בן 14 נמצא בדירה אטומה בחדרה, המשטרה חושדת כי הוחזק שם במשך שנים

הנער התגלה לאחר ששכנים הזמינו פקחים בשל צחנה. מבדיקה ראשונית עולה כי הנער לא היה רשום בשום מוסד חינוכי בעיר מ-2009 והוצא לחצר הבניין אחת לשבועיים ■ עורך דינה של האם: הנער סובל מבעיות בריאותיות והיה תחת מעקב רפואי

נעה שפיגל
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדירה בו התגוררו הנער והוריו בקומת הקרקע של הבניין, היום
הדירה בו התגוררו הנער והוריו בקומת הקרקע של הבניין, היוםצילום: גיל אליהו

נער בן 14 נמצא היום (חמישי) בדירה אטומה ומוזנחת בחדרה יחד עם הוריו, בשנות ה-60 לחייהם. המשטרה חושדת כי הנער הוחזק על ידי הוריו בדירה במשך כשמונה שנים. בנוסף, מבדיקה ראשונית מתברר כי הנער לא היה רשום בשום מוסד חינוכי בעיר משנת 2009. הוא סיפר לאנשי הרווחה כי היה יוצא מהדירה לחצר הבניין שבו התגורר אחת לשבועיים למשך חצי שעה. הוריו, שעלו מרוסיה לישראל בשנות ה-90, עוכבו לחקירה. לדברי האם, היא פעלה מתוך דאגה לבנה.

הנער התגלה לאחר ששכנים הזמינו למקום פקחים של המשרד לאיכות הסביבה בשל צחנה שעלתה מהדירה. הפקחים שהגיעו למקום מצאו דירה אטומה, והזעיקו את כוחות המשטרה וההצלה שפרצו לדירה - שם מצאו את ההורים והנער, שהיה מוזנח ומבולבל. ההורים נעצרו לחקירה והנער נשלח לבדיקות בבית חולים להערכת מצבו הרפואי והנפשי. מלבד המשטרה, רשויות הרווחה החלו בבדיקת המקרה. 

בחקירה ראשונית התברר כי הנער והוריו לא היו מוכרים לגורמי הרווחה בחדרה ואף לא בנתניה, שם התגוררו קודם. מפברואר אשתקד המשפחה מתקיימת מקצבת הבטחת הכנסה. לפי רישומי העירייה, המשפחה עברה לעיר בשנת 2009, אולם מעולם לא דיווחה על הנער והוא לא נרשם בשום מוסד רשמי. הנער סיפר לאנשי אגף הרווחה בעיר כי נהג לישון יחד עם הוריו במיטה זוגית ושהה בבית לאורך כל שעות היום. 

לפי משרד הרווחה, הדירה היתה מלאה בחפצים וההערכה היא שההורים סובלים מהפרעת אגרנות כפייתית. לנער שתי אחיות בגירות שאינן מתגוררות עם הוריהן. עדותה של אחת מהן במשטרה היתה בין הגורמים לשחרורם של ההורים ממעצר. במשרד הרווחה רוצים לבדוק את יכולתן של האחיות לטפל בנער. כמו כן, במשרד בוחנים את האפשרות להשאירו בחזקת הוריו או למסור אותו למסגרות חוץ־ביתיות לאחר שישוחרר מבית החולים. במשרד אמרו כי הם ממתינים להערכת מצבו הגופני והנפשי של הנער עם תום הבדיקות הרפואיות כדי להעריך נכונה את מצבו ולקבל את ההחלטה המתאימה.

הבניין שבו התגוררה המשפחה, היום בחדרהצילום: גיל אליהו

יציק בוזגלו, מנהל מחלקת איכות הסביבה בעיריית חדרה, שהוזעק לדירה, סיפר כי הזעיק את המשטרה ואת גורמי הרווחה. "המשטרה דפקו בדלת ולא ענו להם, בסוף הם נכנסו מהחלון. האבא והאמא התנגדו", הוא סיפר לעיתונאים והוסיף כי באחד החדרים מצאו את הילד, שלבש בגדים שהיו קטנים עליו ושיערו היה פרוע. הילד אמר לשוטרים ולאנשי הרווחה בעברית שהוא בסדר. "הבית היה ממש מוזנח, מלא בזבל", המשיך בוזגלו והוסיף כי גם ההורים נראו מוזנחים. "נתקלתי בהרבה סיפורים, עשרים שנה אני עובד בעירייה ואף פעם לא נתקלתי בדבר כזה". לדבריו, מכונת הכביסה חסמה את דלת הכניסה לבית. "בקושי הצלחתי ללכת בבית כי כל הרצפה היתה מלאה פסולת וקופסאות. ראיתי מיטה זוגית אחת. לא יודע איפה הילד ישן", הוסיף בוזגלו, "לא היה אוויר בבית. הם לא פתחו חלון". 

מהמשטרה נמסר כי "בעקבות תלונה של גורמי רווחה בעיר חדרה שלפיה ילד כבן 14 מוחזק על ידי הוריו בדירה מבלי שיצא ממנה לעולם, הגיע כוח משטרתי למקום, עיכב את ההורים, בשנות ה-60 לחייהם, לחקירה והעביר את הילד לרווחה ולבדיקה רפואית. בכוונת המשטרה להמשיך ולחקור את נסיבות המקרה".

עורך הדין דן גלעד שמייצג את האם מטעם הסנגוריה הציבורית מסר כי "האם, כבת 57, טוענת כי פעלה מתוך דאגה לבנה שסובל מבעיות רפואיות והילד אף היה במעקב רפואי. האם נסערת ונמצאת במצב נפשי קשה ועיקר דאגתה למצבו של בנה". עו"ד איגור גילדר, שמייצג את האב מטעם הסנגוריה הציבורית, מסר כי "מדובר בהורים שחיים במצוקה כלכלית קשה. בנם הצעיר נולד עם בעיות רפואיות קשות והם דאגו לשלומו". עו"ד גילדר הדגיש כי לטענת האב הם לא החביאו את הילד והוא היה במעקב רפואי. "המקרה מעלה שאלות קשות על תפקוד הרשויות שלא סייעו למשפחה קשת יום שנמצאת במצוקה קשה, ולפיכך יש לחקור את התנהלות הרשויות", הוא הוסיף.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ