גילי כהן
גילי כהן

צה"ל יאפשר לערוך לוויות צבאיות בבתי קברות אזרחיים, עם שינוי הפקודה העוסקת בלוויות צבאיות. הדבר נעשה בעקבות פניית עמותת חדו"ש לחופש דת ולשוויון, ובשבוע שעבר צה"ל הודיע לעמותה כי הנוסח החדש נכנס לתוקף. כעת היא מאפשרת לערוך הן לוויות צבאיות והן לוויות אזרחיות לחיילים בבתי קברות אזרחיים, אם היה זה רצונו של הנפטר. כשלא ברור מה היה רצונו, יקבר לפי בקשת קרובי משפחתו.

בעקבות פניית העמותה, הודיעו במערכת הביטחון כי יפעלו לשילוב הוראות בפקודות הצבא שיאפשרו למשפחות לערוך טקס קבורה צבאי ללא סממנים דתיים. לאחר שהדבר לא נעשה, הגישה חדו"ש עתירה לבג"ץ, כדי לחייב את רשויות הצבא לממש הנחיה זו. לפי הפקודה, ברירת המחדל היא שלוויות צבאיות יתקיימו בבתי קברות צבאיים, וניתן יהיה לערוך טקסים בבית קברות אזרחי לפי בקשת החייל או משפחתו.

בעקבות שינוי הפקודה, קרובי משפחתו של הנפטר יוכלו לבחור אם הם מעוניינים "לקיים את הסממנים הדתיים של טקס הלוויה". מדובר בין היתר בקריאת פרקי תהילים, בתפילת "אל מלא רחמים", או בבקשת מחילה. בנוסף, עוגנה גם האפשרות לחרוג מנהלי הטקס, כמו למשל הימנעות ממטח ירי הכבוד. הפקודה קובעת כי החריגה תתאפשר "רק בנסיבות מיוחדות", ובאישור ראש מחלקת נפגעים, ואילו חריגה מנהלי הטקס הדתיים היא בסמכות ראש ענף זיהוי וקבורה ברבנות הצבאית.

בית הקברות האזרחי מנוחה נכונה בבאר שבע, לפני כחודשייםצילום: אליהו הרשקוביץ

הפקודה החדשה גם מעגנת את האפשרות לערוך גם טקס לוויה אזרחי, שיתבצע "בהתאם לכללי הטקס האזרחיים הנהוגים, ללא כל סממנים צבאיים רשמיים". כלומר, לא יהיו נשיאת ארון, הנחת זרים או ירי כבוד, ולא ייאמר הספד רשמי מטעם צה"ל. עם זאת, טקס לוויה אזרחי לא יתאפשר בבית קברות צבאי.

"אנחנו מברכים על הצעד החשוב שנעשה על ידי רשויות הצבא במענה לדרישתנו, וההתקדמות לכיוון חופש דת מצה"ל. הפקודה החדשה מהווה מהפך אמיתי בתחום כה רגיש, אשר מזה עשרות שנים היה בשליטת הרבנות הצבאית האורתודוקסית, ללא שהיה לכך כל צידוק", מסר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "לצערנו, עצר הצבא באמצע הדרך, ללא שהוא מאפשר חלופות ראויות של טקס הלוויה חילוני או דתי לא-אורתודוקסי, ומתאר כל שינוי כחריג הדורש אישור הקצונה הבכירה או הרבנות הצבאית". בצה"ל רואים בתיקונים שבוצעו בפקודה כמענה לעתירה לבג"ץ של חדו"ש, אך בעמותה הבהירו כי הם סבורים כי אין בכך מענה מלא, ולכן ידרשו להמשיך לדון בעתירה.  

מצה"ל נמסר כי "לאחרונה הושלם עדכון לפקודת המטכ"ל בנושא לוויות צבאיות, לפיו ניתן יהיה לערוך טקס לוויה צבאי בבית קברות אזרחי, בהתאם לבקשת שארי החלל או אם הביע את רצונו טרם מותו מתוך רגישות לצרכי ורצון המשפחות השכולות. מדובר במדיניות הנהוגה בצה״ל מזה מספר שנים שעוגנה כעת בפקודות הצבא". לדברי גורם צבאי, המדיניות החדשה היא ביוזמת הצבא, ולא בעקבות פניית גורמים חיצוניים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ