כ-1,500 בני אדם הפגינו בירושלים בדרישה להכיר בחטיפת ילדי תימן

בחודשים האחרונים התחדש מאבקם של יוצאי תימן שדורשים הממשלה לנקוט בצעדים נוספים לחקר האמת. בין הדרישות: פתיחת קברים ותיקי אימוץ מהשנים שאחרי קום המדינה

ניר חסון
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען הכרה בחטיפת ילדי תימן, הערב בירושלים
הפגנה למען הכרה בחטיפת ילדי תימן, הערב בירושליםצילום: אמיל סלמן

בין 1,500 ל-2,000 בני אדם הפגינו הערב (רביעי) ברחבת המשביר במרכז ירושלים בדרישה להכיר בחטיפת ילדי תימן. כביש קינג ג'ורג' נחסם לתנועה על ידי הפעילים ושיבושי תנועה הורגשו במרכז העיר. בני משפחות של ילדים שנעלמו נאמו מול המפגינים וסיפרו את סיפוריהם האישיים. גם חברי כנסת ופוליטיקאים השתתפו בהפגנה.

בחודשים האחרונים התחדש המאבק של ארגוני המשפחות יוצאות תימן, שילדיהן נעלמו בתקופה שלאחר קום המדינה. הארגונים, ובראשם עמר"ם ו"אחים וקיימים", דורשים שהממשלה לא תסתפק בפרסום מסמכי ארכיון המדינה המסווגים בפרשה, שנחשפו לציבור לפני חצי שנה, אלא תנקוט בצעדים נוספים לחקר האמת.

הפגנה למען הכרה בחטיפת ילדי תימן, הערב בירושליםצילום: אמיל סלמן
הפגנה למען הכרה בחטיפת ילדי תימן, הערב בירושליםצילום: אמיל סלמן

בין הדרישות שהציגה עמותת עמר"ם: הכרה בטענה כי ילדי תימן נחטפו וטיהור שמו של הרב עוזי משולם, שנאבק לחשיפת הפרשה ב-1994 כשהנהיג התבצרות חמושה ביהוד, וריצה עונש מאסר בשל כך.

שלומי חתוכה, יו"ר עמר"ם, אמר בהפגנה: "אנחנו דורשים הכרה היום. לא מחר. היום. רק אחרי הכרה נוכל להתפנות לשאר הצעדים עם פתיחת תיקי האימוץ. הכרזה של הילדים שנעלמו כנעדרים באופן רשמי ככה צריך לנהוג בילדים שלא ידעו איפה הם". לדבריו, "המדינה צריכה לחוקק חוק שיאסור הכחשה של הפשע הזה ובאותה נשימה להכניס את הפרשה כחומר לימוד חובה בבית הספר. צריך לבקש סליחה מהמשפחות ולציין את יום הפטירה של הרב משולם כיום המודעות לפרשה. וכמובן לזכות את הרב עוזי משולם ז"ל".

ברקע לחידוש המאבק, בין היתר, פעילותה של הוועדה המיוחדת שבודקת את הפרשה, בראשות ח"כ נורית קורן (הליכוד), אשר ממשיכה לחשוף עוולות שמהן סבלו ועדיין סובלות חלק מהמשפחות. לאחרונה נידונו בוועדה טענות לניסויים רפואיים שבוצעו בילדים למשפחות שעלו מתימן.

השבוע קראה ח"כ קורן לבטל את מסקנות ועדת החקירה הממלכתית לחקר היעלמות ילדי תימן - ועדת קדמי - אשר סיימה את עבודתה בשנת 2001 וקבעה כי לא נמצאו עדויות לחטיפה ממוסדת של ילדים, כפי שטוענות המשפחות. לפני חצי שנה פרסם ארכיון המדינה, בהוראת הממשלה, את הפרוטוקולים החסויים של דיוני הוועדה, אשר חשפו עוד ועוד סיפורים קשים בפרשת היעלמות הילדים. 

כעת, חצי שנה אחרי פרסום הפרוטוקולים החסויים, עומדת על הפרק דרישת המשפחות לפתיחה מאסיבית של קברים, שבהם על פי הרישומים נטמנו ילדים רבים בין השנים 1948 ל-1954, ולביצוע בדיקות דנ"א לעצמות שטמונות שם כדי לבדוק אם ילדים שנעלמו למשפחות יוצאות תימן ונטען כי מתו ממחלות אכן נקברו. לצד זאת, דורשות המשפחות לפתוח את תיקי האימוץ מאותן שנים, בניסיון לבסס את טענתן כי ילדים רבים נחטפו ממשפחותיהם ונמסרו לאימוץ.

הפגנה למען הכרה בחטיפת ילדי תימן, הערב בירושליםצילום: אמיל סלמן

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ