יו"ר ועדת החינוך: צריך לפתוח כיתות נפרדות לנשים וגברים גם בתארים מתקדמים

חברי המל"ג החליטו באחרונה שלא להרחיב את ההפרדה המגדרית לתארים מתקדמים. השבוע בלמו פרופסורים באוניברסיטת בן גוריון פתיחת מסלולי לימוד נפרדים לחרדים במוסד

ירדן צור
ירדן צור
כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ יעקב מרגי, ב-2015
ח"כ יעקב מרגי, ב-2015צילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), תומך בפתיחת כיתות נפרדות לנשים ולגברים גם בלימודים לתארים מתקדמים, בניגוד לעמדת המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). בדיון שנערך היום (רביעי) בוועדה אמר מרגי שיש להסיר את החסמים ללימודי תואר שני שעומדים בפני חרדים, וקרא לחברי המל"ג שנכחו בדיון להכריז על תמיכה במהלך.

"אני מבין את הקשיים המשפטיים, אך אם תהיה לכם אמירה חד-משמעית בזכות שילוב חרדים באקדמיה, גם פרקליטות המדינה תתיישר", אמר להם מרגי. הוא הוסיף כי העלייה במספר החרדים באקדמיה אינה מספקת.

לפני כחודשיים אישרו חברי המל"ג ניסוי לפתיחת כיתות בהפרדה מגדרית בתארים ראשונים בתוך הקמפוסים, כחלק מהתוכנית לשילוב חרדים באקדמיה. כיום מתקיימים לימודים במתכונת כזו בעיקר במסגרות ייחודיות מחוץ לקמפוסים ובמכינות. באותה ישיבה דנו חברי המל"ג גם בהרחבת ההפרדה המגדרית לתארים מתקדמים, והחליטו שלא לאשרה בשלב זה ולהכריע בנושא בעתיד.

אחת הסיבות לכך שתוכנית שילוב החרדים נחשבת לשנויה במחלוקת היא שרוב מסלולי הלימוד בה כוללים הפרדה מגדרית, וכי מרצות אינן רשאיות ללמד בה סטודנטים גברים, בעוד שמרצים כן רשאים ללמד סטודנטיות. ההגבלות הללו לא היו קיימות בעבר במוסדות להשכלה גבוהה, ויש הסבורים שהן נוגדות את אופייה הפלורליסטי והשוויוני של האקדמיה. זוהי גם אחת הסיבות לכך שהתוכניות לחרדים הקיימות היום הן רק ללימודי תואר ראשון, שכן הציפייה היא שמי שירצה להמשיך לתואר שני ישתלב בלימודים הרגילים.

החלטת המל"ג בנושא עוררה מחאה במערכת האקדמית. ביום ראשון בלם סנאט אוניברסיטת בן גוריון מהלך לפתיחת מסלולי לימוד נפרדים לחרדים. הפרופסורים דנו בהחלטת הוועדה המרכזת באוניברסיטה ליישם את החלטת המל"ג במוסד, והחליטו שלא לתמוך בה בשלב זה. בהמשך תוקם באוניברסיטה ועדה מיוחדת שתכריע בנושא, ועוד לא ברור מי יהיו חבריה.

פרופ' יצחק (יאני) נבו, חבר הסנאט המתנגד לפתיחת תוכניות בהפרדה מגדרית, אמר ל"הארץ" כי תוכניות כאלו "אינן מתאימות לרוחה של האוניברסיטה, ואישורן יביא להתפשטות הדרת הנשים מהמרחב הציבורי". ראשי ארגוני הסגל הבכיר בכמה אוניברסיטאות יצאו גם הם נגד המהלך. במכתב ששלחו לשר החינוך ויו"ר המל"ג נפתלי בנט, הם מחו על אפליית המרצות בתוכניות המופרדות, וכתבו כי "הניסיון למנוע מנשים ללמד גברים יפגע בחופש העיסוק של כל הסגל האקדמי". לדבריהם, צריך להמשיך לקדם שילוב של אוכלוסיות נוספות במעגל ההשכלה, אך לא במדיניות שמנציחה הדרת נשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ