פיטורי העובדים הסוציאליים המבקרים קשישים הוקפאו; יחל מו"מ למציאת פתרון

בדיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת הוחלט לדחות את פיטורי 250 העובדים ולפתוח במו"מ של שלושה שבועות. אם יפוטרו, יותר ממאה אלף קשישים סיעודיים יישארו ללא השגחה או ביקורת

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

בדיון דחוף שהתקיים בצהריים (שני) בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת הוחלט להקפיא את פיטוריהם של 250 העובדים הסוציאליים העורכים ביקורי בית אצל קשישים. המשרד הודיע לאחרונה כי בכוונתו לפטר את העובדים, שמועסקים במשרה חלקית ותופסים 165 תקנים, אף שהוא אמור לממן את העסקתם. אם הפיטורים יצאו לפועל, יותר ממאה אלף קשישים סיעודיים שזכה עד כה לביקורי עובדים סוציאליים בביתם יישארו ללא השגחת המדינה.

בדיון הסכימו נציגי משרדי האוצר והרווחה, המוסד לביטוח לאומי והמרכז לשלטון מקומי לפתוח במשא ומתן של שלושה שבועות במטרה למצוא פתרון לסוגיה. בתקופה זו לא יוצאו מכתבי פיטורים לעובדים הסוציאליים, והעובדים לא יפתחו בשביתה, שתוכננה ליום שלישי בשבוע הבא.

אף שלפי החוק משרד הרווחה אמור לתקצב את התקנים, לפני כחמש שנים הפסיקה המדינה את המימון. מאז, במרכז השלטון המקומי לקחו זאת על עצמם, אך כפי שפורסם ב"הארץ", לפני כמה חודשים החליטו גם הם לעצור את המימון. משרד הרווחה הודיע בתגובה שללא הכסף, יבטל את התקנים.

"אני רואה פתרון באופק", אמרה בדיון ממלאת מקום יו"ר הוועדה, ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו). "ברור לכולם שהעובדים הסוציאליים לא יפוטרו. כל הצדדים מעוניינים לפתור את הבעיה. לא ניתן שיפגעו בקשישים, כל סיעות הבית מאוחדות בנושא זה", הוסיפה.

מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג אמר בדיון כי  "לא ייתכן שמשרד הרווחה יסתתר מאחורי הסכם שנחתם לפני כ-30 שנה עם המוסד לביטוח לאומי, לפיו המוסד יממן חלק מתקני העובדים הסוציאליים לנושא זיקנה, וכשהמוסד לביטוח לאומי מתחיל לעשות חוכמות ולא רוצה, משרד הרווחה לא מנסה לשכנע ולא מממן במקום המוסד, אלא מפטר". 

בתגובה אמר מנכ"ל משרד העבודה והרווחה אביגדור קפלן כי "קיצוץ התקנים נעשה בלית ברירה; זה נכון שאין מספיק תקנים לטיפול באוכלוסיית הקשישים. אנחנו מנסים לשכנע את משרד האוצר להקצות כספים נוספים. המוסד לביטוח לאומי כבר הסכים להעלות ב-25% את התמורה המשולמת למרכז השלטון המקומי עבור הקצאת עובדים סוציאליים לצורך בקרות בבתי קשישים".

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים צפרא דוויק אמרה בדיון: "לא הלכנו לאוניברסיטה כדי לבקר בבתי קשישים ולעשות 'צ'ק ליסט' אם יש אוכל במקרר. אנחנו אמורים לבצע עבודה טיפולית, ואנחנו עושים אלף דברים אחרים. כל הזמן מעמיסים עלינו עוד ועוד. תביאו תקנים – נעשה. לא תביאו – לא נעשה".

כמאה עובדים סוציאליים הפגינו הבוקר מול משרדי האוצר והרווחה בירושלים, במחאה על הודעת משרד הרווחה כי בכוונתו לפטרם. המפגינים קראו, בין היתר, "זקנים לא מפקירים וגם לא את העובדים". בהפגנה תקפה דוויק את שר האוצר: "בדרך לכאן כל הדרך לירושלים ראינו שלטים של התוכניות של כחלון: נטו משפחה נטו צעירים נטו סטודנטים", אמרה, "אבל אין קשישים. זה היחס של המדינה לקשישים״.

הדיון בנושא בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת התקיים לבקשתו של ח״כ נחמן שי (המחנה הציוני), יו״ר שדולת הגימלאים בכנסת. "כרגיל זורקים את הקשישים במדינת ישראל לכלבים", אמר שי, "בגלל סכסוך בירוקרטי בין הרשויות המקומיות, משרד הרווחה והביטוח הלאומי מפקירים אלפי קשישים ברחבי הארץ הזקוקים נואשות לעזרה זו. אלה אנשים שאין להם מישהו שיסייע וידריך אותם יאבדו גם את המעט שהמדינה הקצתה". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ