אסא כשר: ראשי האוניברסיטאות פועלים כמו הרבנים החרדים

פרופ' כשר, שניסח את הקוד האתי לאקדמיה, הגיב לביקורת שספג: "אנחנו צריכים לשמור על הפעילות האקדמית מפני הזוהמה הפוליטית וזו מטרת המסמך שלי" ■ מסתמן כי בנט יתקשה להשיג רוב בהצבעה במועצה להשכלה גבוהה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כשר, היום באוניברסיטת בר אילן

פרופ' אסא כשר הגיב היום (ראשון) בחריפות לטענות נגדו בעניין גיבוש הקוד האתי לאוניברסיטאות, ואמר כי "99% מההתבטאויות שראיתי בימים האחרונים בקשר לקוד האתי לא ענייניות". כשר התייחס גם להתנגדות מצד ועד ראשי האוניברסיטאות, ואמר כי היא נובעת מ"האינסטינקט השמרני של הקבוצה שרוצה לשמור על הכוח של עצמה".

בכנס בנושא החרם האקדמי באוניברסיטת בר-אילן, אמר כשר כי "הפעילות שאני מוניתי לעשות היא פעילות של המועצה להשכלה גבוהה ואין לה דבר וחצי דבר עם דעותיו של השר בנט". יש לציין כי בנט מינה את כשר לניסוח הקוד האתי מתוקף תפקידו כיו"ר המל"ג. לדברי כשר, "מה כל הבעיה של האנשים עם הקוד האתי? הבעיה שלהם נקראת בנט. ברגע שבנט חתום על משהו, השמאל יהיה נגד". 

כשר מתח ביקורת על התנהלות ועד ראש האוניברסיטאות (ור"ה), אשר אנשיו הודיעו אתמול כי הם מתנגדים לקוד האתי. "הוועד פועל כמו הרבנים החרדים. כשאנחנו באים אליהם ואומרים: 'מה אכפת לכם שיהיו לימודי ליבה במתמטיקה?', הם עונים: 'אתם לא תחליטו מה הילדים שלנו ילמדו'. זה האינסטינקט השמרני של הקבוצה שרוצה לשמור על הכוח של עצמה".

כשר אמר כי כבר בעת מינויו לניסוח הקוד, התנגד הוועד למהלך. "לא יכול להיות שיש להם מילה אחת להגיד על התוכן של הקוד הזה. זאת התנהגות שאני לא מכבד אותה. צריך לדעת להפריד בין תכנים לבין שימור כוח שניתן בעבר ואין לו שום טעם בהווה", הבהיר והוסיף כי "בהודעות של ור"ה יש אלמנט שקרי".

כשר התייחס בדבריו גם לתגובות לדו"ח מצד אנשי אקדמיה, ואמר כי הגורמים שמגיבים לקוד האתי הם "השוליים הצעקניים". "ממוצאי שבת בוססתי בביוב הזה של טוקבקים ופייסבוק. מאות רבות קראתי. קראתי שאני אסא מנגלה. קראתי שלא היה צריך לקבל אותי לשנה א' משפטים. קראתי מרצה שאומר שבאיזה הפגנה היתה לו היתקלות עם מפגינה שאמרה 'התנ"ך, התנ"ך', והוא אמר 'התנ"ך בתחת שלי'. זאת רמת הדיון הפוליטי של מרצים באוניברסיטה. אנחנו צריכים לשמור על הפעילות האקדמית מפני הזוהמה הפוליטית וזו מטרת המסמך שלי. אם המסמך שלי יתקבל, בכל פינה של הפעילות האקדמית שבה יש אפשרות לספוג זוהמה פוליטית, אז יש גדר".

בנט בישיבת סיעה של הבית היהודי, במארסצילום: אוליבייה פיטוסי

כשר התייחס גם לקריאות של אנשי אקדמיה לחרם אקדמי על ישראל, ואמר כי "יש בישראל אנשים, קבוצה שלמה של אנשים, קטנה אבל נשמעת, שקוראים לחרם אקדמי על אוניברסיטאות בישראל. המסמך שלי אומר - זה פסול. כל האוניברסיטאות מסכימות שזה פסול. זה לא חוסה בצל חופש הביטוי. בצל חופש הביטוי אדם ברחוב יכול להשמיע את זה, אבל לא חבר סגל אקדמי. מה צריך לעשות כשתופעה כזו מתרחשת? כל אוניברסיטה מחליטה בפני עצמה".

כשר אמר עוד כי "צריך להבחין בין קריאות למעשים שנשאו פרי. כל עוד אלה קריאות זה מצב אחד, ביום שיהיה נזק, ביום שהקהילה האירופית תחליט להפסיק את קשריה עם ישראל ונצטרך לפטר המוני אסיסטנטים ומרצים, אז הם גרמו נזק ונשלח אליהם את המשטרה. לא רק דין משמעתי". לדברי כשר, "אנחנו עוד לא שם. זה סיוט רחוק שאני מניח שלא יתממש".

כשר השווה אנשי אקדמיה שקוראים לחרם אקדמי על ישראל לעובדי תנובה שקוראים לא לרכוש מוצרי חלב: "כשאנחנו רואים בנאדם שעובד בתנובה ומפרסם קול קורא או עושה הפגנה ברחוב כדי שאנשים לא ישתמשו במוצרי חלב כי זה כואב לפרה - זכותו להגיד את זה ברחוב אבל תנובה יפטרו אותו, בצדק. יש גבול למה שאנחנו רשאים לספוג. מותר לומר: 'לא בבית ספרנו'. אני לא צריך לספוג את הפעולות של מישהו שמנסה להפריע לי באופן יסודי. כידוע מוצרי חלב זה במסגרת החוק, אם היה מדובר בהתנגדות לפעילות שהיא לא במסגרת החוק זה דבר אחר".

מוקדם יותר היום התייחס בנט בפתח ישיבת הממשלה לקוד האתי, ואמר כי "היום אנחנו פועלים כדי למנוע סתימת פיות באקדמיה, כדי למנוע מצב שסטודנט עלול להיפגע בגלל עמדותיו הפוליטיות ושמרצה שמקבל משכורת ממשלם המסים יוצא בקריאה להחרים את האקדמיה". בנט הבהיר כי "אנחנו בעד חופש אקדמי. אנחנו נגד קידום אג'נדות פוליטיות באקדמיה".

הקוד האתי להתבטאויות מרצים באקדמיה שגיבש כשר לבקשת בנט מכיל הוראות נרחבות במיוחד, הנוגעות כמעט לכל התחומים במוסד אקדמי, החל מפעילות בקמפוס, הרצאות בכיתה ועד פרסומים וקידום אנשי סגל. ההוראות כוללות בין היתר מתן אפשרות לסטודנטים לדרוש ממרצים הבהרות אם אמרו דברים "שיצרו בהם מראית עין של פעילות פוליטית", וכן מציינות כי מרצים צריכים להסביר עצמם או להתנצל אם חרגו מההנחיות.

בין ההנחיות מרחיקות הלכת, קובע כשר כי חבר סגל "לא ירשה לעצמו לסטות מן הסילבוס ומדיסציפלינה של יחידה אקדמית, לא לשם פעילות פוליטית ולא לשם הטפה דומה, מעבר לסטייה רגעית של מה בכך. סטייה משמעותית, לשם פעילות פוליטית או הטפה דומה, היא בלתי ראויה ואף עלולה להיות בגדר ניצול סמכות לרעה במצב של יחסי מרות".

כשר מציע עוד כי "חבר סגל אקדמי ייזהר מן האפשרות שדבריו בכיתה יתפרשו על ידי סטודנטים באופן טבעי כפעילות פוליטית". כמו כן, על חברי הסגל לנקוט זהירות בשימוש בחומרים "הכוללים גם היבטים פוליטיים מובהקים שאינם ממן עניינו של הקורס".

בהנחיה אחרת, קובע כשר כי אם לדעת הסטודנטים סטה חבר הסגל מהמותר לו, הם יוכלו לקרוא אותו לסדר ויהא עליו להצדיק את דבריו: "חבר הסגל האקדמי יכבד את בקשתו של סטודנט להבהיר את הקשר בין דבריו בכיתה, שיצרו בסטודנט מראית עין של פעילות פוליטית… חבר סגל יעשה זאת באופן ענייני מפורט ומנומס או יודה בטעותו". 

מוקדם יותר פרסם בנט בחשבון הטוויטר שלו צילום מסך מתוך ידיעה, שכותרתה: "מרצה באוניברסיטה העברית נגד השרה שקד: 'חלאה ניאו-נאצית'", וכתב: "דוגמא #1 למה צריך קוד אתי".

הקוד האתי צפוי לעלות לדיון באחת מהישיבות הבאות של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). נכון לרגע זה, הנושא אינו מופיע בסדר היום של הישיבה הקרובה שתתקיים בעוד כשבועיים. קשה לומר אם הקוד בנוסח שהגיש כשר יעבור בהצלחה הצבעה על אישורו במליאת המל"ג, ועל כן העלאתו להצבעה בהליך שגרתי מוטלת בספק.

לדברי אחד מחברי המל"ג, "נדיר שיו"ר מל"ג מעלה להצבעה החלטה שהוא לא יודע בוודאות מלאה שתעבור, כי זה מביך עבורו. במקרה הזה זה רגיש פי כמה". הוא ציין גם כי לא יתנגד להצביע בעד הקוד, אף שאינו תומך בו. במועצה להשכלה גבוהה חברים 25 נציגים, ובהם נציגי האוניברסיטאות, הסטודנטים ושר החינוך עצמו. ועד ראשי האוניברסיטאות הודיע אמש כי הוא מתנגד לקוד, ו-10 נציגי האוניברסיטאות צפויים להתנגד לו. התאחדות הסטודנטים, שלה שני נציגים, כבר הודיעה שהיא מתנגדת לו. 

אפשרות נוספת היא שהקוד יועלה להצבעה, אך יוגדר כמסמך הצהרתי ולא מחייב עבור המוסדות, או שנוסח שלו יעבור שינויים. גם אם הקוד יעבור כמסמך שכל מוסד צריך לאשררו, למועצה להשכלה גבוהה אין סמכות לכפות את יישומו על המוסדות עצמם. במקרה כזה, שר החינוך יכול לשכנע מוסדות באופן פרטני לאשר החלטות המיישמות את הקוד בתחומי המוסד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ