יותר מאלף מרצים חתמו על מכתב נגד הקוד האתי שניסח כשר

המרצים כתבו למל"ג כי מחובתה להתנגד לקוד, והודיעו כי יפסיקו לשתף עמה פעולה אם יאושר. מארגן העצומה, פרופ' מרדכי קרמניצר: "ההירתמות של חברי סגל כה רבים מצביעה על גודל השעה"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא כשר באוניברסיטת בר אילן, החודש
אסא כשר באוניברסיטת בר אילן, החודשצילום: תומר אפלבאום

יותר מאלף מרצים חתמו על מכתב נגד הקוד האתי שניסח פרופ' אסא כשר לבקשת השר בנט, שנועד להגביל התבטאויות פוליטיות של מרצים באקדמיה. במכתב, שנשלח אתמול (רביעי) לחברי המועצה להשכלה גבוהה (מל״ג), כתבו המרצים כי הם מגנים בכל לשון יוזמה שלטונית המתיימרת להגביל את חופש המחקר, ההוראה, המחשבה, הביטוי והיצירה במוסדות להשכלה גבוהה בישראל או לפגיעה אפשרית בעצמאותם של מוסדות אלו.

החותמים הוסיפו כי אחד מתפקידיה המרכזיים של המועצה להשכלה גבוהה הוא להבטיח את עצמאותם של המוסדות להשכלה גבוהה, ולשמש חיץ ביניהם לבין המערכות הפוליטיות. לפיכך, הדרישה להתנגד לקוד האתי נובעת בראש ובראשונה מחובת נציגי המועצה למלא את תפקידם לפי חוק.

לבסוף ציינו המרצים כי אם יאושר הקוד האתי ולא כהמלצה בלבד, הם יקראו לחברי המל"ג המסתייגים מכך להתפטר לאלתר מהמועצה, ויודיעו כי כלל החתומים יחדלו מלשתף פעולה עם המל"ג.

פרופ' מרדכי קרמניצר, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה ודיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית לשעבר, ציין כי "ההרתמות של חברי סגל כה רבים, ממכללות ואוניברסיטאות כאחד לנושא, מצביעה על גודל השעה והסכנה הטמונה בקוד האתי שהוצע". קרמניצר הוסיף כי "עצם המהלך להבאתו של קוד אתי שכזה, ללא שיתוף המרצים שעליהם הוא יחול, נועד להביא לאפקט מצנן ולפגוע באקדמיה, ובעיקר בדור העתיד של החוקרים בישראל. לכן יש לעמוד כנגדו כחומה בצורה. צפוי כאן מבחן לעצמאותה של המל"ג ואישור הקוד האתי גם בנוסח מרוכך וכהמלצה בלבד, יעיד עליה שהיא כלי שרת בידיו של השר. מל"ג כזו לא תהיה ראויה לאמון ולשיתוף פעולה”.

מארגני העצומה הם קרמניצר, פרופ׳ אלון הראל ופרופ׳ אוריאל פרוקצ׳יה מהאוניברסיטה העברית. חתומים עליה בין היתר גם זוכי פרס ישראל בהם פרופ׳ זאב שטרנהל, פרופ׳ יהודה באואר, פרופ׳ חווה טוריאנסקי ופרופ׳ דוד שולמן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ