אחרי 15 שנה של קיפאון: תקציבי המקלטים לנשים מוכות יועלו ב-33%

שר הרווחה חיים כץ הודיע כי תקציבם של 14 המקלטים לנשים מוכות יגדל משמעותית. זאת לאחר שכבר כמעט שנתיים נמצאים המקלטים במשבר חמור, וחלקם אף בסכנת סגירה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון

שר הרווחה חיים כץ הודיע הערב (ראשון) כי תקציבם של 14 המקלטים לנשים מוכות, אשר סובלים ממחסור חמור וחלקם נמצאים אף בסכנת סגירה יגדל ב-33% – מ-15 אלף שקלים ל-20 אלף שקלים בחודש לכל אישה שמגיעה עם ילדיה למקלט. התעריף החדש יועבר למקלטים החל מאוגוסט 2017 ויחול באופן רטרואקטיבי מאפריל 2017.

כפי שפורסם ב"הארץ", המקלטים, בהם מטופלים כ-1,800 נשים וילדים נפגעי אלימות בשנה, נמצאים כבר כמעט שנתיים במשבר חמור, ותקציב המשרד לא עודכן משמעותית כבר 15 שנה. כיום קיים פער משמעותי בין העלויות של הפעלת המקלטים לבין התקציב המועבר אליהם באופן שוטף ממשרד הרווחה, כאשר התקציב מספיק רק לכ-65% מצרכי כל מקלט. כל מקלט זקוק לתוספת של 800-300 אלף שקלים בשנה מהמשרד כדי להמשיך את פעילותו. בשל כך, מקלטים רבים נאלצים להסתמך על תרומות ונדבנים, ולהשתמש בתקציב העודפים שלהם.

אשה במקלט לנשים מוכות, לפני שנהצילום: תומר אפלבאום

כבר לפני שנתיים פנו העמותות המפעילות את המקלטים בבקשה למנכ"ל משרד הרווחה להגדלת תקציב דחופה של 40-30 אחוז מהתקציב שהועבר עד כה. לפני שנה הכיר מנכ"ל משרד הרווחה בכך שהתקציב חסר, אך בפועל דבר לא השתנה והדיונים בנושא נגררו. לפני מספר חודשים עמותת "ל.א. לאלימות" אף הודיעה על סגירת שניים ממקלטיה בשל הקשיים התקציביים.

מנהלות מקלטים ששוחחו עם "הארץ" שיתפו בחששותיהן מפני דרישות אפשריות של משרד הרווחה תמורת ההעלאה, ותהו האם תוספת התקציב תחייב תוספת כוח אדם. החששות של מנהלות המקלטים נובעים מניסיון העבר בעבודה מול משרד הרווחה – שכן הפערים שנוצרו בתקציב נובעים בין השאר מהעובדה שמשרד הרווחה העלה לאורך השנים את הסטנדרטים הנדרשים מהמקלטים, אך לא תקצב בהתאם. כך למשל, התקציב כיום לא כולל את עלויות השכירות של המקלטים ואת כל עלויות הטיפול בילדים ולא ברור האם התקציב החדש יועבר גם לנושאים אלה.

בהודעת המשרד נכתב כי "התעריף החדש כולל שדרוג כוח אדם תוספתי שמשקף את דרישות המשרד לקיום מרחב טיפולי מקצועי ומכיל, כמו למשל כוח אדם שייתן מענה חינוכי וטיפולי לילדים ולצרכים בתחום בריאות הנפש". בהודעתו כתב שר העבודה והרווחה כץ: "עדכון התעריפים יאפשר לעמותות לספק שירות נרחב ואיכותי יותר לנשים ולילדים שאזרו אומץ לצאת מהתופת, וכעת מתמודדים עם משבר עצום ונדרשים לסיוע מקיף על מנת להשתקם". על הגדלת התקציבים למדו הערב במקלטים רק מהודעת משרד הרווחה לתקשורת. 

במשרד פרטו כי התקציב מיועד לאישה ושני ילדים, והוא מבוסס על נתוני 2016 המראים כי כ-38% מהנשים הגיעו לבדן, כ-25% הגיעו עם ילד אחד, כ-19% הגיעו עם שני ילדים, כ-10% הגיעו עם שלושה ילדים ,וכ-7% בלבד עם יותר משלושה ילדים.

"בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים במאפייני האוכלוסייה וצרכיה הפונה או מופנית לקבלת הגנה וטיפול במקלטים ומצבן קשה ומורכב יותר מבעבר, זאת גם לאור ההתפתחות הדרמטית של המענים בקהילה והרחבת הכלים שיש בידי נשים להגן על עצמן – טיפוליים וחקיקתיים", הסבירה מנהלת השירות לרווחת הפרט והמשפחה במשרד העבודה והרווחה, איילה מאיר. לדבריה, "נשים רבות מגיעות למקלט לאחר שחוו טראומה, חלקן סובלות מבעיות וקשיים נפשיים ומקשיי תפקוד במגוון היבטי חיים והן מגיעות למקלט כדי למלט את נפשן ולחפש ריפוי נפשי, שיקום והגנה להן ולילדיהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ