אף שהורשע בעבירות מין, משרד החינוך הציע מערך שיעור המפאר את אופק בוכריס

במערך "להביט אל האופק", שנכתב ב-2006, מתואר הקצין לשעבר כמודל לחיקוי. השיעור לא הוסר אחרי שבוכריס הורשע בדצמבר האחרון בבעילה אסורה בהסכמה של חיילת ששירתה תחתיו

ירדן צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוכריס בבית הדין הצבאי בקריה, בפברואר
ירדן צור

משרד החינוך הציע באתרו מערך שיעור שמציג את אלוף-משנה אופק בוכריס כמודל לחיקוי, גם אחרי שהורשע בעבירות מין. השיעור, שנקרא "להביט אל האופק", נכתב ב-2006 במלאות שנה לתוכנית ההתנתקות, כחלק מתוכנית שנועדה "לחזק את רוחם של בני נוער ולהתוות להם את הדרך הנאותה להתמודדות עם אתגרי השעה". לאחר הפרסומים בנושא במשרד מחקו את מערך השיעור מהאתר. 

במערך השיעור, שהתפרסם בכמה פוסטים בפייסבוק אמש (שישי), אין אזכור לעבירות שביצע בוכריס ולהרחקתו משירות בצה"ל, והוא עורר מחאה בקרב מאות גולשים שקראו למשרד החינוך לבטלו. ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי מדובר במערך שיעור ישן שיוסר מהאתר.

במטרות השיעור נכתב בין היתר כי הוא נועד "להציג בפני בני הנוער את דמותו של בוכריס – קצין ולוחם, ואת הערכים המאפיינים אותו כמודל להזדהות". משך ההפעלה המוערך הוא בין 45 ל-60 דקות. על המורים לפתוח את ההפעלה בהקרנת קטע מהתוכנית "עובדה" שעסק בפציעתו של בוכריס במבצע "חומת מגן", בשיקומו ובחזרתו לשירות. "הסרט מתאר את נחישותו של אופק ואת ראייתו את עצמו כשליח, אשר תפקידו לתרום לעמו ולמולדתו את התרומה המקסימלית שביכולתו".

לאחר ההקרנה מתבקשים התלמידים לרשום לעצמם אמירה או סיטואציה שהרשימו אותם במיוחד או שאלה שהיו רוצים לשאול את בוכריס אילו היו נפגשים עמו. בהמשך, עליהם להתחלק לקבוצות ולבחור שניים או שלושה היגדים מדבריו של בוכריס "שמבטאים דרך שראוי ללמוד ממנה בהתמודדות עם מצבי משבר".

במסמך מפורטים כמה היגדים, בהם: "להגדיר את המקצוע שלי במלה אחת זה קשה... חייל - זה נכון... לוחם- גם כן נכון... אבל הכי נכון להגדיר זה שאני שליח!!!", "יש בחיים מימד של שואו... לדבר במלים גבוהות... ואני מחפש את המקומות שבהם אין פוזה", "להישבר? מה פתאום. אין מושג כזה בלקסיקון. מה זה פריבילגיה פרטית שלי? מה זה מפעל של אבא שלי?", ו"החיים זה לא שמנת ואנחנו לא תותים!". בין השאלות לדיון שמציעים במשרד החינוך יכולים המורים לבחור ב"מהו המאפיין הבולט ביותר באישיותו של אופק?", "איזה מאפיין שיש בו הייתם רוצים לראות יותר בחברה הישראלית?" או "מה לדעתכם יכולים בני נוער לאמץ מדמותו וערכיו של אופק?".

בוכריס הורשע בדצמבר האחרון בבעילה אסורה בהסכמה של חיילת ששירתה תחתיו ובהתנהגות שאינה הולמת כלפי קצינה אחרת שהיתה גם היא תחת פיקודו. בפברואר קיבל בית הדין הצבאי המיוחד בקריה את הסדר הטיעון שעליו חתם הקצין עם הפרקליטות הצבאית, וגזר עליו הורדה לדרגת אלוף-משנה ותשעה חודשי מאסר על תנאי.

בוכריס חתם על ההסדר לאחר שהוגש נגדו כתב אישום חמור, שייחס לו 16 עבירות מין ובהן שלושה מעשי אונס. ראש הרכב השופטים, תת-אלוף אורלי מרקמן, אמרה אז כי "על אף חלוף הזמן – פערי המעמד, הדרגות והגיל והכישלון הערכי מצדיקים ענישה משמעותי יותר. מצאנו שיש לקיים את הסדר הטיעון, אף אם בדוחק". היא הוסיפה כי היא וחבריה הסכימו שאלמלא הסדר הטיעון, היתה הצדקה לפגיעה נוספת בדרגתו של בוכריס. בהקראת גזר הדין הדגישה מרקמן כי מעשיו של בוכריס פגעו בחוסנו המוסרי של צה"ל, והשופט צבי גורפינקל הוסיף כי בעיניו יש למחוק את המלה "בהסכמה" מכותרת העבירה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ