מת שייח עבדאללה נימר דרוויש, מייסד התנועה האיסלאמית בישראל

דרוויש מת לפנות בוקר בגיל 69 לאחר מחלה קשה במערכת הנשימה. הוא תמך בהתמודדותה של התנועה האיסלאמית בבחירות לכנסת, ולאחר הפיצול בתנועה הפך למנהיג הפלג הדרומי והמתון

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרוויש (שני משמאל) עם הרב הראשי עמאר, הפטריארך הלטיני של ירושלים סבאח וראש העדה הדרוזית טריף, ב-2006
ג'קי חורי - צרובה

שייח עבדאללה נימר דרוויש, שייסד את התנועה האיסלאמית בישראל, מת היום (ראשון) לפנות בוקר בגיל 69 לאחר שנים של התמודדות עם מחלה במערכת הנשימה. הלווייתו תתקיים היום ב-14:00 בכפר קאסם.

דרוויש נולד בכפר קאסם והתחנך ביישוב. לאחר מכן למד במכללה איסלאמית בשכם, ובתחילת שנות ה-70 החל להטיף לאיסלאם. אז הקים את התנועה האיסלאמית בישראל, שהתבססה מבחינה אידיאולוגית על תורתו של חסן אל-בנא מייסד תנועת האחים המוסלמים במצרים.

הלווייתו של דרוויש בכפר קאסם, היום

פעילותו של שייח דרוויש גברה בשנות ה-80, אף שנעצר בגינה כמה פעמים. התנועה הקימה מוסדות בחברה הערבית, בנתה מסגדים ומוסדות חברתיים, והפכה לתנועה פוליטית דומיננטית. מעמדה של התנועה התחזק עוד כשהחלה להתמודד בבחירות לרשויות המקומיות, אז ניצחה בכמה ערים ויישובים גדולים כמו כפר קאסם ואום אל-פחם.

דרוויש תמך בהתמודדותה של התנועה האיסלאמית בבחירות לכנסת. ב-1996, עקב חילוקי דעות מהותיים בסוגיה, התפצלה התנועה ודרוויש הוביל את הפלג הדרומי שלה, שנחשב למתון יותר. בראש הפלג הצפוני עמד שייח ראאד סלאח. שנתיים לאחר הפיצול הודיע דרוויש כי הוא פורש מפעילות פוליטית ציבורית, אך מעמדו כסמכות רוחנית ודתית נשמר. בשנים האחרונות סבל מבעיות רפואיות קשות במערכת הנשימה, ובסוף השבוע הועבר לבית החולים לבדיקות ושם מת.

יו"ר הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית שייח חמאד אבו דעאבס הביע הבוקר את אבלו. הוא ציין כי שייח דרוויש היה מחובר לפעילות הדעווה האיסלאמית (פעילויות ההטפה הדתית, ג"ח) מתחילת דרכו על בסיס האידיאולוגיה שהתווה חסן אל-בנא, וכי היה אחיו התאום של שייח אחמד יאסין. עם זאת, הדגיש אבו דעאבס, שייח דרוויש אימץ גישה פרגמטית ולא קיצונית, וקרא לסובלנות בקרב עמו הפלסטיני. על אף המחלוקות בין הפלגים, גם שייח סלאח והפלג הצפוני פרסמו הבוקר הודעת אבל על מותו של שייח דרוויש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ