הסתדרות המורים תומכת בהפחתת ימי חופשה באמצעות הרחבת הקייטנות המסובסדות

מדובר באחד מהמתווים לצמצום ימי חופשה לתלמידים שבוחן כעת משרד החינוך. לפי התוכנית, שעשויה לצאת לפועל כבר בשנה הקרובה, פעילות הקייטנות תורחב לחלק מימי חופשות פסח וחנוכה

ירדן צור
ירדן צור
כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייטנת משרד החינוך בלוד, 2015
קייטנת משרד החינוך בלוד, 2015צילום: תומר אפלבאום
ירדן צור
ירדן צור
כתבת החינוך של "הארץ"

הסתדרות המורים תומכת בביטול שבעה עד עשרה ימי חופשה לתלמידים, על ידי הרחבת פעילות הקייטנות המסובסדות שמפעיל משרד החינוך — בין היתר לחלק מימי חופשות פסח וחנוכה. מטרת הצעד היא להקל על ההורים, שאינם מקבלים חופשה באותם ימים, על ידי מתן פעילויות העשרה לילדיהם בבתי הספר. מהלך דומה כבר יצא לפועל בחלק מימי החופש הגדול.

זהו אחד המתווים לצמצום ימי החופשה לתלמידים בכיתות א' עד ג' שבוחן כעת המשרד, אשר מתכנן ליישם את המהלך בשנת הלימודים הקרובה. משרד האוצר שותף לקידום המהלך, שעלותו מוערכת במאות מיליוני שקלים, אך בשלב זה עוד לא סוכם גובה התקציב שיינתן לו. לפי התכנון, בנוסף לחלק מחופשות פסח וחנוכה, צפויים להתווסף ימי לימודים לאסרו חג פסח ושבועות. מורים המעוניינים לעבוד בקייטנות המסובסדות - המכונות "בתי הספר של החופש הגדול" - יקבלו תוספת תשלום.

במשרד החינוך שוקלים שני מתווים נוספים לצמצום ימי החופשה, כפי שדיווחה הבוקר תמר טרבלסי חדד בידיעות אחרונות. לפי מתווה נוסף שנשקל, כל מורה יקבל שבעה ימי חופשה שיוכל לממש במועדים לבחירתו, ובתמורה ילמד את תלמידיו באסרו חג ובשאר המועדים שהוזכרו. בהסתדרות המורים טוענים שהמודל הזה בלתי ניתן למימוש בשל הקושי שבאיתור והעסקת מורים מחליפים, וסנכרון בין בקשות החופשה של המורים – שהיום קבועות וידועות מראש. לפי המתווה השלישי שבוחנים במשרד החינוך, יקוצצו שבעה מימי החופשה המגיעים למורים כיום, במועדים שהוזכרו, וסיכוייו לעבור נמוכים ביותר.

עד כה תוכנן לכלול במהלך גם את ילדי הגנים, שמספר ימי החופשה שלהם מקשה במיוחד על ההורים, אך כעת לא ברור אם יימצא לכך תקציב. לדברי יו"ר פורום ועדי ההורים היישוביים, פז כהן, נציגי הוועדים מעורבים במגעים לצמצום ימי החופשה, ומבחינתם הכללת גני הילדים במהלך היא בקדמת סדר העדיפויות. הוא הוסיף כי ההורים פועלים לקיצוץ מספר גדול יותר של ימי חופשה – 11 כבר בשנה הקרובה ובהמשך 15, וקוראים במקביל להגדלת מספר ימי החופשה לעובדים במשק, כדי לצמצם את הפער בין ההורים לתלמידים. מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, הודיעה בעקבות הפרסום כי תתנגד לכל מתווה שיפגע בימי החופשה של עובדי ההוראה. "הפתרון היחיד שנסכים לו הוא הרחבת בית הספר של החופש הגדול", אמרה. "כל ניסיון לקצר את החופשים בדרך אחרת תיתקל בהתנגדות נחרצת ולא תצא לפועל".

בתי הספר של החופש הגדול פועלים זו השנה הרביעית. בשנה שעברה נרשמו אליהם כ-211 אלף תלמידים בכיתות א' ו-ב' מכל רחבי הארץ, והשנה הורחבה פעילות הקייטנות המסובסדות ונרשמו אליהן כ-322 אלף תלמידים – בכיתות א' עד ג'. לפי המשרד, ישנם מורים רבים המבקשים לעבוד במסגרות הללו תמורת תוספת תשלום, והם מהווים כמחצית מכוח האדם בהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ