מסתמן: יופחת הסכום שמבקשי המקלט מפרישים לקרן פיקדון

בלחץ מסעדנים ומלונאים המעסיקים מבקשי מקלט, החליטו דרעי וכץ להפחית את שיעורי ההפרשה למינימום הקבוע בחוק, והוא יעמוד על 16.5% משכר מבקשי המקלט ועוד 12.5% על חשבון המעסיקים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט מחוץ למתקן חולות, בדצמבר
אילן ליאור

שר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ חתמו בשבוע שעבר על צו המפחית את הסכום שנדרשים מבקשי מקלט אפריקאים ומעסיקיהם להפריש לקרן פיקדון. את הכספים בקרן יכולים מבקשי המקלט לקבל רק בצאתם מהארץ.

מתחילת חודש מאי, חייב החוק את מבקשי המקלט להפריש 20% משכרם לפיקדון ואת המעסיקים 16% נוספים מגובה השכר. בלחץ מסעדנים ומלונאים המעסיקים מבקשי מקלט, החליטו דרעי וכץ להפחית את שיעורי ההפרשה למינימום הקבוע בחוק — 16.5% משכר מבקשי המקלט ועוד 12.5% על חשבון המעסיקים.

החוק מסמיך את שרי האוצר והרווחה להפחית את שיעורי ההפרשה לאחר התייעצות עם שר הפנים ובאישור ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. כחלון וכץ ביקשו ביום חמישי את אישורו של דרעי, שטרם התקבל רשמית. לאחר מכן תועבר ההחלטה לאישור ועדת העבודה והרווחה.

לקראת כניסתו של החוק לתוקף הזהירו ארגוני זכויות אדם כי הוא יפגע באופן בלתי סביר במבקשי מקלט, שגם כך מתקשים להתקיים. בענפי המסעדנות והמלונאות התריעו כי המהלך, המייקר העסקת מבקשי מקלט, עלול להוביל לקריסת עסקים. לפני כשבוע הפגינו בתל אביב מאות מבקשי מקלט, מעסיקים ופעילי זכויות אדם נגד חובת ההפרשה לפיקדון.

"הפחתה זו נועדה להקל על המסתננים אשר לרוב משתכרים שכר מינימום ולכן, בהינתן שיעור הפיקדון שקבוע בחוק, מתקשים לכלכל את עצמם, ובפרט במצבים שבהם הם הורים יחידנים או שלהם או לבני משפחתם צרכים ייחודיים", נכתב בפנייתם של כחלון וכץ לדרעי. "אמנם מטרת הצו היא להקל בעיקר על קבוצה זו, אולם נכון להיום קיים קושי לקבוע מי משתייך לקבוצה זו, ולכן מוצע לקבוע את ההפחתה המוצעת דרך כלל".

מנכ"ל איגוד המסעדות, הברים ובתי הקפה, שי ברמן, בירך על הפחתת שיעורי ההפרשה, אך אמר כי ימשיך במאבק לבטל את הפיקדון לחלוטין. "הדרישה מאיתנו כמעסיקים להכניס יד לכיסם של העובדים היא לא סבירה ולא מתקבלת על הדעת", אמר וציין כי האיגוד ביקש מבג"ץ להצטרף לעתירת ארגוני זכויות האדם נגד הפיקדון. "דורשים מאיתנו משהו שאנחנו לא יכולים לעשות, שהוא חסר תקדים, לקחת נתח כל כך נכבד משכר של עובד. אנחנו כבר רואים בשטח שהדבר הזה גורם לכאוס. עובדים רבים באים למעסיקים ודורשים לקבל שכר בשחור". הוא ציין כי חלק מהמעסיקים העלו את שכר העובדים כדי למנוע את הפגיעה בהם. 

הכנסת אישרה את הקמת קרן הפיקדון בהליך בזק בדצמבר 2014, יחד עם התיקון השלישי לחוק למניעת הסתננות. החוק קבע כי הקרן תחל לפעול חצי שנה לאחר ששר האוצר יוציא צו המודיע על הקמתה. בפועל, שר האוצר לא הוציא את הצו וחובת ההפרשה לפיקדון נדחתה.

בינואר השנה אישרה הכנסת כי חובת ההפרשה לפיקדון תחל בחודש מאי. רשות האוכלוסין וההגירה הסבירה בעת הליכי החקיקה כי החוק נועד לייקר את העסקתם של מבקשי המקלט מאריתריאה וסודאן, שהמדינה אינה יכולה לגרש, ולהעניק להם תמריץ לעזוב את ישראל. למדינה יש אפשרות לחלט חלק ניכר מהסכום אם מבקש המקלט לא יעזוב את ישראל במועד שנקבע לו.

לפני כשלושה חודשים עתרו ארגוני זכויות אדם לבג"ץ נגד החוק. בעתירה נטען כי החוק נועד למרר את חייהם של מבקשי המקלט ולדרדר אותם לעוני, במסווה של הבטחת זכויותיהם הסוציאליות. השופטת אסתר חיות דחתה את בקשת הארגונים להוציא צו ביניים שימנע את חובת ההפרשה לפיקדון עד להכרעה בעתירה. בחודש הבא צפוי להתקיים דיון ראשון בעתירה, שהגישו עמותת קו לעובד והתכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב בשם שישה ארגוני זכויות אדם ושבעה מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן.

"תוצאתו הצפויה של ההסדר הרת גורל וקשה, באופן בלתי נתפס ממש. למשך תקופה ממושכת שאיש אינו יודע לצפות, תיגזל חמישית משכרם הזעום של מבקשי מקלט. קבוצת העובדים מהחלשות ביותר בשוק העבודה הישראלי, תשתכר שכר שיהיה, קרוב לוודאי, נמוך באופן ניכר משכר המינימום", נכתב בעתירה. "קבוצת אוכלוסייה אשר ממילא נושאת בנטלי קיום כבדים, ללא כל עזרה מהמדינה, הנושאת על גבה את כל הוצאות הבריאות, המודרת משירותי רווחה, הכורעת תחת מיסוי כבד מזה המוטל על כל יתר העובדים בישראל – קבוצה זו תידחק עתה... לחיי עוני קשים עוד יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ