ריבלין נגד הקוד האתי לאקדמיה: "החופש להביע דעה שונה זקוק להגנה"

הנשיא מתח ביקורת על שרת התרבות רגב ושר החינוך בנט, ואמר כי "קולות המיעוט חיוניים למחקר המדעי, לאמנות ולמדעי הרוח והחברה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה ראובן ריבלין מתח היום (ראשון) ביקורת מרומזת על הקוד האתי של שר החינוך נפתלי בנט ופעולותיה של שרת התרבות מירי רגב. הוא אמר כי "החופש להביע דעה שונה, מחשבה שונה, זקוק להגנה", והוסיף: "קולות המיעוט חיוניים למחקר המדעי, לאמנות ולמדעי הרוח והחברה".  

הקוד האתי להתבטאויות מרצים באקדמיה שגיבש פרופ' אסא כשר, לבקשת בנט, מכיל הוראות נרחבות הנוגעות כמעט לכל התחומים במוסד אקדמי. ההוראות כוללות מתן אפשרותת לסטודנטים לדרוש ממרצים הבהרות אם אמרו דברים "שיצרו בהם מראית עין של פעילות פוליטית".

בטקס הענקת פרס וולף בכנסת, הנשיא אמר כי "לא נוכל לבנות מערכות משגשגות וחיוניות של מחקר ופיתוח מדעיים של יצירות אמנותיות מעוררות השראה אם לא נטפח, באופן אקטיבי – (בחינוך ובהסברה) מערכות המעודדות את השונה, השנוי מחלוקת, היוזם והבלתי צפוי ואינן רק מתגוננות מולו".

באחרונה רגב יצאה נגד כמה הצגות בפסטיבלים. בתחילת החודש גיבתה את ועדת ההיגוי של פסטיבל עכו שפסלה הצגה פוליטית. היא אמרה כי "לנקרי הוא לא ראש העיר של רמאללה". בחודש שעבר פנתה רגב למנכ"ל פסטיבל ישראל ודרשה להסיר מבקשת התמיכה את המופעים הכוללים עירום מלא: "ומה אעשה בחרב הזאת?" של אנג'ליקה לידל ו"פינדורמה" של ליה רודריגס. זאת בשל מה שרגב כינתה "פגיעה בערכים הבסיסיים של הציבור הישראלי ושל מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ