שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד

שר החינוך נפתלי בנט התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה לקוד האתי לאקדמיה שגיבש פרופ' אסא כשר, המגביל התבטאויות פוליטיות של מרצים, ואמר כי "היום אנחנו פועלים כדי למנוע סתימת פיות באקדמיה, כדי למנוע מצב שסטודנט עלול להיפגע בגלל עמדותיו הפוליטיות ושמרצה שמקבל משכורת ממשלם המסים יוצא בקריאה להחרים את האקדמיה". בנט הבהיר כי "אנחנו בעד חופש אקדמי. אנחנו נגד קידום אג'נדות פוליטיות באקדמיה".

הקוד האתי להתבטאויות מרצים באקדמיה שגיבש כשר לבקשת בנט מכיל הוראות נרחבות במיוחד, הנוגעות כמעט לכל התחומים במוסד אקדמי, החל מפעילות בקמפוס, הרצאות בכיתה ועד פרסומים וקידום אנשי סגל. ההוראות כוללות בין היתר מתן אפשרות לסטודנטים לדרוש ממרצים הבהרות אם אמרו דברים "שיצרו בהם מראית עין של פעילות פוליטית", וכן מציינות כי מרצים צריכים להסביר עצמם או להתנצל אם חרגו מההנחיות.

בנט בישיבת סיעה של הבית היהודי, במארס
בנט בישיבת סיעה של הבית היהודי, במארסצילום: אוליבייה פיטוסי

בין ההנחיות מרחיקות הלכת, קובע כשר כי חבר סגל "לא ירשה לעצמו לסטות מן הסילבוס ומדיסציפלינה של יחידה אקדמית, לא לשם פעילות פוליטית ולא לשם הטפה דומה, מעבר לסטייה רגעית של מה בכך. סטייה משמעותית, לשם פעילות פוליטית או הטפה דומה, היא בלתי ראויה ואף עלולה להיות בגדר ניצול סמכות לרעה במצב של יחסי מרות".

כשר מציע עוד כי "חבר סגל אקדמי ייזהר מן האפשרות שדבריו בכיתה יתפרשו על ידי סטודנטים באופן טבעי כפעילות פוליטית". כמו כן, על חברי הסגל לנקוט זהירות בשימוש בחומרים "הכוללים גם היבטים פוליטיים מובהקים שאינם ממן עניינו של הקורס".

בהנחיה אחרת, קובע כשר כי אם לדעת הסטודנטים סטה חבר הסגל מהמותר לו, הם יוכלו לקרוא אותו לסדר ויהא עליו להצדיק את דבריו: "חבר הסגל האקדמי יכבד את בקשתו של סטודנט להבהיר את הקשר בין דבריו בכיתה, שיצרו בסטודנט מראית עין של פעילות פוליטית… חבר סגל יעשה זאת באופן ענייני מפורט ומנומס או יודה בטעותו". 

מוקדם יותר פרסם בנט בחשבון הטוויטר שלו צילום מסך מתוך ידיעה, שכותרתה: "מרצה באוניברסיטה העברית נגד השרה שקד: 'חלאה ניאו-נאצית'", וכתב: "דוגמא #1 למה צריך קוד אתי".

ועד ראשי האוניברסיטאות הודיע אתמול כי הוא מתנגד בתוקף לקוד האתי, אשר "מפקיע מן המוסדות להשכלה גבוהה את החופש לקבוע את כללי ההתנהלות וההתנהגות של חברי הסגלים האקדמיים, ובכך מפר באופן חמור ויסודי את תפיסת החופש האקדמי כפי שזו מבוטאת בסעיף 15 לחוק המועצה להשכלה גבוהה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ