מסתמן: לבנט אין רוב לאישור הקוד האתי; התאחדות הסטודנטים מאיימת בשביתה

בנוסף לשני נציגי הסטודנטים במועצה להשכלה גבוהה שיתנגדו להמלצות אסא כשר, גם עשרת נציגי האוניברסיטאות צפויים להתנגד להן. "במסמך שהוגש אין אתיקה, אלא השתקה", אמר יו"ר ההתאחדות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

הקוד האתי המגביל התבטאויות פוליטיות של מרצים, שגיבש פרופ' אסא כשר, טעון כעת אישור של מליאת המועצה להשכלה גבוהה, ובשלב זה לא נראה שיזכה לרוב. במועצה 25 חברים, ובהם שר החינוך נפתלי בנט. רוב נציגי האוניברסיטאות, עשרה במספר, צפויים להתנגד להצעה. התאחדות הסטודנטים, שלה שני נציגים, הודיעה היום (ראשון) שתתנגד לה ואף איימה להשבית את הלימודים אם תאושר. 

יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל, רם שפע, אמר: "נעשה כל שיידרש כדי לוודא שהקוד במתכונתו הנוכחית לא יעבור, גם במחיר של צעדי מחאה, עד כדי השבתת המערכת", אמר. 

הוא הוסיף כי הקוד להתבטאויות מרצים באקדמיה מהווה פגיעה בדמוקרטיה. לדבריו, "נעמוד על כך שלא יתנכלו לסטודנטים בשל זהותם או עמדתם... יחד עם זאת, במסמך שהוגש אין אתיקה, אלא השתקה". בכך התאחדות הסטודנטים הצטרפה לועד ראשי האוניברסיטאות שהודיע אמש כי הוא מתנגד לקביעת הקוד האתי. 

מוקדם יותר היום הגיב פרופ' כשר לביקורת שנמתחה על הקוד האתי. לדבריו, "99% מההתבטאויות שראיתי בימים האחרונים בקשר לקוד האתי לא ענייניות". כשר התייחס גם להתנגדות מצד ועד ראשי האוניברסיטאות, ואמר כי היא נובעת מ"האינסטינקט השמרני של הקבוצה שרוצה לשמור על הכוח של עצמה".

הקוד האתי צפוי לעלות לדיון באחת מהישיבות הבאות של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). נכון לרגע זה, הנושא אינו מופיע בסדר היום של הישיבה הקרובה שתתקיים בעוד כשבועיים. קשה לומר אם הקוד בנוסח שהגיש כשר יעבור בהצלחה הצבעה על אישורו במליאת המל"ג, ועל כן העלאתו להצבעה בהליך שגרתי מוטלת בספק. 

אפשרות נוספת היא שהקוד יועלה להצבעה, אך יוגדר כמסמך הצהרתי ולא מחייב עבור המוסדות, או שנוסח שלו יעבור שינויים. גם אם הקוד יעבור כמסמך שכל מוסד צריך לאשררו, למועצה להשכלה גבוהה אין סמכות לכפות את יישומו על המוסדות עצמם. במקרה כזה, שר החינוך יכול לשכנע מוסדות באופן פרטני לאשר החלטות המיישמות את הקוד בתחומי המוסד.

המסמך שחיבר פרופ' כשר מגביל התבטאויות פוליטיות של מרצים ומסדיר פיקוח עליהם. הוא מכיל הוראות הנוגעות כמעט לכל התחומים במוסד אקדמי, החל מפעילות בקמפוס, הרצאות בכיתה ועד פרסומים וקידום אנשי סגל. ההוראות כוללות מתן אפשרות לסטודנטים לדרוש ממרצים הבהרות אם אמרו דברים "שיצרו בהם מראית עין של פעילות פוליטית", וכן מציינות כי מרצים צריכים להסביר עצמם או להתנצל אם חרגו מההנחיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ