ירדן סקופ

מנהלת אגף כוח אדם בהוראה במשרד החינוך, סוניה פרץ, אמרה הבוקר (רביעי) בדיון בוועדת החינוך של הכנסת, כי לנוכח האירועים האחרונים יקיים משרד החינוך בדיקה של כל עובדי ההוראה — עובדי המשרד ועובדי הבעלויות של המוסד החינוכי — אם מתנהל נגדם הליך פלילי כלשהו שהחל לאחר שנקלטו והחלו בעבודתם. פרץ אמרה כי "עד היום עשינו בדיקה אחת לחמש שנים. אך לקראת שנת הלימודים הבאה נקיים בדיקה נוספת".

עוד אמרה פרץ כי משרד החינוך חידד את הנהלים והנחה את מנהלי בתי הספר לאסור כניסה של מורה לבית ספרם, בטרם נעשתה הבדיקה של כשרותו לעבוד עם ילדים. בדיון אמרה נציגת המשטרה כי המידע על ההרשעות של המורה מתל אביב, שהועסק במשרתו אף שחודשיים לפני כן הורשע בעבירות מין בקטינה בת 12, עבר למשרד החינוך, אך לא נעשה דבר בנושא. הדיון התקיים ביוזמת חברי הכנסת יפעת שאשא־ביטון, מיקי רוזנטל ועאידה תומא־סלימאן.

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי, שאל את נציגי משרד החינוך אם המצב החוקי הנוכחי נותן להם כלים מספיקים למנוע מעברייני מין המועסקים במערכת החינוך לפגוע בתלמידים. אריה מור, מנהל אגף הביטחון במשרד החינוך, אמר ליו"ר מרגי שהתשובה שלילית ושאין בידיהם כלים מספקים. "כשאנחנו מבקשים מידע, אנחנו מקבלים אותו מהמשטרה. אנחנו מתכוונים ליצור מנגנון שיתריע בפנינו כאשר מתנהלת חקירה כלפי עובד המועסק במערכת החינוך", אמר מור.

עו"ד גבי פיסמן, ממשרד המשפטים, הוסיפה כי "כינסנו ישיבה כדי לבחון מה אפשר לעשות. הפתרון יהיה פתרון טכנולוגי, שיקפיץ ויתן התראה באותו הרגע שנפתחה חקירה או הוגש כתב אישום. ברגע שתקפוץ לרגולטור אותה נורה אדומה, הבעיה הזו תיפתר".

נציגת המשטרה בדיון סנ"צ איריס ברק, ראשת מדור מידע פלילי במשרד לביטחון הפנים, גילתה כי המידע על העבירות שבהן הורשע המורה מתל אביב, שאול שמאי, הועבר למשרד החינוך. לדבריה, "משטרת ישראל אינה מנפיקה אישורים המעידים על יושרו של אדם, אלא מציגה תמונת מצב על האדם — מבחינת הרשעות וכו'. המרשם הפלילי חסוי ומועבר על פי הוראות החוק למי שמורשה, ובין הגופים שזכאים לקבל מידע פלילי נמצא גם משרד החינוך, שמקבל מידע עד לתאריך המחיקה של העבירות. המידע על ההליך היה מונח בפני משרד החינוך, ובכל זאת התקבלה ההחלטה שהתקבלה. המידע התבקש על ידי משרד החינוך והתקבל  — מה נעשה אתו זה כבר לא באחריות שלנו".

ח"כ מרגי אמר כי "הוועדה רואה בחומרה את העובדה שהנתונים לגבי עובד ההוראה שהטריד את תלמידותיו היו מונחים בפני משרד החינוך והמשרד לא הסיק את המסקנות המתבקשות. הוועדה מבקשת ממשרד החינוך להגיש לה, תוך עשרה ימי עבודה, נוהל חדש, כתוב ברוח הדברים שנאמרו בדיון, כולל לו"ז סביר להפעלת המנגנון הטכנולוגי שהוצע על ידי משרד המשפטים, בשיתוף עם משטרת ישראל. הוועדה דורשת ממשרד החינוך להכניס בהוראות המשרד, שגם מועמד להוראה שיש נגדו הליך פתוח במשטרה, גם אם עדיין אין נגדו כתב אישום, לא ייכנס למערכת החינוך עד לסיום התהליך בעניינו".

עוד אמר מרגי כי "הוועדה מבקשת ממשטרת ישראל להגביר את הבקרה והפיקוח שהיא מחויבת עליו לפי החוק בקייטנות הקיץ ובבריכות השחייה, ולדרוש אישור מהמשטרה על המועסקים במערכת".

ח"כ מיקי רוזנטל ביקש להקפיד על בדיקה יזומה של משטרת ישראל בקייטנות הקיץ. "לשון החוק מחייבת את משטרת ישראל לוודא שגופים שצריכים לדרוש אישור העסקה ממועמד לעבודה עושים זאת", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ