יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד הפנים הורה לבעל מקומון באילת להפסיק לאלתר את הפצתו משום שעבר על פקודת העיתונות ולא ביקש רישיון מהמשרד לפעילותו. זאת על אף ששר הפנים, אריה דרעי, פועל להשלים את ביטול פקודת העיתונות בתוך כמה שבועות, הגדיר אותה ארכאית והבהיר שאינה הולמת את שוק התקשורת המודרני. 

החוק לביטול הפקודה זכה לאישור הממשלה בדצמבר האחרון ובפברואר עבר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי הוא "מחויב לפעול על פי החוק ופקודת העיתונות עדיין בתוקף עד לביטולה. בתוך כך פועל שר הפנים לבטל את הפקודה שאינה מתאימה לרוח הזמן, מיושנת וארכאית". נראה שהמהלכים המתקדמים של דרעי לביטול הפקודה לא חלחלו אל הפקידות הבכירה במשרדו. 

אריה דרעי, במארס האחרון. הבהיר כי הפקודה לא הולמת את שוק התקשורת המודרניצילום: מארק ישראל סלם

עידו לבנה, סגן הממונה על מחוז דרום במינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים, שיגר בסוף החודש שעבר מכתב לעורך המקומון בשפה הרוסית "אילת לייב", סרגיי יונס, בו דרש ממנו לחדול לאלתר מהפצתו של העיתון המתפרסם כבר כמה שנים. 

"על פי רישומנו לא ניתן רישיון להוצאת עיתון אילת לייב על ידי הממונה על המחוז", כתב לבנה והוסיף: "במידה שאין בידך רישיון להוצאת עיתון כנדרש בפקודת העיתונות, עליכם להפסיק לאלתר את הפצת העיתון. ככל שהנך מעוניין להגיש בקשה לקבלת רישיון להוצאת עיתון, עליך להגיש את הבקשה למחוז דרום בהתאם להוראות פקודת העיתונות תוך 15 יום מיום קבלת מכתב זה". מקורות בסביבתו של יונס טענו שהוא קיבל את המכתב רק בימים האחרונים, אחרי פקיעת המועד להסדרת הרישיון המופיע במסמך.

יונס פנה לח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו, וזו פנתה למשרד הפנים בדרישה שיבטלו את ההנחיה. "אני מודה שלא האמנתי למראה עיניי כשראיתי את המכתב הזה", אמרה מלינובסקי אתמול. "צר לי שלעתים קרובות מדי במשרדי הממשלה יד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה. מחד, שר הפנים הוא זה שמוביל את המהלך לביטול פקודת העיתונות ומאידך דווקא פקיד בכיר במשרדו לא מסוגל להפעיל שיקול דעת ופועל בניגוד לרוח המשרד. עלינו לפעול למען חופש העיתונות והביטוי בישראל ולהתנגד להגבלות ביורוקרטיות ורגולציה מיותרת על גופי התקשורת".

פקודת העיתונות הקנתה למשרד הפנים סמכות להעניק רישיונות להוצאתם לאור של עיתונים בישראל, וכן לסגור עיתון פעיל אם לדעת שר הפנים פרסום בו עלול לסכן את שלום הציבור. זהו מהלך משלים להחלטת מליאת הכנסת מיוני האחרון לבטל את תקנה 94 בתקנות ההגנה לשעת חירום, שאיפשרה לפקיד מחוזי במשרד הפנים לשלול רישיון הוצאת עיתון  "ככל אשר יישר בעיניו ומבלי לתת כל טעם לדבר". 

פקודת העיתונות חוקקה ב–1933, בתקופת המנדט הבריטי, שהחיל צנזורה פוליטית הדוקה בארץ וביטולה טעון את אישור הכנסת. דרעי קיבל את החלטתו כבר לפני כמה חודשים על רקע עתירה של האגודה לזכויות האזרח שהוגשה לבג"ץ בנושא. מטיוטת ההצעה שהופצה ביוני למשרדי הממשלה נראה כי לאחר ביטול הפקודה ייקבע בחוק שפרסומים שיעוררו חשש לפגיעה בביטחון המדינה ובשלום הציבור יועברו לבחינת היועץ המשפטי לממשלה.  

לפי נתונים שפורסמו לאחרונה ב"הארץ" בתשובה לבקשת חופש מידע, בעשור האחרון מנע משרד הפנים תוך שימוש בפקודה את הוצאתם לאור של לפחות 62 עיתונים, שהם יותר מ–10% מהבקשות שהוגשו למשרד להוצאת עיתון. המשרד מנע פרסומם של עיתונים מסיבות כמו חוסר השכלה, רישום פלילי של העורך הראשי, או בנימוקים טכניים הקשורים לאופן הגשת הבקשה לרישיון. 

פקודת העיתונות קובעת כיום כי שר הפנים רשאי להורות על סגירת עיתון אם לדעתו פרסום מסוים בו עלול לסכן את שלום הציבור. כך, ב–1953 הורה שר הפנים דאז ישראל רוקח לסגור את העיתונים "קול העם" ו"אל־איתיחאד" שפרסמו מאמרי ביקורת חריפים על הממשלה. העיתונים עתרו לבג"ץ, שפסל את החלטת שר הפנים בנימוק שעליו להוכיח את האפשרות לפגיעה בשלום הציבור ברמת ודאות גבוהה.

לפי הפקודה, עיתון הוא "כל דבר דפוס המכיל חדשות, ידיעות, סיפורי מאורעות... או עם כל עניין אחר בעל חשיבות ציבורית, הנדפס בכל לשון והיוצא לאור בישראל למכירה או להפצת חינם". כדי לקבל רישיון, על עורך העיתון להיות מעל גיל 25, בעל תעודת בגרות ישראלית או תעודה שהוכרה כשוות ערך — וללא הרשעה שבגללה נגזרו עליו שלושה חודשי מאסר או יותר. העורך אף צריך להצהיר כי "לא נשללה מאתו הרשות לעבוד כעורך דין או כרופא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ