אף נציג של הוועדה החדשה לבחינת קצבאות הנכות לא הגיע לישיבה בכנסת בנושא

הדיון עסק בהמלצת הוועדה שמינה נתניהו להעלות את הקצבה ב-500 שקלים בלבד, סכום נמוך משמעותית מהמלצת הוועדה הקודמת. בשל היעדרות הנציגים, חברי ארגון "נכה לא חצי בן אדם" עזבו את הדיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת נכים ליד כיכר רבין בת"א, במארס

אף נציג של הוועדה לבחינת קצבאות הנכות שמינה ראש הממשלה נתניהו לא הגיע לדיון שהתקיים היום (שני) בכנסת בעניינה. זאת, אף שראש הוועדה פרופסור אבי שמחון הודיע שיישלח נציג מטעמו. בעקבות כך עזבו חברי ארגון "נכה, לא חצי בן אדם" את הדיון ואמרו כי "מדובר בביזיון". 

הדיון התקיים בוועדת השקיפות של הכנסת בראשות ח''כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) ועסק במתווה הצפוי של הוועדה להעלאת קצבת הנכות בכ-500 שקלים, סכום נמוך משמעותית מזה שעליו המליצה הוועדה הקודמת שעסקה בנושא בראשות פרופ' ירון זליכה.

שפיר כינסה את הדיון בעקבות הפרסום ב״הארץ״ בשבוע שעבר על ההמלצות שהוועדה צפויה להגיש, ובשל העובדה שסדרי עבודת הוועדה, חבריה, החומר המקצועי שהונח לפניה, הפגישות וההתייעצויות שערכה לא נחשפו לציבור. אלכס פרידמן, יו"ר ארגון "נכה - לא חצי בנאדם, אמר: ״לא נתנו לארגוני הנכים שום מקום בדיוני הוועדה, העובדה שאין פה אף נציג של הוועדה מוכיחה שהם לא רוצים לפתור את בעיית הנכים ולא מעניינים אותם החיים שלנו".

ראש האגף לטיפול בבעלי מוגבלויות במשרד הרווחה, גדעון שלום, הבהיר שהגיע לדיון כנציג משרד הרווחה ולא כנציג ועדת שמחון, אף שהוא חבר בה. ״שמחון היה צריך להיות פה והשאלות (צריכות להיות מופנות) אליו. הדיונים של הוועדה מקצועיים וענייניים״, אמר. גדעון הבהיר כי המשרד רוצה לקדם פתרון שיחלק משאבים רבים לשירותים מטעם המדינה לנכים, ולא רק לקצבאות. ״כמשרד הרווחה אנחנו מנסים להכניס מקסימום כדי להקצות משאבים בצורה הכי יעילה. אני רוצה לדבר לא רק על קצבאות אלא על שירותים״, הוסיף. שלום ציין כי בימים אלה נכתבת טיוטת דו"ח הוועדה, שתובא לאישור החברים בה בימים הקרובים. 

סתיו שפיר בוועדת השקיפות בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול נמסר מלשכתו של שר הרווחה חיים כץ כי הגיע להסכמות עם ראש הממשלה ושאר שרי הליכוד כי הצעת החוק של ח''כ נאוה בוקר להעלאת הקצבאות לשכר המינימום תאושר בוועדת השרים לחקיקה, לאחר שנדחתה מספר פעמים. עם זאת, על אף הטענה הצבעה נדחתה שוב בשבועיים. "שוב האוצר מערים קשיים על ציבור הנכים, אמרה בוקר. 

הוועדה לבחינת קצבת הנכים שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו צפויה להמליץ על הגדלתה בכ–500 שקלים — סכום נמוך משמעותית מזה שעליו המליצה הוועדה הקודמת שעסקה בנושא בראשות פרופ' ירון זליכה, שקמה ביוזמת שר האוצר משה כחלון. לדברי מקור הבקיא בעבודת הוועדה החדשה, קצבאות הנכות אמנם לא יגדלו כפי שהמליצה ועדת זליכה, אך התקציב הכולל שיוקצה לסיוע לאוכלוסיית הנכים לא יקוצץ — ויושקע במקום זאת בשירותים אחרים שיוענקו להם, כמו סיוע בשכר דירה. 

כפי שמסתמן, הוועדה החדשה בראשות פרופ' אבי שמחון תמליץ על הגדלת קצבת הנכות לכ–3,200 שקלים בחודש, בעוד הוועדה הקודמת המליצה להגדילה בכ–1,200 שקלים, לכ–4,000 שקלים בסך הכל. כמו כן, הוועדה צפויה להמליץ כי רק נכים בשיעור של 75% ויותר, שיוגדרו עניים ובלי משפחות יקבלו את התוספת לקצבה, לעומת ועדת זליכה שהמליצה שכל הנכים יקבלו תוספת שווה. ועדת שמחון לא קבעה עדיין כיצד יוגדר נכה עני, ולכן עוד לא ברור כמה נכים יקבלו את התוספת לקצבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ