המדינה תממן שירותי חינוך לילדים חולים בביתם כבר מגיל שלוש

התיקון לחוק שאושר בכנסת יסייע לכ-350 משפחות שילדיהן מרותקים לביתם בשל מחלה, החל משנת הלימודים הקרובה. עד היום נאלצו ההורים לוותר על שירותי חינוך או לממן אותם בעצמם עד גיל 5

ירדן צור
ירדן צור
כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן צור
ירדן צור
כתבת החינוך של "הארץ"

הכנסת אישרה היום (שלישי) סופית תיקון חוק שיחייב את המדינה לממן שירותי חינוך לילדים חולים בביתם החל מגיל שלוש, במקום מגיל חמש כפי שקורה היום. המהלך צפוי לסייע לכ-350 משפחות שילדיהן נעדרים מהמסגרות החינוכיות בשל מחלתם במשך 21 ימים ויותר, ושמימנו עד כה שירותי חינוך בעצמן. 19 חברי כנסת תמכו בתיקון ולא היו לו מתנגדים. 

התיקון לחוק חינוך חינם לילדים חולים, שיזם ח"כ יוסי יונה מהמחנה הציוני וזכה לתמיכת ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה, ייכנס לתוקף כבר בשנת הלימודים הקרובה. הוא למעשה משווה בין זכויותיהם של ילדים חולים בגילאי שלוש וארבע לבני גילם, שנכללים כבר היום בחוק לימוד חובה. עלות המהלך מוערכת בכשישה מיליון שקלים בשנה, שימומנו מתקציב משרדי החינוך והאוצר.

ילדים חולים שיקבלו את השירות ממשרד החינוך יזכו לכשש שעות הוראה שבועיות. גננת שתגיע לביתם תעבוד לפי תוכנית הוראה שיכתוב הגן בו היו אמורים להשתלב הילדים אילולא חלו. במשרד החינוך הסבירו שהגננות שמשתתפות בתוכנית עוברות השתלמויות בנושא לימוד ילדים חולים, ומתאימות את אופן ההוראה לצרכיהם האישיים. 

אמא מבאר שבע שבנה חולה במחלת הסרטן סיפרה ל"הארץ" שנאלצה להוציא אותו מהגן שבוע אחרי תחילת השנה בגלל הידרדרות במצבו. "המערכת החיסונית שלו לא תפקדה ונשארתי אתו בבית במשך שנה. לא יכולנו להרשות לעצמנו לממן מישהו שיבוא אלינו הביתה ללמד אותו, וזה היה חסר. ילד מרגיש שמשהו לא בסדר אתו גם בגיל שלוש". לדבריה, בשלב מסוים היא החלה לקחת אותו להצגות ולפעילויות חינוכיות אחרות בסיוע העירייה, "אבל זה יכול היה להיות אחרת אם זה היה מגיע מהמדינה".

ח"כ יונה אמר היום לקראת אישור התיקון לחוק כי חינוך איננו פריבילגיה בלעדית של בעלי ממון, וכי זו "אחריותה של המדינה לממן שירותי חינוך כבר בגיל הרך לילדים שמרותקים לביתם בשל מחלתם". מנהל הקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה וכותב התיקון לחוק, עו"ד הרן רייכמן, הוסיף שההשקעה בחינוך ילדים בגיל הרך קריטית למיצוי היכולות שלהם. "המצב שבו דווקא הילדים החולים לא זכו למשאבי חינוך היה בלתי נסבל", אמר. שר החינוך נפתלי בנט בירך היום על אישור התיקון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ