בנט: הקוד האתי מציל את האקדמיה מעצמה; אסא כשר: ישמור על החופש של המרצים

לדברי פרופ' כשר, שניסח את המסמך, זו "טעות אופטית" לטעון שמדובר בהתערבות פוליטית. שר החינוך: להפסיק לרמוס את הסטודנט שלא יכול להגיד את דעותיו זו לא פגיעה בדמוקרטיה

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא כשר באוניברסיטת בר אילן, בשבוע שעבר
לוגו הארץ
הארץ

פרופ׳ אסא כשר, שגיבש לבקשת שר החינוך נפתלי בנט קוד אתי להתבטאויות מרצים באקדמיה, אמר הערב כי לא מדובר בהתערבות פוליטית וכי טענות כאלה הן "טעויות אופטיות שנובעות מאי היכולת של חלקים גדולים בחברה הישראלית לקיים דיון ענייני".

גם השר בנט התייחס לנושא הערב ואמר בראיון לחדשות 2 כי "הקוד האתי בא להציל את האקדמיה מעצמה. האם זה נראה לך הגיוני שמרצים ישראלים יקראו לחרם על עצמם, על האקדמיה הישראלית, וימשיכו לקבל משכורת מכולנו? זה נראה למישהו הגיוני שקליניקה משפטית תקיים שיתוף עם בצלם? אני מתכוון לתת מענה למצב הבלתי הגיוני ששורר כבר עשרות שנים ואני נחוש בעניין הזה", אמר.

"תסבירי לי איך יכול להיות פגיעה בדמוקרטיה שלא לאפשר למורה שלא להטיל חרם על מדינת ישראל", אמר בנט כשנשאל על הביקורת שעורר הקוד. "פגיעה בדמוקרטיה זה להפסיק לרמוס את הסטודנט שלא יכול להגיד את דעותיו?" לדבריו, "אין כאן שום השתקה אלא להיפך – הפסקת השתקה של סטודנטים שלא יכולים להביע את העמדות שלהם".

בראיון לתכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 אמר כשר כי הקוד שחיבר ישמור על החופש של המרצים וזכויות הסטודנטים. "בכל מקום שיש כוח צריך להגדיר מהו שימוש ראוי ולא ראוי בו", אמר. אף שהדגיש כי הקוד אינו פוליטי בשום צורה, רמז כשר כי סטודנטים מהימין חוששים יותר להתבטא בכיתות.

כשנשאל אם הוא מרגיש בנוח שהתבקש על ידי בנט לגבש את הקוד, הדגיש כשר כי המסמך הוא יוזמה של המועצה להשכלה גבוהה שהוגש כהמלצה בלבד. על הטענה של מרצים וסטודנטים רבים לפיה המהלך יוביל לצנזורה עצמית, ענה כשר: "אלה דברים בטלים".

כשר נשאל לגבי סעיף בקוד שקורא למרצים להתבטא בשפה נקייה גם מחוץ לקמפוסים, והזכיר במרומז את פרופ' אלון הראל מהאוניברסיטה העברית שבעימות עם מתנחלים אמר "התנ"ך בתחת שלי". 

הקוד האתי שגיבש כשר מכיל הוראות נרחבות הנוגעות כמעט לכל התחומים במוסד אקדמי, החל מפעילות בקמפוס, דרך הרצאות בכיתה ועד פרסומים וקידום אנשי סגל. ההוראות כוללות מתן אפשרות לסטודנטים לדרוש ממרצים הבהרות אם אמרו דברים "שיצרו בהם מראית עין של פעילות פוליטית", וכן מציינות כי מרצים צריכים להסביר עצמם או להתנצל אם חרגו מההנחיות.

בין ההנחיות מרחיקות הלכת, קובע כשר כי חבר סגל "לא ירשה לעצמו לסטות מן הסילבוס ומדיסציפלינה של יחידה אקדמית, לא לשם פעילות פוליטית ולא לשם הטפה דומה, מעבר לסטייה רגעית של מה בכך. סטייה משמעותית, לשם פעילות פוליטית או הטפה דומה, היא בלתי ראויה ואף עלולה להיות בגדר ניצול סמכות לרעה במצב של יחסי מרות".

כשר מגדיר בקוד האתי פעילות פוליטית כ"כל פעילות שיש בה תמיכה ישירה במפלגה", או "שיש בה התנגדות ישירה למפלגה" וגם "כל פעילות שיש בה תמיכה ישירה בנציג מפלגה" או התנגדות אליו. וכמו כן, כל פעילות שיש בה תמיכה ישירה בעמדה מסוימת במחלוקת ציבורית מוכרת, הבאה לידי ביטוי מתמשך בכנסת ובשיח הציבורי".

לפני שבוע הודיע ועד ראשי האוניברסיטאות כי הוא מתנגד בתוקף לקביעת קוד אתי של חברי הסגל האקדמי. לפי ההודעה, הקוד האתי שניסח פרופסור כשר "מפקיע מן המוסדות להשכלה גבוהה את החופש לקבוע את כללי ההתנהלות וההתנהגות של חברי הסגלים האקדמיים, ובכך מפר באופן חמור ויסודי את תפיסת החופש האקדמי כפי שזו מבוטאת בסעיף 15 לחוק המועצה להשכלה גבוהה".

השבוע הוציאה הוועדה הבין-סנאטית של האוניברסיטאות, הכוללת נציגים מהסנאטים של אוניברסיטאות המחקר, גילוי דעת ובו נכתב כי "הוועדה הבין-סנאטית חוזרת ומביעה את התנגדותה לקביעת קוד אתי מחייב מטעם רשות ממלכתית". במקביל, מרצים ואגודות מרצים פרסמו גילויי דעת נגד הקוד. קבוצות מרצים – בהם מועצת הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן גוריון, האגודה האנתרופולוגית הישראלית, החברה ההיסטורית הישראלית והאגודה הישראלית למשפט ולחברה - פרסמו גילויי דעת נגד הקוד. ביום רביעי הפגינו מאות סטודנטים באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית בירושלים נגד יישום הקוד האתי.

כשר אמר ביום ראשון כי "99% מההתבטאויות שראיתי בימים האחרונים בקשר לקוד האתי לא ענייניות". כשר התייחס גם להתנגדות מצד ועד ראשי האוניברסיטאות, ואמר כי היא נובעת מ"האינסטינקט השמרני של הקבוצה שרוצה לשמור על הכוח של עצמה".

הקוד האתי צפוי לעלות לדיון באחת מהישיבות הבאות של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). נכון לרגע זה, הנושא אינו מופיע בסדר היום של הישיבה הקרובה שתתקיים בעוד כשבועיים . קשה לומר אם הקוד בנוסח שהגיש כשר יעבור בהצלחה הצבעה על אישורו במליאת המל"ג, ועל כן העלאתו להצבעה בהליך שגרתי מוטלת בספק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ