לי ירון
יהונתן ליס

יו״ר הקואליציה דוד ביטן הודיע היום (רביעי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להגיש הצעת חוק ממשלתית בנושא הגדלת קצבאות הנכות בזמן פגרת הכנסת. ביטן הודיע על מתן ההוראה בתגובה לכוונת ארגוני הנכים להפגין הערב מול ביתו.

הארגונים, ובראשם ארגון ״נכה לא חצי בן אדם״, מוחים על כך שהכנסת יצאה לפגרת הקיץ מבלי לקדם את העלאת הקצבאות וכן על התוכנית שאימץ נתניהו בנושא. מביטן נמסר כי ששה ארגוני נכים תומכים בתוכנית להעלאת הקצבאות ומתנגדים לקיום הפגנה והוסיף כי "מדובר בהפגנה פוליטית לאור העובדה שנושא קצבאות הנכות מקודם באופן רציני על ידי הממשלה בשיתוף איתי ועם הכנסת".

לדברי יושב ראש "נכה לא חצי בן אדם", אלכס פרידמן, "בניגוד להצהרותיו של שימחון (י"ר הוועדה שמינה נתניהו לנושא, ל"י) קצבת הנכים עומדת כיום על 2,342 שקלים, שבהם משולמים חשמל, מים, ארנונה אוכל, תרופות ולא שמפניות וסיגרים וחיי מותרות כפי שהוא נוהג להציג אותנו".

הצעת החוק הממשלתית תתבסס על המתווה המצומצם עליו הודיע נתניהו ביוני. לפי המתווה, קצבתם של כ-50,000 נכים, הסובלים מנכות רפואית בשיעור של 90% ומעלה, תועלה ל-4000 שקלים בינואר 2018. בנוסף, קצבתם של 80 אלף נכים נוספים, שלא מקבלים תוספות לקצבה הבסיסית, תועלה מ-2,342 שקלים ל-3,200 שקלים. עם זאת, מאה אלף נכים - 45% ממקבלי קצבת הנכות - לא יקבלו העלאה בקצבתם. נכים אלו מקבלים כיום תוספות שונות לקצבה הבסיסית, בין היתר עבור בני זוג או ילדים. 

בנוסף, לפי המתווה, סך התוספת התקציבית תעמוד בשנת 2018 על 1.5 מיליארד שקלים, ולא ארבעה מיליארד כפי שציפו הנכים. היא תעלה בכל שנה בסכום שעדיין לא נקבע, עד שבשנת 2021 תעמוד על ארבעה מיליארד שקלים. עוד הוחלט כי קצבאות הנכות יוצמדו לשכר המינימום, מה שיבטיח את העלאתן מדי שנה, וכי קצבתם של נכים שעובדים ומשתכרים פחות מ-4,200 שקלים לחודש לא תקוזז. 

המתווה שאימץ נתניהו אושר לאחר שלושה ימי דיונים שלו ושל צוותו עם ביטן, שיזם מתווה משותף של הקואליציה והאופוזיציה להעלאת הקצבאות. "לאחר שנועץ עם פרופ' אבי שמחון ויו"ר הקואליציה דוד ביטן ולמד את דוח זליכה, החליט ראש הממשלה לשלב בין ההמלצות שהועלו על ידם", נמסר אז מלשכת ראש הממשלה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ