אושר החוק לשיקום נשים מוכות: נשים ששהו במקלט יקבלו לראשונה סל תמיכה

משרד הרווחה ביקש ליישם את החוק בעוד שנתיים, אולם לאחר הפרסום ב"הארץ" על העיכוב הצפוי הוחלט כי החוק ייכנס לתוקף בעוד חצי שנה. סל השיקום יכלול סבסוד מעונות יום וסיוע במציאת תעסוקה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לשיקום נשים מוכות. 36 חברי כנסת הצביעו בעד הצעת החוק ואף חבר כנסת לא התנגד. לאחר הפרסום ב"הארץ" לפני שבועיים ולפיו משרד הרווחה מבקש ליישם את החוק רק בעוד שנתיים, ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) חייבה את המשרד להכניס את החוק לתוקף בעוד חצי שנה.

בהתאם לכך, בעוד חצי שנה תזכה לראשונה כל אשה שתצא ממקלט לסל שיקום מקיף שיסייע לה לבנות את חייה מחדש. הנשים יקבלו שורת הטבות כמו סבסוד מעונות יום לילדיהן, סיוע במציאת תעסוקה ועוד.

תקציב הצעת החוק יסתכם בכעשרה מיליון שקלים בשנה, והוא ישמש לבנייה של שמונה דירות מעבר חדשות. בדירות אלו יוכלו הנשים לשהות לאחר יציאתן מהמקלט לתקופה נוספת של חצי שנה עד שנה ולנהל אורח חיים עצמאי, לעבוד ולקבל תמיכה מקצועית ללא צורך לדאוג לתשלום שכר דירה והוצאות. כיום מוצעות 15 דירות כאלה ליוצאות המקלטים.

בנוסף, כיום נשים שיוצאות מהמקלטים מקבלות מענק חד־פעמי של 8,000 שקלים וסיוע חודשי בסך 1,370 שקלים לשכר דירה למשך שלוש שנים. המצוקה הכלכלית מקשה עליהן לבנות את חייהן מחדש, וכ–30% מהן חוזרות למקלט יותר מפעם אחת.

ח"כ גלאון אמרה לאחר אישור ההצעה, שנכתבה בליווי עמותת "אישה לאישה", עמותת "רוח נשית" ובשיתוף ח"כ מירב בן ארי (כולנו) ושלי יחימוביץ (המחנה הציוני): "ב-14 מקלטים לנשים מוכות שפעילים היום בארץ שוהות מדי שנה כ-700 נשים. כ-350 מהן חוזרות הביתה אל הגבר האלים, בעיקר משום שהן לא מצליחות למצוא את הכוח הכלכלי והמנטלי כדי להחזיק את עצמן". לדברי גלאון, "החוק שם את הצרכים של הנשים והילדים שיוצאים ממקלטים בראש סדר העדיפויות, ובונה עבורם תוכנית שיקום שתסייע להם לבנות חיים עצמאיים רחוק מהמפגע".

לדברי מנכ"לית עמותת "אישה לאישה", נעמי שניידרמן: "התיקון לחוק הוא נקודת ציון היסטורית במה שקשור להכרה של המדינה ברצף הטיפולי והשיקומי הנדרש כדי לסייע לאשה לצאת ממעגל האלימות. זו בעצם הפעם הראשונה שהמחוקק מכיר בחשיבות המשך הליווי והתמיכה לאשה גם ביום שאחרי המקלט. המהלך הזה נותן הרבה מקום לתקווה. אפשר לראות בו מעין כרטיס כניסה לחיים של עצמאות וכבוד עבור משפחה שסובלת מאלימות. אבל חשוב לזכור ששלב היישום עוד לפנינו".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "שר העבודה והרווחה חיים כץ שותף פעיל ליוזמת החוק לטובת נשים נפגעות אלימות וילדיהן עוד מראשיתו ומברך על כך שעבר בכנסת. נדגיש כי המשרד מפעיל מערך שלם של שירותים לרווחת הנשים וילדיהן. חוק זה מאפשר לתת מענה נוסף לאשה ולילדיה בשעה שניצבים בפניהם קשיים ואתגרים רבים, בין היתר כלכליים. החוק החדש יעניק מענק הסתגלות, תוכנית טיפול ושיקום אינטנסיבית שתכלול טיפול על ידי עובד סוציאלי, מלווה משפחתי, סיוע בשיקום תעסוקתי וסל מענה גמיש להסרת חסמים, וכן מערך דירות המעבר יגדל ויאפשר לנשים נוספות להיעזר במסגרת זו כמעבר בין חממת המקלט לחיים עצמאיים בקהילה". עוד נמסר מהמשרד כי הוא "פועל נמרצות  ליישום החוק באופן מיידי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ