עובדי בתי החולים הפסיכיאטרים ישבתו היום על רקע תקיפת איש צוות בידי חולה

החולה גרם לעובד בית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה לפציעות קשות. "הצוותים חשופים לאלימות מצד מטופלים וגם לאלימות ציבורית ותקשורתית", נכתב במכתב תמיכה מהעמותה לסיעוד פסיכיאטרי

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם בחלוק רופא במחלקה פסיכיאטרית בבית החולים איכילוב, ינואר 2016
עידו אפרתי

עובדי בתי החולים הפסיכיאטרים ומרפאות בריאות הנפש ישבתו היום (שלישי) במשך שעתיים, בין השעות 09:00-11:00, במחאה על אלימות נגד הצוותים הרפואיים בתחומם. השביתה מתקיימת בגיבוי ההסתדרות הרפואית והסתדרות האחיות, בהמשך לתקיפה אלימה בבית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה" בסוף השבוע.

מטופל שאושפז בסוף השבוע בבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה, תקף את אחד מעובדי הסיעוד וגרם לו לחבלות קשות. על פי משרד הבריאות, העובד פונה לבית החולים "הלל יפה" בחדרה כשהוא מקיא, עם חשש לזעזוע מוח ופגיעות גופניות נוספות. התקיפה התרחשה בעת שהעובד אושפז באגף לביטחון מרבי, לשם הועבר מבית החולים באר יעקב לאחר שפגע פיזית באחות.

ואולם, האירוע הנקודתי הוא כפי הנראה רק הזדמנות עבור עובדי המוסדות הפסיכיאטרים. העיסוק התקשורתי וחשיפת ההתנהלות במוסדות אלו בשנה האחרונה, העמידה את עובדי הסיעוד, הרופאים ועובדים נוספים אל מול ביקורת חריפה. התחושות כיום בקרב העובדים הן כי הם ננטשו ואולצו לספוג את האש בזמן שהנהלת משרד הבריאות מתמקדת במינוי ועדות ובניסוח המלצות – שאין מאחוריהן עשייה של ממש. "הצוותים, ובעיקר הצוותים הרפואיים והסיעודיים, חשופים לאלימות פיזית ונפשית קשה מצד חלק מהמטופלים וגם לאלימות ציבורית ותקשורתית מתמשכת", נכתב במכתב תמיכה שנשלח להנהלת שער מנשה מהעמותה לסיעוד פסיכיאטרי.

כפי שנחשף ב"הארץ", ועדה חדשה שמינה משרד הבריאות אמורה לבחון מחדש קבוצת חולים אשר נמצאים בבידוד ממושך בשער מנשה. בין היתר עלתה על הפרק בחינת שחרורם מבידוד של חלק מהחולים וכן צמצום כללי של הגבלות מכאניות על מטופלים באשפוז פסיכיאטרי. עובדי סיעוד ורופאים טוענים כי ללא תוספות משמעותיות של תקנים, יישארו תוכניות אלו על הנייר, והמציאות במוסדות הפסיכיאטרים תמשיך להיות קשה – גם עבור מטפלים אבל בראש ובראשונה עבור המטופלים.

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות מצר על הפגיעה באיש הצוות ומביע הערכה רבה לצוותי החטיבה לביטחון מרבי על ההתמודדות היומיומית עם מורכבות החולים המאושפזים בחטיבה. ייעשה כל מאמץ לשמירה על ביטחון הצוותים והמטופלים בחטיבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ