עיתונאי "הארץ" יואל מרקוס זכה בפרס סוקולוב למפעל חיים

מרקוס שימש בשורת תפקידים בעיתון יותר מ-50 שנה, ובהודעה על זכייתו נכתב כי הוא "מגדולי הפובליציסטים בעיתונות העברית לדורותיה". עוד זכו בפרס: רונן ברגמן, נדב איל ואיתי אנגל

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עיתונאי "הארץ" יואל מרקוס זכה בפרס סוקולוב לעיתונות לשנת 2017 – כך הודיעה הערב (ראשון) עיריית תל אביב, המעניקה את הפרסים על שם נחום סוקולוב לעיתונות הכתובה והאלקטרונית עבור מצוינות עיתונאית. מרקוס שימש בשורת תפקידים עיתונאיים בכירים בעיתון יותר מ-50 שנה, ולצדו זכו בפרס השנה עיתונאי "ידיעות אחרונות" ד"ר רונן ברגמן, ראש דסק החוץ בחדשות 10 נדב איל ועיתונאי "עובדה" איתי אנגל.

מרקוס
מרקוסצילום: חיים טרגן

בהודעה על זכייתו נכתב כי מרקוס הוא "מגדולי הפובליציסטים בעיתונות העברית לדורותיה, שהצליח במהלך עשרות שנות עבודה, בעיקר בעיתון 'הארץ', לבסס רקורד של כתיבה דעתנית, משפיעה, עצמאית ואמיצה, תוך שהוא כובש לעצמו גישה חסרת תקדים למקבלי ההחלטות – אבל מצליח בו בזמן לשמור על מרחק עיתונאי ראוי".

מרקוס, בן 85, משמש כעיתונאי ופובליציסט במשך עשרות שנים והוא חבר מערכת "הארץ". הוא בעל עמדת השפעה מרכזית על השיח הציבורי סביב אירועים פוליטיים, מדיניים וצבאיים לאורך שנותיה של ישראל.

מרקוס עלה לישראל מאיסטנבול ולחם בצבא במלחמת השחרור. ב-1950 התחיל את דרכו העיתונאית לאחר שזכה בפרס משבועון "העולם הזה" של אורי קיסרי, על קטע שכתב אודות המילה "צ'יזבט". לאחר מכן החל לעבוד בעיתון "חירות" – בתחילה עבד כטלפן ששכתב ידיעות שהגיעו למערכת מהכתבים הפרוסים ברחבי המדינה, ולאחר מכן, לאחר קריסת בית בן ארבע קומות על יושביו ביפו, החל גם לשמש כעיתונאי ועסק בעיקר במאורעות העיר תל אביב.

לאחר מכן עבר מרקוס לעיתון "דבר" ושימש שליחו בפריז. הוא משמש כעיתונאי ב"הארץ" מ-1965, והיה בתחילה שליחו במערב אירופה. ב-1968 הוא חזר לישראל בתפקיד כתב פוליטי וכתב מאמרים. לאחר מכן היה במשך שלוש שנים שליח "הארץ" בוושינגטון.

במשך השנים פרסם ידיעות בלעדיות רבות, בהן ב"הארץ" על כוונתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון לבצע את תוכנית ההתנתקות ב-2004. לפני כשנה פרש מכתיבה כפובליציסט "הארץ".

חברי ועדת השופטים שבחרה בפרס העיתונות הכתובה היו היו"ר, מגישת "עובדה" אילנה דיין, העיתונאי שאול אמסטרדמסקי, פרופ' אמל ג'מאל, מפקד גל"צ ירון דקל וד"ר אורן מאיירס.

לצד מרקוס, זכה העיתונאי רונן ברגמן בפרס "על שורה של חשיפות עיתונאיות חשובות ואמיצות – החל מהנעשה במכון הפתולוגי ועד לראיון הבלעדי עם תת אלוף (מיל') יצחק יעקב ז"ל, דרך שערוריית החיסונים המסוכנים נגד אבעבועות שחורות, ועד חשיפת קלטות הקשר של מלחמת יום הכיפורים והשיחות האחרונות עם ראש המוסד לשעבר מאיר דגן". 

בפרס העיתונות האלקטרונית זכה איל על "סדרת כתבות בולטות בשנתיים האחרונות בנושאים הקשורים בהשפעות הגלובליזציה, ובהן סדרת הכתבות אודות גל הפליטים באירופה במסגרתה גם ליווה משפחות סוריות לאורך מסען. במסגרת כתבות אלה חידש נדב איל את אופן סיקור חדשות החוץ בכך שיצא מהאולפן לשטח", כך לפי הודעת הזכייה.

פרס על הצטיינות בעבודה עיתונאית והטבעת חותם על התקשורת האלקטרונית הוענק לאיתי אנגל על "ההנגשה לצופה הישראלי של אזורי לחימה וסכסוכים בוערים ומרוחקים תוך מידה לא מבוטלת של סיכון אישי. בכשלושים שנות עבודה הטיב איתי אנגל להבליט את הפן האנושי של מלחמות, קורבנות וסבל".

חברי ועדת השופטים לתקשורת האלקטרונית היו היו"ר פרופ' מרדכי קרמניצר, פרופ' חיה בר-יצחק, פרופ' מירי גור-אריה, עיתונאי "הארץ" עמוס הראל וענת טלשיר.  

 הפרס, בסך 18 אלף שקל, יוענק לכל אחד מהזוכים בטקס חגיגי ב-3 בדצמבר 2017, במעמד ראש עיריית תלֿ-אביב-יפו רון חולדאי ובהשתתפות חבר השופטים, הזוכים בפרס השנה וזוכי הפרס בשנים קודמות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ