לראשונה מאז 67', יתקיימו בחירות דמוקרטיות במועצות הדרוזיות ברמת הגולן

עד כה נבחרו ראשי המועצות בוקעתא, מסעדה, מג'דל שמס ועין קיניה בידי משרד הפנים. כעת הודיע השר דרעי כי החל באוקטובר 2018 יוכלו התושבים לבחור את נציגיהם במועצה המקומית

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

שר הפנים אריה דרעי הודיע השבוע במכתב לראשי המועצות הדרוזיות בגולן כי לראשונה מאז נכבשה הרמה ב-1967, יתקיימו ביישובים בוקעתא, מסעדה, מג'דל שמס ועין קיניה בחירות דמוקרטיות. עד עתה נבחרו ראשי המועצות על ידי משרד הפנים, וכעת יוכלו התושבים להצביע בבחירות המקומיות, שייערכו ב-30 באוקטובר 2018.

בארבעת היישובים שברמת הגולן מתגוררים כיום כ-23 אלף דרוזים, רובם הגדול תושבי קבע וחלקם בעלי אזרחות ישראלית. על פי חוק, כדי לכהן כראש מועצה או חבר בה על הנבחר להיות אזרח המדינה - ולכן רוב התושבים הדרוזים בגולן לא יוכלו להתמודד.

מועצה מקומית מסעדה, ארכיוןצילום: דודו בכר

עו"ד מג'ד אבו סאלח ממג'דל שמס אמר כי מסיבה זו הוא ותושבים רבים מתנגדים למהלך. "זה לא דמוקרטי", אמר, והסביר כי המשמעות היא שאפשרויות הבחירה יהיו מצומצמות מאד. "מדובר בצעד פוליטי ולא יותר מזה, כאילו שאנשים רוצים להשתלב בחברה הישראלית וזה לא נכון. הזהות שלנו סורית, וזו המורשת שלנו", אמר. 

סלים ספדי, משפטן ואיש עסקים שכיהן כראש מועצת מסעדה בין השנים 2003-1998, אמר ל"הארץ" כי הוא מברך על ההחלטה "כראש רשות לשעבר שסבל מהתערבות גורמים ממשלתיים שונים בהחלטות". לדבריו, "עכשיו ראש המועצה יוכל לפעול באופן חופשי ויהיה חייב בדין וחשבון רק לבוחרים שלו".

ספדי הוסיף כי "כשאתה ממונה אתה לא נשלח על ידי הציבור, אלא על ידי מי ששלח אותך, אם המועצה לא עבדה טוב בהתאם לשר הוא היה מחליף אותה, הרבה פעמים רק רצו לשמור על שקט תעשייתי". בנוסף, הוא טען כי המצב שהיה עד כה אפשר לגורמים ממשלתיים "לסדר ג'ובים", כלשונו, למקורבים.

ספדי סיפר כי במשך השנים ממשלות ישראל לא נתנו משקל שוויוני לדרוזים בגולן ולא השקיעו ביישובים, "כנראה בגלל העניין הגיאו-פוליטי ועניין שאלת החזרת הגולן", אמר. לדבריו, הכפרים סבלו מבעיות חמורות בחינוך ובתשתיות, ולפני כמה שנים השתנה המצב כאשר התמנו ראשי רשויות צעירים שהתחילו לתבוע את זכויות היישובים. כמו כן, לדבריו, "השתנתה המפה הפוליטית בגולן והכפרים יחסית התקדמו".

סלאח אבו עואד, מנהל בית ספר יסודי בבוקעתא, אמר כי "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית וכבר מ-67' אנחנו חיים עם החברה הישראלית בכל דבר ומקבלים את השירותים הישראליים. בחירות זה דבר מאוד בריא והגיוני, זה דבר הכי מתבקש, שאדם יבחר את המנהיגים שלו ושלא ינחתו עליו מהשמיים. זה דבר טוב ואני מקווה שיהיה טוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ