מאות סטודנטים הפגינו בתל אביב ובירושלים נגד הקוד האתי של בנט

"אסא תתפטר, סתימת פיות זה לא כשר", קראו המפגינים נגד ההמלצה של פרופ' אסא כשר, להגביל התבטאויות של מרצים. הוועדה הבין-סנאטית של האוניברסיטאות: קוראים למל"ג להתנער מהיוזמה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת סטודנטים באוניבריסטה העברית בירושלים נגד הקוד האתי, היום
ירדן סקופ

כ-400 סטודנטים הפגינו היום (רביעי) באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית בירושלים נגד יישום הקוד האתי של פרופ׳ אסא כשר, שנכתב בהנחיית שר החינוך נפתלי בנט ושעלול להגביל את חופש הביטוי של מרצים במוסדות להשכלה גבוהה. הסטודנטים נשאו שלטים ובהם כתובת כמו: "אסא תתפטר, סתימת פיות זה לא כשר", "רוצים תקציבים, לא השתקה של מרצים" ו"בנט זה פתטי, לא רוצים את הקוד האתי".

בירושלים ארגנו את ההפגנה ארגונים כמו "עומדים ביחד" ותאי מפלגות המרכז-שמאל באוניברסיטה. בתל אביב הובילו את ההפגנה קבוצת סטודנטים במדעי הרוח, בתמיכת אגודת הסטודנטים במוסד. אחד המארגנים של ההפגנה באוניברסיטת תל אביב, אורי בן שלום, אמר כי "אנחנו לא מוכנים לשתוק מול ניסיונות הסתה של סטודנטים נגד מרצים. אנחנו מאמינים שהאקדמיה היא מקום פוליטי, שהכל הוא פוליטי ובטח כשמלמדים ונוגעים בסוגיות בכלכלה, פילוסופיה והיסטוריה ואנחנו רוצים שהמרצים שלנו יהיו חופשיים להביע את דעתם, כשאנחנו סומכים על עצמנו שנוכל להפעיל שיקול דעת ולברור את הדעות שלנו".

בימים האחרונים המשיכו מרצים ואגודות מרצים לפרסם גילויי דעת נגד הקוד האתי של כשר. בין קבוצות המרצים שהוציאו גילויי דעת נכללים מועצת הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן גוריון, האגודה האנתרופולוגית הישראלית, החברה ההיסטורית הישראלית והאגודה הישראלית למשפט ולחברה.

אמש הוציאה הוועדה הבין-סנאטית של האוניברסיטאות, הכוללת נציגים מהסנאטים של אוניברסיטאות המחקר, גילוי דעת ובו נכתב כי "הוועדה הבין-סנאטית חוזרת ומביעה את התנגדותה לקביעת קוד אתי מחייב מטעם רשות ממלכתית. הבענו בעבר התנגדות ליוזמה לקבוע קוד אתי כזה על ידי המל"ג, היות שיש בכך פגיעה בעצמאות האקדמית של האוניברסיטאות. לצערנו, המל"ג הקודמת התחילה בתהליך לקביעת קוד, ועצם פרסום ההמלצות, הפוגעות בחופש האקדמי, כבר גרם נזק רב למערכת האקדמית". בהמשך ההודעה נכתב "אנו קוראים למל"ג החדשה להתנער מהיוזמה, תוך הכרה בעובדה שעצם העיסוק בקוד אתי מחייב פוגע בסגל האקדמי באוניברסיטאות ובמעמדן של האוניברסיטאות, הן בפנים והן בקהילה האקדמית הבינלאומית".

הקוד האתי שגיבש פרופ' כשר, לבקשת שר החינוך נפתלי בנט, מכיל הוראות נרחבות הנוגעות כמעט לכל התחומים במוסד אקדמי, החל מפעילות בקמפוס, דרך הרצאות בכיתה ועד פרסומים וקידום אנשי סגל. ההוראות כוללות מתן אפשרות לסטודנטים לדרוש ממרצים הבהרות אם אמרו דברים "שיצרו בהם מראית עין של פעילות פוליטית", וכן מציינות כי מרצים צריכים להסביר עצמם או להתנצל אם חרגו מההנחיות.

בין ההנחיות מרחיקות הלכת, קובע כשר כי חבר סגל "לא ירשה לעצמו לסטות מן הסילבוס ומדיסציפלינה של יחידה אקדמית, לא לשם פעילות פוליטית ולא לשם הטפה דומה, מעבר לסטייה רגעית של מה בכך. סטייה משמעותית, לשם פעילות פוליטית או הטפה דומה, היא בלתי ראויה ואף עלולה להיות בגדר ניצול סמכות לרעה במצב של יחסי מרות".

כשר מגדיר בקוד האתי פעילות פוליטית כ"כל פעילות שיש בה תמיכה ישירה במפלגה", או "שיש בה התנגדות ישירה למפלגה" וגם "כל פעילות שיש בה תמיכה ישירה בנציג מפלגה" או התנגדות אליו. וכמו כן, כל פעילות שיש בה תמיכה ישירה בעמדה מסוימת במחלוקת ציבורית מוכרת, הבאה לידי ביטוי מתמשך בכנסת ובשיח הציבורי".

בתגובה לביקורת נגד הקוד האתי שגיבש אמר כשר ביום ראשון כי "99% מההתבטאויות שראיתי בימים האחרונים בקשר לקוד האתי לא ענייניות". כשר התייחס גם להתנגדות מצד ועד ראשי האוניברסיטאות, ואמר כי היא נובעת מ"האינסטינקט השמרני של הקבוצה שרוצה לשמור על הכוח של עצמה".

הקוד האתי צפוי לעלות לדיון באחת מהישיבות הבאות של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). נכון לרגע זה, הנושא אינו מופיע בסדר היום של הישיבה הקרובה שתתקיים בעוד כשבועיים. קשה לומר אם הקוד בנוסח שהגיש כשר יעבור בהצלחה הצבעה על אישורו במליאת המל"ג, ועל כן העלאתו להצבעה בהליך שגרתי מוטלת בספק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ