טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בג"ץ למדינה: נמקו מדוע מעונות לפעוטות עם מוגבליות מופלים תקציבית

המעונות, המיועדים לפעוטות עד גיל 3, מתוקצבים על ידי משרד הרווחה ועובדיהם מרוויחים אלפי שקלים פחות ממקביליהם במעונות משרד החינוך. המדינה נדרשה למסור את תגובתה בתוך 75 יום

תגובות

בג״ץ הורה למדינה להעביר תוך 75 ימים תשובות לעתירה של מעונות יום שיקומיים לפעוטות בעלי מוגבלויות, הדורשת להשוות את שכר הגננות במעונות אלו לשכר הגננות במסגרות המתוקצבות על ידי משרד החינוך.

העתירה הוגשה לפני כשנה וחצי על ידי 17 ארגונים המפעילים מעונות יום שיקומיים לפעוטות בעלי מוגבלויות קשות, לטענת העותרים, משרד הרווחה מתקצב בחסר את המעונות — והם נאלצים לפנות לתורמים. העתירה הוגשה נגד שרי הרווחה, הבריאות והאוצר באמצעות עורכי הדין אלירם בקל ועודד גזית. 

בישראל ישנם כמאה מעונות יום שיקומיים לפעוטות בגילאי חצי שנה עד שלוש, בכל רחבי הארץ. המעונות מספקים מענה לפעוטות בגילים אלו עם מוגבלויות פיזיות או חושיות כגון אוטיזם, פגועי מוח, לקויי שמיעה וראייה ונכויות אחרות. בהגיעם לגיל שלוש, הפעוטות עוברים לאחריות מעונות שמתוקצבים על ידי משרד החינוך. מעונות היום השיקומיים לפעוטות פועלים מכוח חוק משנת 2000, ומתוקצבים על ידי משרדי הרווחה והבריאות, אך מופעלים על ידי עמותות שמשלימות את התקציב הנדרש באמצעות תורמים. הארגונים דורשים להשוות את מדיניות התקצוב במעונותיהם למדיניות התקצוב המיושמת על ידי משרד החינוך במוסדות דומים, לאותם פעוטות בהגיעם לגיל שלוש. 

העותרים הסבירו כי המעונות מתוקצבים בכל חודש מחדש לפי מספר הילדים באותו חודש. לטענתם, לעיתים קרובות פעוטות מתווספים באמצע השנה, ולכן הם נערכים מראש ושוכרים כבר בתחילת השנה צוות רב מקצועי, אך אינם יכולים לממן את שכרם כיוון שאין מספיק ילדים בכיתות. כך לדוגמה, בעמותת "אלווין ישראל", המפעילה מעון יום שיקומי לטיפול בפעוטות הלוקים באוטיזם, הסתיימה שנת הלימודים לפני שנתיים בתפוסה מלאה של 32 פעוטות. 

בתחילה העבירה המדינה תשובה לפיה תשלם למעונות מקדמה בתחילת שנת הלימודים, על מנת לאפשר להם לשכור כוח אדם בתחילת השנה, ומקדמה זו תקוזז בהתאם להעסקת כוח האדם בפועל. 

העותרים הצביעו גם על פער בין שכר הגננות המתוקצבות על ידי משרד הרווחה, ששכרן עומד על 7,170 שקלים לחודש, לבין שכר הגננות המתוקצבות על ידי משרד החינוך העומד על 11,545 שקלים. מעבר לפער זה, מופלות הגננות המועסקות במעונות היום השיקומיים בהיבטים סוציאליים נוספים — דוגמת שנת שבתון, משכורת כפולה לעבודה בחודשים יולי ואוגוסט ועוד — הניתנים אך ורק לגננות המועסקות במסגרות המתוקצבות על ידי משרד החינוך. גם שכר הסייעות במעונות היום נמוך בכ-1,500 שקלים משכרן של המתוקצב על ידי משרד החינוך.

אתמול הגישו השופטים אסתר חיות, חנן מלצר ועינת ברון צו על תנאי המורה למשיבים להסביר מדוע לא תשונה שיטת התקצוב של משרד הרווחה למעונות היום השיקומיים, לשיטה הנהוגה במוסדות דומים המתוקצבים על ידי משרד החינוך. עוד הורה בג״ץ למשיבים להסביר מדוע לא יושווה שכר הגננות והסייעות במעונות, המשולם על ידי משרד הרווחה, לשכר המשולם במסגרות המתוקצבות על ידי משרד החינוך.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות