ארכיון המדינה חוזר בו: ייתכן כי טראמפ לא ביקר בישראל

לפני כשבועיים פרסם "הארץ" כי נשיא ארה"ב ביקר בישראל ב-1989, על בסיס מסמכים מארכיון המדינה. עם זאת, מבדיקה נוספת מתברר כי הביקור תוכנן – אך כנראה בוטל ברגע האחרון

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

ארכיון המדינה חוזר בו מהפרסום לפיו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקר בישראל ב-1989. מהארכיון נמסר הערב (רביעי) עדכון כי "תיק ביקור טראמפ", שפירסם לאחרונה, מתעד הכנות לביקור אשר ייתכן שלא התקיים בסוף.

בדיקה שעשה "הארץ" בארכיוני עיתונות מהתקופה הנידונה מצביעה על כך שטראמפ אכן תיכנן לבקר בישראל ב-1989, אך נראה שביקורו בוטל ברגע האחרון מחשש שהמשברים הקואליציוניים בישראל יפגעו בעסקיו. לפיכך, ובניגוד לפרסום הקודם ב"הארץ", ייתכן כי ביקורו הקרוב של טראמפ בישראל יהיה הפעם הראשונה בה תדרוך כאן כף רגלו.

טראמפ ואשתו לשעבר, איוונה, על היאכטה שלהם בניו-יורק, 1988צילום: Marty Lederhandler / AP

בסוף החודש שעבר פירסם ארכיון המדינה לקט מסמכים היסטוריים תחת הכותרת "תיק טראמפ". הארכיון תיאר אותם כעדות ל"ביקורו הראשון והלא ממש מפורסם של טראמפ בישראל". התיק כלל תיעוד של הכנות לביקור שתיכנן טראמפ לקיים בישראל ב-1989, לפני 28 שנים, כשעוד היה איש עסקים פרטי. המסמכים בתיק, בהם ניירות רשמיים של משרד החוץ הישראלי, כללו לו"ז מפורט לביקור - ובו פגישות עם ראש הממשלה, יצחק שמיר, שר האוצר שמעון פרס ובכירים אחרים, לצד סיור באילת ובים המלח ובדיקת השקעות שונות, בין היתר להקמת קזינו.

בכתבה שפורסמה באתר "הארץ", בהתבסס על הפרסום של ארכיון המדינה, נטען כי טראמפ ביקר בישראל ב-1989 והוצג הלו"ז המתוכנן. כתבות דומות פורסמו בכלי תקשורת נוספים בישראל ובחו"ל. ואולם הערב, כאמור, חזר בו ארכיון המדינה מהפרסום לפיו התיק מתעד את ביקורו של טראמפ, ותיקן את דבריו. גנז המדינה, ד"ר יעקב לזוביק, אמר ל"הארץ" כי "התיק משקף הכנות לביקור", והוסיף: "אמנם אין בתיק רישום של הביקור עצמו אלא רק של ההכנות, אך אם לאחר ההכנות הביקור עצמו לא התקיים, אין זה מפחית ממהימנות התיק".

עיון בארכיוני עיתונות מעלה כי הביקור המתוכנן ככל הנראה בוטל ברגע האחרון. טראמפ אכן תיכנן לבקר בארץ בקיץ 1989 וסביב הביקור נערכו דיונים רמי דרג, אך הוא דחה את אותו הביקור פעם אחר פעם מסיבות שונות וייתכן כי בסוף ביטל אותו לגמרי.

ב"ידיעות אחרונות" פורסמה בקיץ 1989 ידיעה בה נכתב: "בא אלינו, לא בא. כן בא, ושוב לא בא. בחודש האחרון נערך אצלנו טוטו דונלד טראמפ ממש. נכון לעכשיו, איל ההון האמריקני לא מגיע אלינו". הסיבה לביטול, כפי שפורט אז בעיתון, היתה פוליטית ואקטואלית. טראמפ ביטל את הביקור בגלל נאום שנשא שמעון פרס, שר האוצר וממלא מקום ראש הממשלה, בו תבע את יציאת "העבודה" מממשלת האחדות. 

"אני לא נוסע עד שלא אדע עם מי אני הולך לדבר", היתה תגובת טראמפ, לפי הדיווח. "אני רוצה להיות בטוח שהוא שר האוצר. לא רק כשאני מגיע, אלא גם שר האוצר שיבצע את הדברים עליהם אני עשוי לחתום איתו. אחרת זה לא רציני".

בארכיוני העיתונות לא נמצאה עדות לכך שהביקור אכן התקיים לבסוף. לפיכך, לפרסום באתר "הארץ" יש להתייחס כאל תיעוד של ההכנות לביקור ולא כאל פירוט של ביקור שאכן התרחש.

טור ב"ידיעות אחרונות" שנכתב לקראת ביקור טראמפ, 1989צילום: "מתוך גיליון "ידיעות אחרונות

יוסי ביילין, שמתואר במסמכי ארכיון המדינה כמי שמתוכנן להיפגש עם טראמפ, אמר ל"הארץ" עם הפרסום הקודם בנושא כי אינו זוכר פגישה כזו, אך סייג ואמר כי אין זה אומר שלא התרחשה. אישים אחרים שמוזכרים במסמכי ארכיון המדינה כמי שתוכננה להם פגישה עם טראמפ, בהם שמיר ופרס, כבר אינם בחיים. תושב קיבוץ סופה, שמתואר במסמכים כאחד האתרים בהם טראמפ אמור לבקר, אמר כי האנשים שאולי היו עדים לכך כבר אינם בחיים.

בבית הלבן ובשגרירות ארה"ב בישראל לא הגיבו לפרסום ולא השיבו לשאלות עיתונאים, כולל מ"הארץ" - הן לפני הפרסום והן אחריו - שביקשו לברר האם טראמפ אכן ביקר בישראל בעבר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ