כל סיעות הקואליציה והאופוזיציה הסכימו להעלאת קצבת הנכות ל-4,000 שקלים

חברי הכנסת הודיעו כי תוגש הצעת חוק ממשלתית, שלפיה העלאת הקצבה תתבצע בשלוש פעימות החל מינואר 2018. סכום הקצבה החדש שהציעו זהה לזה שבמסקנות ועדת זליכה שמינה שר האוצר כחלון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטן במסיבת העיתונאים בתל אביב, היום

במסיבת עיתונאים משותפת של ח"כים מכלל הסיעות, הכריז היום (חמישי) יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) כי תוגש הצעת חוק ממשלתית המוסכמת על הקואליציה והאופוזיציה שלפיה קצבאות הנכות יעלו ל-4,000 שקלים ויוצמדו לשכר המינימום. סכום הקצבה עליו סיכמו חברי הכנסת זהה לזה שבמסקנות ועדת זליכה שמינה שר האוצר משה כחלון, וראש הממשלה נתניהו ביטל את מסקנותיה. הח"כים הביעו התנגדותם למסקנות הצפויות של ועדת שמחון שמינה נתניהו, לפיהן הקצבאות יעלו ב-500 שקלים בלבד. הח"כים מבקשים להעביר את הצעת החוק עד המושב הבא, שיחל בדצמבר 2017, ומסרו כי העלאת הקצבאות תתבצע בשלוש פעימות החל מינואר 2018. 

11 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה השתתפו במסיבת העיתונאים בבית סוקולוב - דוד ביטן ונאווה בוקר מהליכוד, אילן גילאון ממרצ, קארין אלהרר מיש עתיד, מירב בן ארי מכולנו, מיקי רוזנטל, מרב מיכאלי ויואל חסון מהמחנה הציוני, שולי מועלם מהבית היהודי, ויגאל גואטה ומיכאל מלכיאלי מש"ס. 

הפגנת הנכים בתל אביב, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

ח"כ ביטן שיזם את מסיבת העיתונאים, אמר כי חברי הכנסת הגיעו להסכמה תחת "האילוצים הקיימים". "היינו רוצים יותר אבל הגענו לפתרון נאות", אמר וקרא לממשלה לקבל את המתווה: "אני מבקש מהממשלה לקבל את עמדת החזית האחידה של כלל הכנסת... אני יודע שראש הממשלה ושר האוצר נוטים לכיוון הזה".

ביטן ציין כי "ראש הממשלה עדיין לא נתן את המילה האחרונה אבל הנושא הזה יקבל את תמיכת הממשלה - תהיה פה הצעת חוק שחתומים עליה 120 חברי כנסת". לשאלת "הארץ" בדבר המשך פעילותה של ועדת שמחון לאור המתווה שהציגו, השיב: "הממשלה יכולה להקים עוד מאה ועדות. אני לא אחראי לפעילות של ועדת שמחון".

בשיחה עם "הארץ" הוסיף ביטן כי "בדיון על נושא הנכים עם האוצר וראש הממשלה, ראש הממשלה הסכים להעלאה של 4,000 שקלים והסכים להקצות ארבעה מיליארד שקלים לנושא. בפגישה הביעו באגף תקציבים וגורמים נוספים הסתייגות מנושאים מסוימים שלא ניתן להם מענה, ולכן ראש הממשלה אמר להקים ועדה. שמחון עשה משהו שלא בתחום סמכותו. הוא סטה מהמנדט שהוא קיבל. המסקנות של שמחון לא מקובלות לא עליי ולא על ראש הממשלה, ולכן גיבשנו את המתווה הזה. שמחון לא מייצג את עמדת הליכוד. גם ראש הממשלה וגם שר האוצר תומכים". ביטן אמר שמתווה זליכה לא התקבל בגלל שעלותו היא 17 מיליארד שקלים, זאת אף שהמתווה שזליכה גיבש הסתכם בארבעה מיליארד שקלים.

ח"כ גילאון אמר במסיבת העיתונאים כי "אני שותף לפשרה הזו וככל פשרה, יש בה ויתור. רציתי שזה יהיה עד לגובה שכר המינימום אבל הדבר החשוב הוא ההצמדה לשכר המינימום. מדובר בשינוי עקרוני בשיטת החלוקה של העושר הלאומי, הנכים מקיימים את המאבק של מדינת ישראל".

ח"כ אלהרר אמרה כי "פוליטיקה היא מקום ציני, אבל יחד עם הציניות, בשביל הרגעים האלה כולנו הגענו לכנסת ישראל. כשמדובר באנשים נכים לא צריכה להיות קואליציה ולא אופוזיציה. זה מתווה טוב אבל זו התחלה. אני קוראת לממשלה להקצות את המשאבים הדרושים״. ח"כ מירב בן ארי דיברה בשמו של האוצר, ואמרה כי "זה רגע היסטורי ומרגש ואין פה טיפה של ציניות". ח"כ חסון אמר כי "אנחנו נראה 120 חברי כנסת חתומים על הצעת החוק. זה מהלך מורכב ואמיץ שייזכר לדורות".

יו"ר העמותה "נכה, לא חצי בן אדם", אלכס פרידמן, אמר כי "זה צעד גדול ומבורך. עכשיו נכה לא יהיה חצי בן אדם, הוא יהיה 80 אחוז בן אדם ואני מקווה שנמשיך לעבוד עם החברים עד שנעלה את הקצבה לשכר המינימום".

כ–230 אלף נכים בישראל חיים מקצבה של 2,342 שקל – כמחצית משכר המינימום. בשנות ה–70 הוצמדה קצבת הנכות לשכר הממוצע במשק, אך הדבר השתנה בתחילת שנות ה–2000, אז הצמיד אותה שר האוצר דאז נתניהו למדד המחירים לצרכן. כתוצאה מכך נשחקה הקצבה בעשרות אחוזים ב-16 השנים האחרונות. מחקר של ביטוח לאומי מראה כי בתוך עשור גדל שיעור העוני בקרב נכים בישראל פי ארבעה לעומת כלל האוכלוסייה.

בשנה האחרונה החריפו הנכים את מאבקם להשוואת הקצבאות לשכר המינימום. בתגובה מינה שר האוצר משה כחלון את פרופ' ירון זליכה לעמוד בראש ועדה שתבחן את הנושא. לאחר חודשים של עבודה, בחודש שעבר פורסמו לראשונה המלצות הוועדה ב"הארץ"; בין היתר הומלץ להקצות 4.5 מיליארד שקל להגדלת קצבאות הנכות ולהגדילן ל–4,000 שקל בחודש, בשלוש פעימות החל ב–2018. כמו כן, המליצה הוועדה על שינויים בחישוב הקצבה במטרה לעודד נכים להיכנס לשוק העבודה, על צמצום האפליה בין נשים לגברים בקריטריונים לקבלת קצבה, על הגדלת הסיוע בתשלום שכר דירה ועוד.

השרים כחלון וחיים כץ אימצו את המלצות ועדת זליכה, אך נתניהו החליט שפרופסור מטעמו — אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה — יבחן את הנושא פעם נוספת. בשל כך, בתחילת החודש הגישו ארגוני נכים עתירה לבג''ץ נגד כחלון, כץ והמוסד לביטוח לאומי, בדרישה להסדיר את העניין ולהעלות את גובה הקצבה. נתניהו החליט לבטל את מסקנות ועדת זליכה והקים ועדה נוספת בראשות שמחון. על פי ההמלצות הצפויות של ועדת שמחון, תגדל הקצבה לכ–3,200 שקל והיא תינתן רק לבעלי 75 אחוזי נכות ויותר, שיוגדרו עניים ובלי משפחה. כל זאת בניגוד להמלצות הוועדה הקודמת, לפיהן כל הנכים יקבלו תוספת שווה.

הפרסום עורר תגובות נזעמות מכל קצות המערכת הפוליטית. ועדת השקיפות של הכנסת קיימה השבוע דיון בנושא, ובדיון בוועדת העבודה והרווחה השבוע היו חילופי דברים קשים בין כחלון ליו"ר סיעת מרצ, אילן גילאון, בעקבותיהם הוצא גילאון מהוועדה. לפני כחצי שנה עברה בקריאה טרומית הצעת החוק של חבר הכנסת גילאון, לפיה קצבאות הנכות יוכפלו ויוצמדו לשכר המינימום. ההצעה עדיין לא נידונה בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

בתחילת השבוע הודיע שר הרווחה כץ כי הצעת החוק של ח"כ נאווה בוקר להשוואת קצבת הנכות לשכר המינימום תעבור בוועדת השרים לחקיקה, בעקבות תמיכתם של נתניהו וכלל שרי הליכוד. ההצבעה על ההצעה נדחתה שבועות ארוכים, וגם ביום ראשון האחרון היא נדחתה בשבועיים, על אף הסיכומים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ