מחאה בפרקליטות: ההתנגדות לאימוץ בידי להט"ב מעליבה ומבישה

העובדים מתנגדים לייצוג המדינה בעתירה ולטענה כי משפחות חד מיניות הן חריגות. אחד הפרקליטים: "הפרקליטות צריכה לייצג את האדם הנאור ולא משרדים ממשלתיים". ניצן: עמדת הממשלה חוקית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גל מחאה של עובדים בפרקליטות המדינה על הסכמת הפרקליטות לייצג את המדינה בעתירה נגד אפליית משפחות חד-מיניות באימוץ ילדים. מחלקת הבג"צים של הפרקליטות ייצגה את עמדת משרד הרווחה והמשפטים, שפורסמה שלשום ב"הארץ", לפיה משפחות חד־מיניות הן חריגות ואין להתיר להן לאמץ. להתנגדות לעמדה זו הצטרפה גם הסתדרות הפסיכולוגים וכן שורת מרצים ומרצות לעבודה סוציאלית.

לדברי הפרקליטים, משרד המשפטים שיתף פעולה עם עמדה חשוכה במקום לסרב לייצגה. אחד מהם, שעובד בפרקליטות מחוז תל אביב, שלח הבוקר הודעת מייל לכל עמיתיו תחת הכותרת "גם אני חריג ושונה". במכתבו כתב: "לפעמים המחאה צריכה לבוא גם מבפנים. כמי שאוהב את מקום העבודה שלו מזה 13 שנה, וגאה יומיום לייצג את עמדת המדינה בבתי המשפט, השבוע התביישתי במדינה שלי, אך לא פחות מזה במקום העבודה שלי. כי מקום העבודה שלי החליט להפנות לי גב".

הפרקליט הוסיף כי "אפשר להתווכח מבחינה משפטית על לשונו של חוק האימוץ, על הדרך הראויה לשנותו, טיעונים לגיטימיים לכל דבר, אך כאן מדובר בהבעת עמדה ערכית ברורה וחד משמעית. הפרקליטות שאני למדתי עליה היא פרקליטות שלא מוכנה לייצג או לחתום על כל עמדה. גם אני חריג. מביך. מביש. דגל שחור".

המייל של הפרקליט עורר הדים וזכה לתמיכה רבה. ראאד ענוז, מפרקליטות מחוז תל אביב, אף תהה על מהות תפקידה של הפרקליטות. לדבריו, על הפרקליטות ועל מחלקת הבג"צים בפרט "לייצג את ערכיו של האדם הנאור ולא של משרד ממשלתי זה או אחר", כתב. "מכתב הפסיכולוגים מוכיח כי המניע מאחורי עמדת מחלקת בג"צים בתיק זה לא מקצועי, אלא פוליטי. מעניין לבדוק אם ככה מתנהלים הדברים בתיקים אחרים שמייצגת מחלקת בג"צים". 

נדירים הם המקרים שבהם הפרקליטות מסרבת לייצג את עמדת המשרד הממשלתי. רק לאחרונה ייצגה מחלקת הבג"צים בפרקליטות את עמדת המשרד להגנת הסביבה בעניין הארכת המשך פעילות מיכל האמוניה בחיפה, על אף הסכנות הטמונות בכך. דוגמא לסירוב חריג שכזה הגיעה לאחרונה, כשהיועץ המשפטי הודיע כי לא יגן בבג"ץ על חוק ההסדרה. 

שילה ענבר, פרקליטה מפרקליטות מחוז צפון והתובעת בתיק זדורוב, כתבה בתגובה למייל של הפרקליט שהחל את המחאה: "בלי קשר לנטייה המינית הפרטית של כל אחד ואחת מאיתנו, הורמו גם אצלנו, במסדרונות וליד שולחן ארוחת הצהריים, גבות נוכח העמדה. קשה לי להבין כיצד העמדה שהובעה בבג"צ על ידי הפרקליטות מתיישבת עם ערכי השוויון והייצוג ההולם למגזרים השונים שהמשרד חרת על דגלו בשנים האחרונות ופועל בנחישות ליישומם. הייתי שמחה אם מישהו מחברינו במחלקת הבג"צים יוכל לשתף בשיקולים שהביאו לקבלת העמדה השנויה במחלוקת הזו".

פרקליטה נוספת קראה להקים תא גאה בפרקליטות, "כדי שהמשרד יראה כמה אנחנו רבים גם בתוכו". במייל שהפיצה לכלל הפרקליטים כתבה: "הנימוק מעליב. איפה טובת הילד? שהיא אמורה להכריע? למה לפסול ציבור שלם? (השיקול צריך להיות פרטני לטובת כל ילד ספציפית!). מעניין שאני טובה מספיק להכריע בגורלם של מאות ילדים בשנה בפרקליטות הפלילית בתפקידים שונים, אך לא טובה מספיק כדי לאמץ?"

רביד שיפמן, פרקליטה בכירה בפרקליטות מחוז תל אביב שליוותה את חקירת הרפז, כתבה גם היא לעמיתיה: "כולנו חריגים ושונים. זו מהותה של חברה. אוסף של פרטים שיש ביניהם שונות – במראה, בתכונות, בכישורים, בדעות, במוצא, בבסיס הכלכלי וכו'. לתומי סברתי, שלפחות ברמה הערכית, חרתנו כולנו על דגלנו את עיקרון השוויון. מסתבר שגם כאן יש שונות".

פרקליט נוסף שעובד בפרקליטות לצד בן זוגו סיפר כי לקראת העלייה של ילדיהם לכיתה א' קיבלו ממשרד המשפטים שי - תלוש לרכישת ילקוט. "המחשבה שהם יסתובבו כשעל גבם החרפה הזו, תזכורת מתמדת להדרה ולדעות הקדומות, היתה בלתי נסבלת", כתב. "אתמול החזרנו למשרד את השי אחר כבוד. יתכבדו בו ילדיהן של משפחות רגילות", הוסיף.

בתגובה למחאה אמר פרקליט המדינה שי ניצן כי זוהי "עמדה ממשלתית שלא נמצאה כבלתי חוקית, והעמדה שהוגשה אושרה על ידי הגורמים הבכירים ביותר במשרדנו". ניצן הוסיף כי "כדי להבהיר את העמדה שהוגשה לבג"צ המביאה את עמדת השרים הנוגעים בדבר ביקשתי מהפרקליטים העוסקים בנושא להכין תקציר העמדה שתופץ אליכם כדי שהעובדות תהיינה ברורות לכולם ולא נסתמך על קטעי עיתונות וקטעים מתוך ההודעה. ברור לי שמדובר בנושא טעון ורגיש ובאופן אישי אני חש הבנה רבה לתחושות העולות מהדברים". 

הסתדרות הפסיכולוגים מתנגדת גם היא לעמדת המדינה בנושא, ושלחה הבוקר מכתב לשר העבודה והרווחה חיים כץ שלפיו היא סותרת את המחקר המדעי בתחום. ד"ר מאיר נעמן, יו"ר הסתדרות הפסיכולוגים, כתב כי "עמדת המדינה ומשרד הרווחה עומדת בסתירה לממצאים מעולם מחקרי משמעותי ועשיר, כמו גם לניסיון המקצועי המצטבר ורוב השנים של טיפול פסיכולוגי בילדים והורים ממגוון רחב של משפחות. גידול ילדים במשפחות להט"ביות לא משפיע באופן שלילי על בריאות נפשית בקרב ילדים ואינו פוגע בהתתפתחותם הפסיכולוגית רגשית. עמדתו זו אף מקובלת על ארגונים פסיכולוגיים נוספים בעולם, ובראשם ה-APA האמריקאי".

שורת מרצים ומרצות לעבודה סוציאלית מאוניברסיטת תל אביב כתבו היום לשר כץ ולשרת המשפטים איילת שקד כי עמדת המדינה אינה אתית ומפלה. "נטייתם המינית של הורים המיועדים לאימוץ אין לה דבר וחצי דבר עם כשירותם לאימוץ", כתבו. "התנגדות המדינה לאפשר לבני זוג חד מיניים לאמץ תינוקות וילדים אינה עולה בקנה אחד עם הקוד האתי של העובדים הסוציאליים, הקורא לעובדים סוציאליים לפעול כדי למנוע ולבטל אפליה נגד כל אדם או קבוצה על בסיס (בין היתר) נטייה מינית, ולפעול למען קידום צדק חברתי".

המרצים הוסיפו כי "כשירות לאימוץ צריכה להיקבע משיקולים מקצועיים וענייניים, שבעיקרם טובת הילד ובדיקת כשירות ההורים המיועדים לאימוץ, כאשר נטייתם המינית של ההורים המיועדים אינה רכיב ענייני ומקצועי רלוונטי בהערכת כשירות זו. כשם שהורים המועמדים לאימוץ שהם גבר ואישה נבדקים טרם האימוץ כשטובת הילד וכישורי ההורים המיועדים מנחה את הבדיקה, כך יש לנהוג גם לגבי הורים מיועדים ששניהם מאותו מין, בהעדר אפליה, ובשקילת שיקולים מקצועיים בלבד".

גם איגוד הפסיכיאטריה בישראל, האיגוד הישראלי לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר והחברה לרפואת להט"ב שלחו הבוקר לשרים כץ ושקד מכתב חריף בעניין. "מחקרים רבים מהעשורים האחרונים הראו באופן חד-משמעי כי ילדים הגדלים במשפחות להט"ב הינם ילדים בריאים, מאושרים ומוצלחים, בדיוק כמו ילדים הגדלים במשפחות הטרוסקסואליות. לנטייה המינית של ההורים אין כל השפעה על יכולתם לתפקד כהורים ולמעשה היא איננה רלבנטית לתפקוד שלהם כהורים", כתבו.

הבוקר פנה השר כץ לבג"צ וביקש הארכה במתן תשובת המדינה לעתירה, שהגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה ועמותת "אבות גאים" נגד משרד הרווחה והיועץ המשפטי לממשלה והדיון בה יתקיים ביום חמישי. לפי כץ, מטרת הבקשה היא שגורמי המקצוע יבחנו מחדש את סוגיית האימוץ בידי זוגות חד מיניים. אתמול אמרו גורמי המקצוע במשרד הרווחה, האחראים על מדיניות המשרד ביחס לאימוץ ילדים, כי "אין מספיק לגיטימציה בחברה הישראלית למשפחות להט"ביות. לנו אין התנגדות". פרסום עמדת משרד הרווחה הביא לגינויים רבים של חברי כנסת וארגונים המתנגדים להחלטה.

מנדלבליט וניצן: מבינים את התחושות הקשות, אין מקום לתקוף

בתגובה להתכתבות הסוערת בפרקליטות הוציאו הערב פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודעה שבה גיבו את עמדת הפרקליטות. "אנו מודעים לתחושות הקשות שהנושא עורר ומבינים אותן. כבר בראשית דברינו נאמר, כי הפרקליטות ומשרד המשפטים בכללותו תמיד היו ותמיד יהיו בית חם לכל גווני האוכלוסייה, וברור כי אוכלוסיית הלהט"ב המועסקת במשרד היא חלק בלתי נפרד מאתנו", כתבו.

בתגובתם הסבירו שכיוון שהחוק קובע כי "אין אימוץ אלא על-ידי איש ואשתו יחד", יש צורך בתיקון חקיקה שאימוץ יתאפשר גם לזוגות חד מיניים. זאת בניגוד למצבם של זוגות ידועים בציבור, שיכולים לאמץ ללא צורך בשינוי בחוק על אף שאינם נשואים. "אשר לשאלה האם ראוי להתיר אימוץ על-ידי זוגות חד מיניים, ברור כי כל אזרח, לרבות כל פרקליט, זכאי להחזיק בכל דעה בעניין זה. אולם, בוודאי שלא היה מקום לתקוף את הפרקליט ואת מחלקת הבג"צים, אשר הביאו לפני בית המשפט את עמדת הממשלה וגורמי המקצוע, כפי שהיו חייבים לעשות, והם עשו כן על פי הנחיית הגורמים הבכירים ביותר במערכת המשפטית".

השניים ביקרו את האופן שבו חלק מהפרקליטים התבטאו וטענו כי התגובות הן "בוטות ולא מקובלות". לדבריהם "יש להבדיל בין עמדותינו האישיות בסוגיות חברתיות ערכיות, לבין חובתנו המקצועית כפרקליטים להביא לפני בית המשפט את עמדת המדינה, ובכלל זה את התמונה העובדתית המלאה, לרבות עמדת גורמי המקצוע". עם זאת הדגישו מנדלבליט וניצן כי הם כפופים לחוקים והבהירו כי "הייעוץ המשפטי לממשלה והפרקליטות מילאו את חובתם ופעלו ללא דופי. כאמור, מותר לחלוק על עמדת המדינה לגופה אולם, אין לכך כל קשר לדרך בה תפקדה הפרקליטות בהקשר דנן. אנו מודעים לתחושות הקשות שהנושא מעורר ומבינים אותן. אנו, היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, נמשיך לפעול תוך שמירה וקידום זכויות אדם והגנה על כבודו של כל אדם באשר הוא". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ