מאות בני אדם הפגינו ברחבי הארץ במחאה על רצח נשים

ההפגנות נערכו בין היתר בכיכר הבימה בתל אביב, בכיכר ציון בירושלים ובכיכר ספר בחיפה. "אנו קוראות להקמת תכנית חירום לאומית", כתבו המארגנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בחיפה, הערב

מאות בני אדם השתתפו הערב (שבת) בעצרות מחאה ברחבי הארץ נגד רצח נשים הטיפול של המשטרה בנושא. בכיכר הבימה בתל אביב הפגינו כ-300 בני אדם, שנשאו שלטים "דם נשים אינו הפקר" וקוראים "די, נמאס, רוצות לחיות בביטחון". בהפגנה בחיפה השתתפו כ-500 בני אדם, והפגנות דומות התקיימו בירושלים, יפו, עפולה, קריית שמונה ואילת.

ביום שלישי השבוע נמצאה מתה הנרייט קרא בת ה-18 אחרי שנדקרה למוות בביתה. הוריה ודודה חשודים ברציחתה. יומיים לפני כן נמצאה מתה מיה גורן, בת 40, בדירה בבת ים. בן זוגה, גבר בן 29, אמר כי הוא שרצח אותה ונעצר. המשטרה פתחה בחקירה. 

"אנו יוצאות בקריאה לממשלת ישראל לכנס ישיבה דחופה ולפעול להקמת תכנית חירום לאומית למלחמה באלימות כלפי נשים", נכתב בעמוד הפייסבוק של העצרת. "מתחילת 2017 איבדו את חייהן 17 נשים וילדים בעקבות אלימות מגדרית", כתבו המארגנות ומנו את שמות הקורבנות.

שי אהרוני, חברתה של גורן שנרצחה בתחילת השבוע, אמרה בהפגנה בתל אביב: "ביום ראשון התעוררנו למציאות מהשטן. אנחנו כולנו תקווה שימצו את הדין עם האשם ברצח. הרצח של מיה הוא לא מקרה בודד". לדבריה, "המציאות היא שהממשלה מפקירה אותנו,  מדרדרת אותנו לעוני. מעט מקלטי הנשים עומדים על סף סגירה ומערכת הרווחה שלנו לא מספקת מענה. מערכת החינוך מלמדת נערות שהן אשמת באלימות נגדן". לדברי אהרוני, "אנחנו חזקות ויש לנו כוח ומשמעות וביחד אנחנו יכולות לשנות את המציאות הזו".

"אפשר לשנות את המציאות"

ההפגנה בחיפה, הערב

בחיפה התקיימה צעדה מכיכר ספר למרכז חורב, שם נערכה העצרת. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב בין היתר "כמה כבוד יש ברצח" ו"רצח נשים זה לא גזירת גורל". עו"ד שרית גולן שטיינברג, חברת מועצת העיר שבאה להפגין, אמרה ל"הארץ": "הדרך היחידה למנוע מקרי רצח כמו אלו שאירעו בשנה האחרונה היא אך ורק באמצעות תקציבים לרווחה, חינוך ובריאות הנפש. יש תכניות שלמות שהוכנו ולא מתוקצבות. האשמה במצב היום עומד לפתחה של ממשלת ישראל".

אדוה שי מארגון "אשה לאשה" ואחת ממארגנות ההפגנה, אמרה: "קשה לי לצערי להאמין שהפגנה הזאת תעזור לנרצחת הבאה. זו תופעה חברתית עם שורשים עמוקים שלא זוכה להתייחסות ומדיניות מתאימות, ואין יד שנחושה להיאבק בה". עם זאת, הוסיפה, "ההפגנה הערב נועדה להעביר קריאה ברורה שאפשר וצריך לשנות את המציאות בהקצאת משאבים, בחינוך, בשינוי סדרי עדיפויות בכך שנבהיר כי המדובר לא בגזירת גורל או מקרה פרטי, לא בתרבות או בדת אלא במרקם חברתי שיש דרך לשנות".     

נסרין שחאדה, ממארגנות ההפגנה בחיפה וממנהיגות תנועת עומדים ביחד, אמרה: "ארבע נשים נרצחו השבוע ברחבי הארץ, סך הכל 16 מתחילת השנה. יהודיות, ערביות, אשכנזיות, מזרחיות, רוסיות, ואתיופיות, מהפריפריה והמרכז - מכל מעמד חברתי, מכל מקום ומכל מגזר בארץ. באלימות, למרבה הצער, יש שוויון. יש כאן מדיניות ממשלתית שגורמת למוות הזה – מדיניות של קיצוץ וחיסול מערכת הרווחה, שעולה בחייהן של נשים".

ג'מילה אגברייה, שאמה כולתום נרצחה בעארה ב-2014, אמרה ל"הארץ": "קשה לי לדבר על הסיפור שקרה לנו, לדבר על אמא שלי, התמונה של איך שנרצחה לא יוצאת לי מהראש. המשטרה לא מצאה את הרוצח של אמא שלי. זה קשה. אני מקווה שההפגנה תזיז משהו וצריך לעשות את החוק יותר קשה. מי חושב על להרוג שיפחד מהעונש".

מיכל גרינוואלד, ממארגנות ההפגנה בתל אביב, אמרה כי "במשטרה יודעים, ברווחה יודעים, ולמרות שיודעים מראש שהאשה בסכנה, לא עוזרים לה. המקלטים נסגרים. אבל המקלטים זה פתרון אחד, להרחיק אשה מהסביבה שלה, מהחיים שלה. מה עם להרחיק גבר שמאיים לרצוח את אשתו?". עוזיעם ספיר, שבתו מעין נרצחה לפני 12 שנים, אמר: "יש לפעול להחמרת העונשים המוטלים על רוצחים וניסיון למנוע עסקת טיעון. עסקת טיעון היא אקדח טעון. מימדי האלימות הגיעו לרמה מזעזעת שלא מתקבלת על הדעת".

סמאח סלאימה, עיתונאית ופעילה פמיניסטית, אמרה בעצרת בתל אביב: "חמש נשים ערביות נרצחו השנה. כל אישה שנייה שנרצחת היא ערבייה. אני פמיניסטית פלסטינית ערבייה גאה, אני עומדת כאן על יד מרים שאחותה נרצחה רק לפני חודשיים ואף אחד לא משלם את המחיר. הנתון של 10 נשים ערביות שנרצחות בשנה לא מזעזע את הרשויות". לדבריה, "כל הנשים הערביות הן בסכנת חיים כי רוצחי נשים מסתובבים חופשי במדינה הזאת... אני באתי להזכיר לשר בנט שלימודי מגדר הם גם חלק מהאזרחות ולפני שהוא נותן תקציבים ללימודי יהדות, שילמד אנשים את האנושות. אני באתי להזכיר לשר ארדן שיש אנשים רוצחים שמסתובבים עם נשק. השר מסרב לתת לעיתונות נתונים על כמה מהנשים שנרצחו התלוננו במשטרה".

לפי נתונים רשמיים של המשטרה, בין ינואר עד אוקטובר 2016 נרצחו שמונה נשים על ידי בני זוגן, שלוש מתוכן הגישו תלונה קודמת למשטרה. משנת 2016-2007 נרצחו 125 נשים על ידי בני זוגן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ