מתקפה על האוניברסיטה העברית, שנמנעת מלנגן את התקווה בטקס הענקת תארים

סטודנט שאל את הפקולטה למדעי הרוח מדוע לא שרים את ההמנון, ונענה כי הסיבה היא רגישות לבוגרים הערבים. האוניברסיטה: הטקס התקיים במתכונת זו גם בשנים קודמות, כל פקולטה מחליטה עבור עצמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס הענקת תארים באוניברסיטה העברית, ב-2006
טקס הענקת תארים באוניברסיטה העברית, ב-2006צילום: איל ורשבסקי/באובא

גורמים במערכת הפוליטית תקפו הבוקר (חמישי) את האוניברסיטה העברית בשל העובדה שבפקולטה למדעי הרוח לא ישירו את ההמנון בטקס הענקת התארים. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגדיר את החלטת הפקולטה "שיא של התרפסות". מהאוניברסיטה נמסר כי הטקס התקיים במתכונת דומה גם בשנים קודמות, וכי אין הצדקה לביקורת עליה בנושא. 

ההחלטה אם להשמיע את ההמנון בסיום טקסים אקדמיים באוניברסיטאות נתונה לשיקול דעתו של המוסד, ואין כללים של המועצה להשכלה גבוהה בנושא. במוסדות רבים בוחרים להשמיע את ההמנון בסיום כל טקס אקדמי ובחלקם לא. לפי הדיווח הבוקר בגל"צ, עובדת במשרד הפקולטה השיבה בשלילה לפניית סטודנט שביקש לברר אם ההמנון ינוגן, והסבירה שהסיבה לכך היא "בגלל הצד השני שמגיע", כלשונה. 

בעקבות הדיווח, ובצעד יוצא דופן, פנה הבוקר שר החינוך ויושב ראש המל"ג נפתלי בנט לנשיא האוניברסיטה העברית פרופ' מנחם בן ששון. בנט מחה על הנחיית דיקן מדעי הרוח שלא לנגן את התקווה בטקס הענקת התעודות, שצפוי להתקיים הערב. לפי הודעת לשכת השר, "בשיחה הבהיר בנט שבכל טקס ממלכתי שיתקיים באוניברסיטה תנוגן התקווה. בנוסף, הבהיר השר לנשיא כי "גם בטקסים שאינם ממלכתיים, השיקול אם לשיר את התקווה לא יכול להיות מושפע משיקול פגיעה ברגשות, שהרי אחד מסמליה של מדינת ישראל לא מהווה פגיעה כלשהי".

עוד הבהיר השר בנט לנשיא כי "האוניברסיטה העברית היא מוסד ציבורי של מדינת ישראל, היא לא מוסד פרטי. גוף ציבורי ראוי שיכבד את המדינה שעומדת מאחוריו. חופש אקדמי אין משמעותו פגיעה בערכי המדינה". בהודעת המשרד נכתב עוד כי פרופ' בן ששון התחייב לוודא שהתקווה תנוגן בטקסים הממלכתיים, ובנוסף לכך לבדוק את האירוע הנקודתי עם דיקן הפקולטה למדעי הרוח.

ראש הממשלה נתניהו אמר כי "ההחלטה בפקולטה למדעי הרוח של האוניברסיטה העברית היא מבישה". לדבריו, "זה שיא של התרפסות, ההיפך מגאווה לאומית. אנחנו גאים במדינה שלנו, בדגל שלנו, בהמנון שלנו, וזה רק מחזק את דעתי להעביר את חוק הלאום שאנחנו מובילים, כדי לעגן בחוק את הסמלים הלאומיים שהם כל כך יקרים לנו".

שר הביטחון אביגדור ליברמן צייץ בטוויטר שכבוגר המוסד הוא נדהם מהעובדה שבאוניברסיטה לא ישירו את ההמנון, וקרא לראשי האוניברסיטה לשנות את ההחלטה התמוהה הזו, כלשונו. שרת המשפטים איילת שקד הסתפקה בציוץ: "האוניברסיטה ה ע ב ר י ת. בושה".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן כינה את העובדה שלא שרים את ההמנון במוסד "בושה וחרפה". בראיון לגל"צ אמר: "הם שכחו שישראל קודם כל יהודית ואחרי זה דמוקרטית". יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם-רפאלי כתבה כי "ידוע שלסטודנטים יהודים בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית אין רגשות, ולכן ביטול שירת התקווה בטקס חלוקת תעודות לא פוגע ברגשותיהם. לא נפסיק לשיר". ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) התייחסה בטוויטר לעובדה שלא שרים את ההמנון באוניברסיטה וכתבה: "התקווה היא ההמנון של ישראל. במקום לברוח מסמלים צריך לשמור על מדינת העם היהודי עם שוויון לכל. החלטת העברית היא טעות ומשחקת לידי קיצוני הימין".

יו"ר מרצ זהבה גלאון צייצה בטוויטר כי הדיווח על העובדה שבפקולטה לא שרים את ההמנון בטקסים הוא "פייק ניוז", כדבריה. "אף אחד לא ביטל כלום. גם בשנה שעברה לא שרו את ההמנון בטקס, גם לא בשנה הקודמת. ונחשו מה, גם לא בזו שלפניה". גלאון הסבירה: "בטקסים ממלכתיים צריך לשיר את ההמנון. זה מובן מאליו, גם אם ברור שקשה לערבים להזדהות עם שירת 'נפש יהודי הומיה'. חלוקת תעודות באקדמיה, עם כל הכבוד, היא לא טקס ממלכתי ואף המנון לא בוטל. לא היה".

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה כי "הטקס האקדמי בפקולטה למדעי הרוח התקיים במתכונתו הנוכחית גם בשנים עברו ולא התקבלה כל החלטה חדשה 'לבטל' את שירת ההמנון, על כן אין כל הצדקה לביקורת החריפה המופנית כלפי האוניברסיטה העברית. בכל טקס ממלכתי המתקיים באוניברסיטה מנוגן ההמנון הלאומי כמקובל, והאמור אף הובהר על ידי נשיא האוניברסיטה לשר החינוך בשיחתם. בנוסף, הבהיר הנשיא כי ההחלטה כיצד יש לנהל את מאות הטקסים האקדמיים שמתקיימים באוניברסיטה נתונה לראשי היחידות הממונות - האקדמיות והמינהליות  - וזה שנים שיש מגוון בדפוסי ההתנהלות שלהן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ