פועל נהרג באתר בנייה בבני ברק; באותו אתר נפצעו שני פועלים בתוך חצי שנה

אזרח טורקיה נמחץ למוות תחת לוח בטון באתר של חברת "עומר הנדסה", שבשלושה מאתריה נמצאו לאחרונה ליקויים. קבוצת ארגונים לבג"ץ: חייב את משרד העבודה לפרסם מיד את ליקויים שמתגלים

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הבנייה "הכשרת היישוב" בבני ברק, שבו נהרג היום הפועל
לי ירון

פועל אזרח טורקיה נהרג היום (רביעי) בתאונה באתר בנייה בבני ברק. מדובר באתר "הכשרת היישוב" של חברת "עומר הנדסה", שבחצי השנה האחרונה התרחשו בו עוד שתי תאונות קשות. העובד, שנמחץ תחת לוח בטון שנפל עליו, הוא ההרוג ה-15 בענף הבנייה השנה.

בפברואר נפצע עובד באתר "הכשרת היישוב" באורח קשה כשבעת קריסת פיגומים ננעץ בגופו מוט ברזל, ובתחילת יוני התחשמל באתר עובד אחר. בנוסף, בשלושת החודשים האחרונים הוציא משרד העבודה והרווחה שלושה צווי בטיחות בשל ליקויי בנייה בשלושה אתרים אחרים של חברת עומר הנדסה - בירושלים, בדימונה ובירוחם. באוקטובר אשתקד הוטל צו בטיחות על אתר החברה בבת ים.

בקבוצה למאבק בתאונות בניין אמרו היום כי ישנו כשל מערכתי כללי המוביל לתאונות חוזרות ונשנות באותם האתרים. "האם רשם הקבלנים פעל בעניינה של 'עומר הנדסה'?", תהתה מנהלת הקבוצה הדס תגרי. "האם החברה נדרשה לתת מענה לריבוי תאונות וצווי הבטיחות שיצאו באתרי החברה? למרבה הצער התשובה לשאלה זו ככל הנראה שלילית. לא ידוע לנו ולו על מקרה אחד שבו רשם הקבלנים פעל לשלילת רשיונה של חברה קבלנית בשל סיכון בטיחותם של עובדים, וחברות קבלניות ממשיכות לעבוד באין מפריע גם נוכח רקורד בטיחותי קשה".

במשרד העבודה והרווחה אישרו את המידע בנוגע לתאונות ולצווי הבטיחות באתרי "עומר הנדסה", והוסיפו כי לפי רישומיהם לחברה 15 אתרים בפריסה ארצית. "נדגיש כי מינהל הבטיחות התעסוקתית מבצע פעילות אכיפה בהיקף נרחב וכשנדרש עוצר עבודות בנייה כאשר מתגלים ליקויי בטיחות קשים", הוסיפו במשרד. "כמו כן במקרים של תאונות קשות סוגרים את האתר ל-48 שעות לפחות. צווי הבטיחות מועברים באופן תדיר לידיעת רשם הקבלנים ומצופה ממנו לפעול על פי המידע הזה נגד קבלנים בעייתיים".

התאונות באתרי "עומר הנדסה" ממחישות את החשיבות של פרסום מיידי ומלא של צווי הבטיחות שמוציא מינהל הבטיחות התעסוקתית לחברות קבלניות. פרסום כזה יאפשר לציבור לפעול מול החברות. כמה ארגונים, ובהם קו לעובד, ארגון "מען", הקבוצה למאבק בתאונות בנייה והפורום למניעת תאונות עבודה עתרו היום לבג"ץ באמצעות עו"ד גדיר ניקולא, בדרישה כי משרד העבודה יפרסם בזמן אמת את שמות החברות שבאתריהן נמצאו ליקויי בטיחות.

בעתירה נכתב כי "אי פרסומם של הצווים בזמן אמת, כמו גם פרסום מידע מוגבל בהיקפו שאינו כולל את מהות ליקוי הבטיחות שבגינו הוטל הצו ואת שמות החברות היזמיות באותם אתרי בנייה, מסכן את שלום העובדים באותם אתרים, בכך שמונע מהם מידע בסיסי בזמן אמת בדבר תנאי הבטיחות במקום העבודה". העותרים הוסיפו כי "מצבים מסכני חיים הידועים למשרד העבודה נשמרים בסתר הרחק מעיני העובדים והציבור – אותם קורבנות בפוטנציה העלולים לשלם על כך בחייהם או בשלמות גופם".

כיום מפורסמים צווי הבטיחות באתר משרד העבודה והרווחה באיחור של כחודש וחצי עד חודשיים, וזאת לפי המשרד מתוך התחשבות בחברות הקבלניות שעליהן מוטל הצו ובזכותן לערער נגדו.

מחברת "עומר הנדסה" נמסר כי מנהלי החברה נמצאים באתר ביחד עם נציגי משרד העבודה ומעבירים להם את המידע הנדרש.

ממשרד הרווחה נמסר בנוגע לעתירה כי "ככל שמדובר בעתירה שאכן הוגשה והומצאה כדין, התייחסות המדינה לגופו של עניין תינתן כמקובל במסגרת הדיון המשפטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ