ראשי האוניברסיטאות: הקוד האתי שיזם בנט מפר באופן חמור ויסודי את החופש האקדמי

ועד ראשי האוניברסיטאות הודיע כי הוא מתנגד בתוקף לקוד האתי שחיבר פרופ' כשר והגדיר אותו "אוסף של כללים מוכתבים שלטונית על מכלול הפעילויות האקדמיות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך נפתלי בנט ופרופסור אסא כשר

ועד ראשי האוניברסיטאות הודיע הערב (שבת) כי הוא מתנגד בתוקף לקביעת קוד אתי של חברי הסגל האקדמי. לפי ההודעה, הקוד האתי שניסח פרופסור אסא כשר "מפקיע מן המוסדות להשכלה גבוהה את החופש לקבוע את כללי ההתנהלות וההתנהגות של חברי הסגלים האקדמיים, ובכך מפר באופן חמור ויסודי את תפיסת החופש האקדמי כפי שזו מבוטאת בסעיף 15 לחוק המועצה להשכלה גבוהה".

עוד נמסר מוועד ראשי האוניברסיטאות כי "עיון מדוקדק בהצעת הקוד מראה כי אף שהוא מוגדר כ'קוד אתי של ההתנהלות הראויה בתחומי חפיפה בין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית', רבים מסעיפיו עוסקים באופי כלל הפעילות האקדמית בתחומי המחקר וההוראה. בכך הופך הקוד לאוסף של כללים מוכתבים שלטונית על מכלול הפעילויות האקדמיות של חברי הסגל האקדמי בישראל. תוכנו של הקוד רק מגביר ומחזק את התנגדותנו העקרונית להצעת קוד אתי אחיד להתנהלות האקדמיה בישראל"

הקוד האתי להתבטאויות מרצים באקדמיה שגיבש כשר, לבקשת שר החינוך נפתלי בנט, מכיל הוראות נרחבות במיוחד, הנוגעות כמעט לכל התחומים במוסד אקדמי, החל מפעילות בקמפוס, הרצאות בכיתה ועד פרסומים וקידום אנשי סגל. ההוראות כוללות בין היתר מתן אפשרות לסטודנטים לדרוש ממרצים הבהרות אם אמרו דברים "שיצרו בהם מראית עין של פעילות פוליטית", וכן מציינות כי מרצים צריכים להסביר עצמם או להתנצל אם חרגו מההנחיות.

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל הגיב בחריפות לפרסום הקוד האתי ואמר כי "אלו מסוג המהלכים שרק ההיסטוריה תשפוט. נפגשנו עם פרופ' כשר כשזה ניגש לכתוב את הדו”ח והבהרנו חד משמעית: אנחנו אמנם נעמוד על כך שכך סטודנט יחוש בטוח להביע את עמדותיו וזהותו מבלי לחשוש שהדבר יפגע בו, אך לא במחיר של השתקה ופגיעה בחופש הביטוי".

פרופ׳ חגית מסר ירון, לשעבר נשיאת האוניברסיטה הפתוחה וסגן יו״ר המל"ג, שהודחה מתפקידה על ידי בנט, אמרה כי ״לקרוא לזה קוד אתי זה מאוד בעייתי. לא יכול להיות שאתיקה תבוא יחד עם מנגנוני פיקוח, בקרה ואכיפה. אני מסכימה עם הקביעה שדעתו הפרטית של המרצה פחות רלוונטית למהלך השיעור. אבל בין זה לבין להגיד מה ׳אסור׳ יש מרחב עצום. כי אם במסגרת דיון פתוח שמציג מגוון עמדות מרצה מציג עמדה מסוימת וגם את העמדה שלו, זה לא סוף העולם".

אורי רם, נשיא האגודה הסוציולוגית הישראלית כתב כי ״סעיף 2.א.1. בתקנון האגודה קובע כי ׳האגודה תגן על החופש אקדמי וחופש המחקר של חבריה׳. בתוקף כך האגודה דוחה מכל וכל את נסיונות המשטור הופוליטיזציה של האקדמיה המגולמים ב׳קוד האתי׳ היזום על-ידי בנט-כשר, היא תאבק נגד קבלתו ויישומו וקוראת לכל איש ואישה באקדמיה להצטרף אליה במאבק זה״. 

ד"ר אפרים דוידי מאוניברסיטת בן גוריון הגיב ברשימת תפוצה פנימית לעיקרי המסמך וכתב כי "שאלת קוד האתיקה שהימין מקדם כדי לסתום פיות, איננה רק סוגיה של חופש ביטוי. זו גם סוגיה של תנאי העבודה של המרצות והמרצים בכל המוסדות להשכלה גבוהה. לכן, יש לערב את ארגוני הסגל הבכיר והזוטר באוניברסיטאות ובמכללות – כפי שארגוני הסגל הבכיר (פרט לבר אילן) התגייסו כדי למנוע אפליה מגדרית באוניברסיטאות לאחרונה”.

פרופ׳ דוד אנוך מהפקולטה למשפטים והחוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית אמר ל״הארץ״ כי ״המסמך הזה מביש. עצם הרעיון של הסדרה באמצעות ועדות שאמורות לפקח על ביטויים מהסוג הזה הוא בעייתי. אני כלשעצמי מסכים שכמו לגבי כל אדם אחר שיש בידיו כוח, גם מרצים צריכים להשתמש בכוח הזה באופן הגון. אבל אנחנו יודעים איך עובדת רגולציה ואיך עובדות ועדות פיקוח על ביטוי של אנשי אקדמיה. אין לי תקווה גדולה לגבי המל״ג שיטרפד את המסמך". על אסא כשר אמר: "יש כאן פילוסוף חצר, מביך ברמה האינטלקטואלית, שהמשטר יודע לנצל בכל פעם שהוא צריך עלה תאנה פסאודו אינטלקטואלי״.

פרופ׳ ברק מדינה מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית התייחס גם הוא לעיקרי המסמך וציין כי לפי הקוד, ייתכן כי כשר עצמו מבצע פעילות פוליטית אסורה. לדבריו, "פרופ’ כשר מציע כי פעילות פוליטית, שלפי הצעתו אסורה על חבר סגל גם אם היא נעשית מחוץ לפעילותו בתחום ההוראה והמחקר, כוללת גם 'פעילות שיש בה תמיכה ישירה בעמדה מסוימת במחלוקת ציבורית מוכרת, הבאה לידי ביטוי [...] בזיקה ברורה למפלגה או למפלגות מסוימות […]'. ובכן, השאלה אם ראוי להכתיב לאוניברסיטאות קוד אתי היא סוגיה 'במחלוקת ציבורית מוכרת', והעמדה שכך ראוי לנהוג מזוהה במובהק עם עמדת מפלגתו של שר החינוך. האין משמעות הדבר, בדפוס ידוע עוד מימי המהפכה הצרפתית, שמחבר הקוד האתי עצמו (שהגיש את הצעתו על גבי נייר מכתבים שבו מצוינת זיקתו לאוניברסיטה מסוימת), יהיה הראשון שיואשם בהפרתו, בשל עצם הכנת הקוד האתי?”.

פרופ׳ דני גוטוויין מאוניברסיטת חיפה הביע חשש כי בנט ינסה להפעיל סנקציות כלכליות על האוניברסיטאות על מנת לכפות עליהן לקבל את מסמך כשר, כפי שנעשה במקרים אחרים בניסיון לכפות על המוסדות להשכלה גבוהה לקבל עליהם הוראות או גזירות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ