לפיד: אין הדתה בבתי הספר בישראל, הדיון בנושא נובע מפחד

יו"ר יש עתיד אמר את הדברים בכנס "מקור ראשון" על רקע הדיון הציבורי בנושא והפרסומים ב"הארץ" לפיהם תכנים דתיים חלחלו לעשרות ספרי לימוד ממלכתיים. לדבריו, "יש חרדה באוויר"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יאיר לפיד ועיתונאי ערוץ 2 עמית סגל בכנס, היום
יאיר לפיד ועיתונאי ערוץ 2 עמית סגל בכנס, היוםצילום: אבישג שאר ישוב
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד אמר בצהריים (שלישי) בכנס של "מקור ראשון" כי אין הדתה בבתי הספר בישראל. לפיד אמר את הדברים על רקע הדיון הציבורי בנושא והפרסומים ב"הארץ" לפיהם תכנים דתיים חלחלו לעשרות ספרי לימוד ממלכתיים, כפי שעלה מבדיקה שערכו הורים החברים ב"פורום החילוני". 

"אני לא חושב שיש הדתה בבתי הספר, אבל אני כן יודע ממה בא הדיון - כתוצאה מזה שאנחנו כבר פוחדים נורא אחד מהשני", אמר לפיד. "יש חרדה באוויר, וכולם עסוקים כל היום בתחושה הקשה שהצד השני, איזשהו אחר, רודף אותם, ומנסה להמיר אותם לשמאלנות, לימניות, לדתיות, לחילוניות", הוסיף. לדבריו, "כל השיח הישראלי מבוסס היום על הרעיון שיש איזה אחר אפל וקונספירטיבי שחותר תחת הקבוצה שלנו. בתוך זה להתקפי חרדה מהסוג הזה יש מקום נרחב".

לפיד אמר עוד כי לתפיסתו, העובדה שישנם תלמידים בבתי הספר הממלכתיים שלא מתוודעים לתלמוד היא מחדל. "אני חילוני מאוד גאה ואני מאמין בזה שהחילוניות הישראלית היא בכלל זרם ביהדות", אמר, "אבל מתוך המקום הזה החילוניות גם לא יכולה להיות מוגדרת בידי בורות". לפיד הוסיף כי העובדה ששני בניו "סיימו 12 שנות לימוד במדינת ישראל בלי שאיש פעם אחת ישב להראות להם איך נראה דף תלמוד היא מחדל נורא מפני שזו המורשת שלהם. זה ההיסטוריה שלהם. זה לא של מישהו אחר. זה לא של חרדים, זה לא של ציונות דתית, זה לא של ישיבת מרכז הרב, זה של כל ילד במדינת ישראל".

באפריל פורסמה ב"הארץ" תוצאות הבדיקה שערך "הפורום החילוני", בה נמצאו דוגמאות רבות לשימוש במקורות - כמו ציטוטים מחז"ל או התייחסות דתית-אורתודוקסית לחגים - ללא קשר לנושא הנלמד או למקצוע. זאת, החל מהכיתות הנמוכות של בית הספר היסודי. הבדיקה כללה כ-80 ספרי לימוד - כמחציתם בחינוך לשוני (שפה והבנת הנקרא) והשאר במקצועות כמו מולדת, תנ"ך, גיאוגרפיה, מדעים ומתמטיקה, הנלמדים בכיתות א'-ו'. הרוב המכריע של הספרים פורסם בעשר השנים האחרונות.

לאחר מכן הודיע משרד החינוך על הקמת צוות לבדיקת טענות להדתה בספרי לימוד במערכת החינוך הממלכתית, שתפקידו לבצע "התאמות בהתאם לצורך". עוד הוחלט במשרד לתקן באופן מיידי את הצגת המשפחה החילונית באחד הפרקים בספר "אני ומשפחתי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ