ירדן צור
ירדן צור
כתבת החינוך של "הארץ"

מועצת התלמידים הארצית קיבלה בשנה האחרונה פניות רבות מתלמידי תיכון שביקשו להעלות נושאים פוליטיים לדיון בכיתה וסורבו. כך אמר היום יו"ר מועצת התלמידים הארצית, חנן יזדי, בשיחה עם "הארץ". לדברי יזדי, מורים חוששים לדון עם תלמידים בנושאים אלה, בדגש על שיעורי אזרחות — גם כשהם קשורים באופן ישיר לחומר הנלמד.

"תלמידים רבים פונים אלינו ומספרים שהמורים שלהם מרגישים לא בנוח לפתח שיח כזה בכיתה. אנחנו מנסים להפיג את החשש הזה", אמר יזדי. "לא יכול להיות שמשרד החינוך יחרות על דגלו ערכים של מנהיגות ומעורבות, ולא ייתן למורים שלו לדבר על נושאים שחשובים להם".

יזדי, בן 18 מחיפה, יסיים היום את תפקידו לקראת יציאה לשנת שירות. יובל חלביה, בן 17 מטירת הכרמל, נבחר להחליף אותו בתפקיד. לדברי יזדי, קישור בין החומר הנלמד למקרים שקרו במציאות הוא מרכיב חשוב בתהליך הלמידה, בפרט בשיעורי אזרחות. לדבריו, "בלתי אפשרי ללמוד על הזכות לפרטיות, למשל, בלי לבנות גשר בין החומר הנלמד לאירועי היומיום".

באחד המקרים פנה תלמיד אל המועצה וסיפר שהוצא משיעור לאחר שביקש לשוחח על נושא פוליטי. "מעבר לכך שהתלמידים רשאים ואפילו חייבים להביע את דעתם בכיתה בנושאים כאלה, זו גם הדרך לתת להם כלים לקיום דיון תרבותי", אמר יזדי, המשתף פעולה במסגרת תפקידו עם פורום דב לאוטמן. "המצב הקיים, שבו אי אפשר לדון בנושאים שעל סדר היום בבתי הספר, מותיר את הדיון בגבולות הווטסאפ והפייסבוק. אלה לא מקומות לשיח אמיתי". לני מילוא, מנהלת הפורום, הוסיפה כי ״חינוך הוא מפתח לשינוי חברתי, והתלמידים מביעים רצון עז לשוחח על נושאים שנויים במחלוקת בכיתה, ללא פחד״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ