורים הישוביים אוספים כעת את הנתונים מכל רחבי הארץ על מנת להבין באילו יישובים יהיה מחסור בהסעות. אמציה דויטש, יו"ר ועד ההורים במודיעין אשר מרכז את הנושא עבור הפורום, אמר ל"הארץ" כי "כאשר משרד החינוך הזיז את חופשת ל"ג בעומר, היה עליו לבצע את כל עבודת המטה הנדרשת על מנת לאפשר קיום לימודים כסדרם". לדבריו, "היעדר הסעות פירושו שהילדים אינם יכולים ללמוד. הנימוק של משרד התחבורה שלפיו השימוש באוטובוסים להסעת תלמידים הוא הכרחי מסיבות בטיחותיות לא מקובל ולא מספק אותנו. האם הורים אמורים לקחת יום חופש גם ביום ראשון או להיעדר מהעבודה כדי להסיע את ילדיהם לבתי הספר, או כדי להשגיח על הילדים שלא יוכלו ללכת אליו?״.

שולי, אב לנערה הלומדת בכיתה י"ב, מתגורר בקרית טבעון - בה לא יפעלו ההסעות ביום ראשון הקרוב. בשיחה עם "הארץ" אמר כי הוא גר הרחק מהתיכון, בצד השני של היישוב. "אני לא צריך לפתור את הבעיות של מי שעולה למירון. גם ככה יש בעיה עם ההסעות בטבעון, אז להעמיס עוד יותר?". הוא הוסיף כי בתו אמורה לגשת למבחן מתכונת בשמונה בבוקר, "ולא בטוח שאוכל לקחת אותה. מי יספוג את זה?".

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס, שלח הערב מכתב לשר התחבורה ישראל כץ ובו הוא מוחה נגד ביטול ההסעות. "לא יתכן שתתקבל החלטה המפקירה את בטיחות וחינוך ילדינו. אבקשך למצוא פתרון לאלתר לקיום מערך הסעות רגיל ביום זה, או להחזיר לאלתר את ל"ג בעומר למוצאי השבת".

המשטרה: "אירעו ספונטני לא מצריך רישיון" 

בוועדת הפנים של הכנסת התקיים אתמול דיון על כך שבשל דחיית חופשת ל"ג בעומר והצורך בהסעות תלמידים, יחסרו מאות אוטובוסים להסעת החוגגים למירון. לא ברור אם מנהלי הדיון לקחו בחשבון את החלטת משרד התחבורה לדבוק בתוכנית המקורית למרות הזזת חופשת החג, ואולם נראה שחברי הכנסת לא הכירו אותה.

דבר נוסף התגלה בדיון: לאירוע במירון כלל לא נדרש רישיון. "איך ייתכן שלכל התקהלות של 200 איש צריך להוציא רישיון ולמגה אירוע של 400,000 איש לא צריך רישיון, אין אחראי?", שאל יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם. היועץ המשפטי של מחוז צפון במשטרה, סנ"צ משה ברקוביץ', ענה כי "אירוע תחת כיפת השמיים מצריך רישיון כשמישהו מבקש לקיים אירוע. כאן אף אחד לא מבקש, מגיעים אנשים. לכן זה מוגדר אירוע ספונטני שלא מצריך רישיון".

סנ"צ משה ויצמן מאגף התנועה במשטרה הוסיף בדיון כי מכיוון של"ג בעומר חל במוצאי שבת, צפוי לחץ גדול יותר בהשוואה לאמצע שבוע. "ההגעה והפיזור יותר מאסיביים. כבר ביום שישי בבוקר צפויים להגיע 20,000 איש. במוצאי שבת יגיעו 60,000 איש בתוך 5 שעות, ויהיה פיזור של 30,000 איש תוך שעה במוצאי שבת".  

בהילולת הרשב"י במירון צפויים להשתתף מאות אלפי חוגגים מכל רחבי הארץ, וכבישים רבים באזור ייסגרו החל מיום שישי בבוקר. הפגיעה באלפי התלמידים ברחבי הארץ מצטרפת לפגיעה בלמעלה מאלף תלמידי בתי ספר וגנים במועצות האזוריות מרום הגליל וגליל עליון, שם ייסגרו ביום ראשון חלק ממוסדות החינוך בשל סגירות הכבישים לההילולה ורבות מההסעות לא יפעלו בשל אותה סיבה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי ביום ראשון, ה-14.5, הלימודים יתקיימו כסדרם. "המשרד ייתן מענים, על פי הצורך, במקומות בהם יידרשו הסעות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ